Archijob - Studio לוח מודעות דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות לוח דרושים מאמרים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob שרותי השמה תפריט עליון
חדשות וארועים
כל כותרות החדשות ארועים ראיונות פרויקטים מאמרי דעה תחרויות אקדמיה מדיה עסקים English חיפוש בחדשות שליחת חדשות

שימוש חוזר: סיפורה של מזבלה פרק מתוך הספר 'מגרשי עיצוב', מאת: מרטין וייל || מאמרי דעה

שימוש חוזר: סיפורה של מזבלה פרק מתוך הספר
 חדשות - כותרות
מערכת איגלוטק ECK מבית אייל ציפויים מערכת איגלוטק ECK מבית אייל ציפויים

תערוכת לחם ושושנים 18 תערוכת לחם ושושנים 18

תערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים תערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים

אגף חדרי ניתוח יום חדש במרכז הרפואי תא II חשיפת אדריכלים אגף חדרי ניתוח יום חדש במרכז הרפואי ת''א II חשיפת אדריכלים

תערוכה במוזיאון ידידי ישראל- תערוכת התקווה תערוכה במוזיאון ידידי ישראל- תערוכת התקווה

קול קורא: פרס מוזס לאמן.ית צעיר.ה לשנת 2024 קול קורא: פרס מוזס לאמן.ית צעיר.ה לשנת 2024

תכנון ושיפוץ מבנה למסעדה במדריד תכנון ושיפוץ מבנה למסעדה במדריד

תערוכה קבוצתית בגלריה רוזנפלד תערוכה קבוצתית בגלריה רוזנפלד

תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות

תערוכת יחיד בטרמינל העיצוב, בת ים תערוכת יחיד בטרמינל העיצוב, בת ים

תכנון חנות הדגל של חברת Huawei בשנגחאי תכנון חנות הדגל של חברת Huawei בשנגחאי

לאכול עם העיניים - תערוכה בבית האמנים תל אביב לאכול עם העיניים - תערוכה בבית האמנים תל אביב

פֶמינינ-עׇל תערוכת חוצות בחולון פֶמינינ-עׇל תערוכת חוצות בחולון

2024 Paradyż Designers Competition 2024 Paradyż Designers Competition

תכנון והרחבת קמפוס בנויברג, גרמניה תכנון והרחבת קמפוס בנויברג, גרמניהלכל כותרות החדשות


מאמרי דעה - ‏יום שישי ‏01 ‏מאי ‏2015 מאת: Archijob5

פרק מתוך הספר החדש 'מגרשי עיצוב' -  אשר כורך את עבודות סטודיו עמידב בשישה מאמרים מקוריים של כותבים מאסכולות שונות. הדיאלוג בין עבודות הסטודיו לבין התורה הכתובה של תחומים מקצועיים אחרים, עתיד לשמר את הרלוונטיות שלהן לאורך זמן, גם נוכח התווספותן והתהוותן של אבני דרך חדשות בעולם העיצוב המקומי והבינלאומי.

שימוש חוזר: סיפורה של מזבלה / מרטין וייל

ימי השימוש החוזר, כפי שהראו אינספור ממצאים ארכיאולוגיים, עתיקים כימי הציוויליזציה האנושית. כולנו מכירים צעצועים שהוכנו מגפרורים, אריזות ישנות, בקבוקי פלסטיק או כפכפי עץ. שימוש חוזר נהוג אפילו במקרה של תשמישי קדושה – למשל חנוכיות שהוכנו מקופסאות סרדינים, שעונים או קסדה של חייל פרוסי. ג'וזפה ארצ'ימבולדו [Archimboldo], הצייר האיטלקי בן המאה ה-16, יצר דיוקנאות פרי הדמיון מאובייקטים כמו פירות, ירקות, פרחים, דגים ואף ספרים.

