Archijob - Studio לוח מודעות דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות לוח דרושים מאמרים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob שרותי השמה תפריט עליון
חדשות וארועים
כל כותרות החדשות ארועים ראיונות פרויקטים מאמרי דעה תחרויות אקדמיה מדיה עסקים English חיפוש בחדשות שליחת חדשות

מעמד האדריכל בישראל גזירת גורל או צירוף נסיבות? מאת: אדריכל יורם שליטין || מאמרי דעה

מעמד האדריכל בישראל גזירת גורל או צירוף נסיבות? מאת: אדריכל יורם שליטין
 חדשות - כותרות
מוזיאונים, סיורים ואתרי מורשת בחינם בחול המועד פסח מוזיאונים, סיורים ואתרי מורשת בחינם בחול המועד פסח

תכנון מתחם מגורים וחברה בעיר שנזן, סין תכנון מתחם מגורים וחברה בעיר שנזן, סין

קול קורא לפרס לצילום עש הצלם מיכה קירשנר קול קורא לפרס לצילום ע''ש הצלם מיכה קירשנר

תערוכת יחיד בזכרון יעקב תערוכת יחיד בזכרון יעקב

פסטיגן בגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם ''פסטיגן'' בגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם

פסח במוזיאון ידידי ישראל ומרכז המדיה פסח במוזיאון ידידי ישראל ומרכז המדיה

תקרות עץ שילובית במרכז קהילתי תקרות עץ ''שילובית'' במרכז קהילתי

חידוש בית כפרי בסאו פאולו, ברזיל חידוש בית כפרי בסאו פאולו, ברזיל

תערוכה קבוצתית בבית האמנים ירושלים תערוכה קבוצתית בבית האמנים ירושלים

תערוכות של 10 מוזיאונים מהנגב המערבי ומגבול הצפון במוזיאון בית הפלמח תערוכות של 10 מוזיאונים מהנגב המערבי ומגבול הצפון במוזיאון בית הפלמ''ח

תערוכת אוצרים לרגע - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמה תערוכת ''אוצרים לרגע'' - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמה

קול קורא- מלגת קרן מרים ומשה ארמון זל לסטודנטים לאדריכלות קול קורא- מלגת קרן מרים ומשה ארמון ז''ל לסטודנטים לאדריכלות

עיצוב דירת מגורים ואירוח לגיל השלישי II חשיפת מעצבים עיצוב דירת מגורים ואירוח לגיל השלישי II חשיפת מעצבים

תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

תערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה שלוש תערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה שלושלכל כותרות החדשות


מאמרי דעה - ‏יום ראשון ‏01 ‏אפריל ‏2012 מאת: Archijob5

אדריכל יורם שליטין בוחן את מכלול הסיבות להיווצרות תהליכי ההחלשה והרפיון במעמד האדריכלים בישראל. לדבריו, בדיקת הגורמים לתהליך תאפשר לגבש אסטרטגיית פעולה חכמה ונכונה, שתשרטט את כל הדרך לתפנית המיוחלת.

בשנים האחרונות, בהן הכלכלה בארץ ובעולם עוברת מהפכים דרמטיים, החברה בישראל תוססת ובוחנת את עצמה מחדש ללא הרף. ענף הבניה נמצא בתקופת חוסר ודאות, אך ממשיך לייצר לא מעט מבנים בולטים הזוכים בחשיפה תקשורתית אוהדת, או לחילופין ביקורתית בהתאם לרוח התקופה.
במבט ראשון, המעמד המקצועי של 10,000 אדריכלי ישראל אינו נראה חד משמעי. מצד אחד, שמם נקשר לתכנון ועיצוב נחשק ומעורר התפעלות, ומצד שני, לוקה בחולשה רבת שנים וקפיאה על השמרים. בנוסף לכך, בניגוד למגוון האפשרויות הקיימות בטבע, ציבור האדריכלים דבק באסטרטגיית הזאב הבודד, כך שהתארגנות אמיתית ושיתוף פעולה נרחב עם מגזרים אחרים זר לנו לחלוטין.
ישנן מספר סיבות שגרמו לשחיקה במעמדם של ציבור האדריכלים, זאת לעומת מגזרים אחרים ששמרו בצורה מוצלחת יותר על מעמדם.


1. יחס החברה בישראל לאדריכלות

שמם של האדריכלים מלווה פעמים רבות את הקמת הפרויקטים החדשים הזוכים לנתח משמעותי של התקשורת, כולל מבני ציבור ותרבות, מגדלים ופרויקטים אופנתיים שונים.
אך חדשנות, יצירתיות ותרומה לסביבה, אינם בהכרח גורם מכריע המוביל למעמד מקצועי גבוה ולתגמול כספי. לעומת זאת, החברה הישראלית מתגמלת בנדיבות מגזרים שלמים, עבור הפגנת כוח, מתן שירותים קריטיים, מעמד היסטורי, נוכחות בולטת בממסד ותדמית יוקרתית.
רוב אדריכלי ישראל אינם עומדים כרגע בקריטריונים הללו, אך תמיד פתוחה הדרך ללמוד מהמגזרים שהפגינו כושר הסתגלות ורוח לחימה טובים יותר...
משפטנים, רואי חשבון ובוגרי מנהל עסקים הגיעו, בהרבה מקרים, למעמד מקצועי סביר, תוך מתן ביטוי הולם לצרכיהם המיוחדים [זאת למרות עודף גדול של בוגרי אוניברסיטאות בחלק ממקצועות אלו, הממלא לעתים אצטדיונים שלמים בטקסי הסיום...]