שימוש חוזר בשיניים ישנות, חבלים, עצמות ועצמים אחרים רווח כבר בפרהיסטוריה ונפוץ גם באמנות אפריקאית. בראשית המאה ה-20 התפשט השימוש החוזר לסוגים רבים של פרקטיקות אוונגרדיות ואף נדון בכתבים תיאורטיים. בין הדוגמאות הראשונות לפרקטיקות כאלה אפשר למנות את השימוש שעשה פבלו פיקאסו בגזירי עיתונים לציוריו הקוביסטיים המוקדמים ואת השילוב של כפיות ומזלגות בפסליו. אחר כך באו יצירות אסמבלאז' שהורכבו מחפצים וחומרים שונים, ובחירת 'חפצים מצויים' לעבודת הדאדאיסטים והסוריאליסטים ואמני הפופ אחריהם. החפץ מן-המוכן או הרדי-מייד המפורסם מכולם הוא ללא ספק מזרקה [1917] של מרסל דושאן, שהיא למעשה משתנה מפורצלן.

ההתעצמות המואצת של חברת הצריכה העכשווית, ובעקבותיה עליית המודעות לצורך בהגנה על הסביבה, הולידו מבט חדש על בעיית הפסולת בצד התמיהה הבלתי נמנעת: 'כיצד ייתכן שהעניים בחברות התת-מפותחות כמעט אינם מייצרים זבל, ודווקא החברות המודרניות והמתוחכמות טובעות באשפה?' אכן, יש סיבה טובה להיבהל מכמויות הפסולת העצומות שהצרכנים הפוסט-תעשייתיים משליכים מדי יום ומדי שעה. שטחי אדמה בממדים של ארצות שלמות מזוהמים כיום באשפה, שפוגעת אנוּשוֹת במגוון החי והצומח. המצב ברחבי הימים חמוּר ומדאיג לא פחות: אי צף של שרידי פסולת, בגודלה של אנגליה, התגלה כשהוא נע לאטו במעגלים באוקיינוס השקט
.
מימין: אורות חניה, 2008, שימוש חוזר בחלקי מכוניות. משמאל: כסאות פח, 2000, עשויים מפחי אשפה עירוניים
מימין: אורות חניה, 2008, שימוש חוזר בחלקי מכוניות. משמאל: כסאות פח, 2000, עשויים מפחי אשפה עירוניים

התלות בדלק מאובנים, שהשימוש בו פולט כמויות הולכות וגדלות של פחמן דו-חמצני ומלווה בהתחממות גלובלית, מרמזת כי הספירה לאחור לקראת יום דין של אסון טבע אפוקליפטי עלולה להיות קצרה משחששנו. חרף תגליות מדעיות שהוכיחו מעל כל ספק את הסכנות הקיצוניות הצפויות לאנוֹשוּת ולמערכות הטבע, המכונה הפוליטית גוררת רגליים באִטיות בלתי מובנת. יתרה מזו, העלויות הפיננסיות העצומות של המלחמה בסכנות אלה תדרוש מן החברה קורבנות מרחיקי לכת, שכרגע דומה כי אינה נכונה להקריב.

עם כל זאת, יותר ויותר אנשים מבינים כיום שמשאבי הטבע אינם אינסופיים, שלא נוכל להמשיך לנצלם לנֶצח, ושכדי להגן על סביבת הקיום שלנו עלינו לפעול נמרצות לצמצם את הזיהום ולהפחית את הפסולת המצטברת. ההשפעה של תובנה זו ניכרת בעיקר באירופה. נתונים מן הזמן האחרון מראים שגרמניה פועלת לעדכן ולחדש את תשתית האנרגיה שלה, וכי כבר עלה בידה, ביום נתון, להפיק 74 אחוזים מצורכי החשמל שלה ממקורות אנרגיה מתחדשים. דאגה זו לסביבה ולאי-יכולתנו לשמר את משאבינו הטבעיים חודרת ממוסדות המדע והאקדמיה אל מגזרים אחרים, הַחל בארגונים להגנת הסביבה [שמספרם בישראל גדל בשנים האחרונות פי ארבעה] ועד למערכת החינוך והאוכלוסייה הכללית.

מדינת ישראל איחרה להתעורר למודעות הסביבתית, והמשרד הממשלתי להגנת הסביבה הוקם רק ב-1988. תנאים אלה איפשרו להר זבל עצום לצמוח ממש בטבורה של הארץ, בין נמל התעופה בן-גוריון לתל-אביב, ולהפוך למפגע הסביבתי החזותי הגדול ביותר בישראל. אתר הפסולת, המוּכּר בשם 'חירייה', משתרע על שטח שאורכו קילומטר אחד, רוחבו 450 מטרים וגובהו 80 מטרים מעל פני הים. ראשית הפעלתו של האתר נרשמה ב-1952, ובעת סגירתו נמדדו בו 18 מיליון טונות של אשפה ביתית. נוף אבוד זה, בנוסף להיותו מקור של מבוכה המזדקר מן המישור הסובב, היה לסמל המובהק ביותר של ליקויים מערכתיים בטיפול בפסולת, ולא נטעה אם נגדירו כפצע הסביבתי החמוּר ביותר בארץ.

עמי דרך דב גנשרוא - מסכה

האם ביכולתנו לשנות את המצב?
איזה סוג של חשיבה עשוי להפוך את הנוכחות השלילית הזאת לסמן חיובי? הפתרון הקל ביותר היה, מן הסתם, לְפַנות את המזבלה ולהיפטר מן האשפה באתר חלופי; אך בנוסף להיותו פתרון יקר שעלותו הקיצונית פוסלת אותו על הסף, מהלך כזה היה רק מעתיק את הזיהום למקום אחר. פתרון ראוי ויצירתי יותר לבעיה מחייב לוותר על העתקת האתר ולהתמקד לחלופין בשיקומו. למטרה זו, בעקבות הסגירה של אתר הפסולת ב-1999, הוזמנו עשרים אמנים ישראלים ובינלאומיים על-ידי קרן ברכה להגיש הצעות לשיקום הנוף של חירייה. תערוכה מהצעותיהם, בשם 'חירייה במוזיאון' [אוצר: מרטין וייל], נפתחה במוזיאון תל-אביב לאמנות בנובמבר 1999.

כמעט כל ההצעות התרכזו בנושאים סביבתיים ו'ירוקים' הקשורים למִחזוּר, אנרגיה מתחדשת, שיקום הטבע, סכנות הזיהום וכיוצא באלה. בין ההצעות היצירתיות ביותר היו זו של מארק דיון [Dion] ונילס נורמן[Norman], שחזו שני פארקים המייצגים האחד את ההזנחה המשוועת של הסביבה והאחר את הטבע במיטבו; זו של מיכה אולמן, שתכנן לרוקן את ההר מתוכנו ולהתקין בחללו מרכז מִחזוּר; וזו של מירל לדרמן-יוקלס[Laderman-Ukeles], שביקשה לבנות במקום שולחן באורך מאתיים מטרים, שסביבו יוכלו אנשים להתאסף לדיון בבעיות הסביבה, כאשר בפינות ההר יגיחו בשעות שונות ארבעה נדי-מים או גייזרים, שצבעיהם יצביעו על הזיהום בארבעת קצות הארץ.

עם זאת, רוב ההצעות היו אוטופיות באופיין, ולא הביאו בחשבון את השיקולים המורכבים והדרישות והאילוצים ההנדסיים הכרוכים בשיקום האתר. עם התפתחות הפרויקט, הגענו למסקנה שפתרון בר-קיימא יהיה פארק טבע, שבו ימומשו גם כמה מן ההצעות האמנותיות. תחרות חדשה הוכרזה לבחינת הצעות של אדריכלי נוף לפארק כזה, ואלה הוצגו בתערוכה 'חירייה במוזיאון 2' [אוצרים: מרטין וייל ואירית הדר], שהתקיימה במוזיאון תל-אביב לאמנות ב-2005.

ואולם, עם התקדמות הפרויקט התברר שהפארק, שתוכנן להשתרע בכל שטחו של אתר המזבלה לשעבר, יהיה אמנם שימוש חוזר בהר הזבל המלאכותי אך לא פתרון מספק, מאחר שיהווה לא יותר ממחיקה או כיסוי של 'הפשע הסביבתי' שימשיך לרבוץ מתחת לפני השטח. אחת התולדות של תובנה זו היתה הקמה של מפעלי מִחזוּר ומרכז מבקרים [ובו גם היבט חינוכי-סביבתי] למרגלות הר הזבל חירייה. ילדים ומבוגרים מתקבלים במרכז החינוכי וממנו הם נלקחים לסיור מאורגן במפעל המִחזוּר ובפארק הטבע. המרכז מציע גם סדנאות, סרטים על נושאים סביבתיים ופעילויות של שימוש חוזר בהדרכת צוות העובדים.

מפעל קומפוסט ישן, שהיה מיועד להריסה, שופץ לצורך זה ברוח המִחזוּר ועקרונות השימוש החוזר. משרד האדריכלים וינשטיין-ועדיה גויס לפרויקט יחד עם כמה אמנים, ביניהם עמי דרך, דב גנשרוא ובריז'יט קרטייה. מעצבים ואמנים אלה השתמשו ביצירותיהם בחפצי פסולת כמו שקיות פלסטיק, פחי אשפה, רהיטים ישנים, חלקי פרזול, בקבוקים, דלתות, חלקי מכוניות, קרשים וכדומה.

סביר להניח שהתערבות זו שלנו לא תביא להצלת כדור הארץ, ובכל זאת יש בה צעד חיובי בכיוון הנכון, לקראת ניהול פסולת נבון יותר והעלאת המודעות לנושא [מה גם שהיא ללא ספק משעשעת].
 
מִגרשי עיצוב - עמידב
עמידב
עמי דרך [2012-1963] ודב גנשרוא
'מִגרשי עיצוב'
היבטים שונים על תרבות חומרית

ערכה: מאיה וניצקי

ניתן להשיג ברשתות הספרים ובחנות מוזיאון תל אביב לאמנות,
מחיר: 88 ₪.

 
סטודיו עמידב נוסד ב-1996 בדרום תל-אביב, על ידי עמי דרך [2012-1963], בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל שאף עמד בראשה בשנים 2008-2004, ועל ידי דב גנשרוא בוגר המחלקה [1993] וכיום מרצה בכיר בה. הסטודיו עוסק בתחומי עיצוב מגוונים: עיצוב תעשייתי; עיצוב רהיטים ותאורה; עיצוב חוצות ותערוכות מוזיאליות ופריטים יחידניים.

לרשימת הכותרות [חזור לעמוד קודם Print News ] תגובות פייסבוק
תגובות גולשים  תגובות גולשים [ 0 ]
empty image

אין בשלב זה תגובות של גולשים לידיעה זו

היה הראשון להגיב !
 

 

 שם:
 דוא"ל: (לא חובה)
 תוכן התגובה:
 הקלידו את המילה:
captcha  
[ מטרת בדיקה זו לחסום תוכנות פרסום ספאם ]


 החדשות הנצפות ביותר בחודש האחרון
תערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים תערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים

שובר שיוויון - תערוכה במוזיאון העיצוב שובר שיוויון - תערוכה במוזיאון העיצוב

קול קורא למענקים עבור אמניות.ים ומוסדות קול קורא למענקים עבור אמניות.ים ומוסדות

תכנון והרחבת קמפוס בנויברג, גרמניה תכנון והרחבת קמפוס בנויברג, גרמניה

תערוכה במוזיאון קסטל במעלה אדומים תערוכה במוזיאון קסטל במעלה אדומים

תערוכת יחיד בגלריה אנגל תערוכת יחיד בגלריה אנגל

לאכול עם העיניים - תערוכה בבית האמנים תל אביב לאכול עם העיניים - תערוכה בבית האמנים תל אביב

2024 Paradyż Designers Competition 2024 Paradyż Designers Competition

פֶמינינ-עׇל תערוכת חוצות בחולון פֶמינינ-עׇל תערוכת חוצות בחולון

תכנון חנות הדגל של חברת Huawei בשנגחאי תכנון חנות הדגל של חברת Huawei בשנגחאי

תערוכת יחיד בטרמינל העיצוב, בת ים תערוכת יחיד בטרמינל העיצוב, בת ים

אגף חדרי ניתוח יום חדש במרכז הרפואי תא II חשיפת אדריכלים אגף חדרי ניתוח יום חדש במרכז הרפואי ת''א II חשיפת אדריכלים

תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות

קול קורא: פרס מוזס לאמן.ית צעיר.ה לשנת 2024 קול קורא: פרס מוזס לאמן.ית צעיר.ה לשנת 2024

תערוכה קבוצתית בגלריה רוזנפלד תערוכה קבוצתית בגלריה רוזנפלד


 

 

 


יצירת קשר ופרסום באתר

פרסום ב Archijob
יצירת קשר
שרותי השמה
קראו אודות אתר Archijob
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס פוטושופ
קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2020 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים  רחוב תובל 20 קומה 1 מתחם הקיבוץ רמת גן (מחוז תל אביב)
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2020 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 20 Tuval st. Ramat Gan (Tel Aviv District)