במדינתנו הבירוקרטית וצפופת האוכלוסין, קריסת מבנים וגשרים ועשרות הרוגים לא גרמו מעולם לקבלת החלטות אפקטיביות בנושא שיפור איכות תכנון המבנים, תוך שיפור תנאי העסקת המהנדסים האזרחיים והאדריכלים.
נושאים אלו יכולים להוות כר נרחב לשיתוף פעולה עם המהנדסים האזרחיים לקידום משותף של מעמדנו המקצועי.

2. תסמונת הזאב הבודד

מרגע סיום לימודיו, לומד האדריכל הצעיר את חוקי המשחק במקצוע שלו.
כל אדריכל שכיר או עצמאי בתחילת דרכו, מבין תוך זמן קצר את מקומו בשוק העבודה התחרותי, העונתי ולעתים קרובות גם הנצלני וכפוי הטובה. לאחר זמן עבודה קצר ורכישת ניסיון מינימלי, הופך האדריכל הצעיר מסטודנט רומנטיקן וחולמני לאדריכל מהיר תפישה, יעיל, חרוץ ואנרגטי, בעל כושר תחרותי בלתי מבוטל.
אדריכל המכיר ומוקיר את מגזרי המשק השונים לאורכם ולרוחבם, ויודע לנווט בהם את דרכו, אך בסוף יום העבודה האינטנסיבי, לא נשארת די אנרגיה לקידום נושאים אחרים, כגון התמחות מקצועית מעמיקה, קיום עבודת צוות ברמה סבירה וקידום המעמד המקצועי.3. מערכות סגורות בצילו של המגזר הציבורי

תופעה מסורתית וארוכת שנים [מראשית ההתיישבות בארץ], הינה הקירבה ההדוקה בין מספר אדריכלים לבין מקבלי ההחלטות במגזר הציבורי והממסד הפוליטי. זאת, כאשר האדריכלים אינם הצד הדומיננטי ב''נישואי הנוחות'' הללו.
הדבר יצר, בהרבה מקרים, מערכות סגורות ומצומצמות למדי של מזמיני עבודה ומתכננים. התופעה גורמת למספר אדריכלים לצמצם את חוסר הוודאות הכלכלית של שוק התכנון הסוער, ויתכן שמהווה גם גורם המייצב מעט את רמתו הנמוכה של שכר התכנון במגזר הציבורי.
מכיוון שהמגזר הציבורי הוא הלקוח הגדול ביותר של ציבור האדריכלים, רובם ניזוקים מתופעה זו ומוצאים את עצמם מרוחקים מהצלחת ובמאבק מתמיד על קומץ פירורים.
בטווח הארוך, התופעה גרמה להזדהות גדולה מדי בין האדריכלים ובין התרבות הארגונית וערכי המגזר הציבורי, תוך החלשת ערכי המקצוע. בהרבה מקרים, נמנע הדחף למצוינות ונוצרת אדריכלות בינונית, וזאת מבלי יכולת להשתחרר מחיבוק הדוב של הבירוקרטיה השוחקת.

4. מסורת ומיתוס לעומת המציאות

מקצוע האדריכלות מתאפיין בדימוי של מקצוע יצירתי ומרגש המיועד לאינדיבידואליסטים ורומנטיקנים, העוסקים ללא הרף בהגשמת חזונם.
לאורך ההיסטוריה, במאות השנים האחרונות, המצב בשטח, בדרך כלל, היה שונה לגמרי. העבודה הייתה סיזיפית וממושכת, ופרויקטים רבים התאפיינו בעבודה טכנית רבה ששכרה אינו תמיד בצידה.
כאשר שואפים לחיזוק מעמד האדריכל, אין כל ביטחון שניתן להסתמך על ה''עבר המפואר'' של אדריכלי העולם לדורותיהם. במקום זאת, יש לשקף כראוי את צורת העבודה האמיתית של האדריכלים.

5. הביקוש לתכנון אדריכלי מהיר יעיל וזול

הביקוש לתכנון אדריכלי הוא מגוון ביותר וכולל רמות שונות של איכות וציפיות שונות של הלקוחות, החל מתאגידים בינלאומיים ועד אחרון סוגרי המרפסות.
המכנה המשותף הרחב ביותר בין כל קבוצות מזמיני העבודה הוא הרצון לחסוך בעלות שכר התכנון, וזאת כמובן ללא קשר לאיכות התכנון ורמת היוקרה של הפרויקט. לא כל מזמיני הפרויקטים הינם חובבים מושבעים של אדריכלות איכותית וחלקם אף רואה את התועלת ואת איכות התכנון האדריכלי בצורה שונה מאוד מרוב ציבור האדריכלים.
על מנת לעמוד בדרישות השוק, אין צורך, בדרך כלל, בצוות תכנון גדול. זו אחת הסיבות למגמת ריבוי משרדי האדריכלים הקטנים, דבר המאפשר גמישות והסתגלות מהירה.
יש לזכור, שהביקוש לתכנון אדריכלי אינו קשיח לחלוטין ומסתמך בחלקו גם על העלות הזולה יחסית של שירותי התכנון. בעתיד, במידה ותהיה עליה חדה בשכר התכנון, עקומת הביקוש עלולה להשתנות ואף לרדת.

6. האדריכלים בראי המשפט

בזירת בתי המשפט, הדימוי של אדריכלי ישראל אינו זוהר במיוחד, אך טוב בהרבה מזה של נבחרי הציבור והעוסקים בפוליטיקה על גווניה השונים.
כציבור שקט ונאמן לממסד הפוליטי ולחוק התכנון והבניה, אחריותם המקצועית של אדריכלים קיבלה ממדים חדשים ורחבים ביותר, שגורמים לאדריכלים להכיר בצורה מקיפה ומעמיקה את אולמות בתי המשפט.
כיום, כל אדריכל הגון יכול למצוא את עצמו בקלות רבה כנאשם במשפט נזיקין או פלילי. בכל מקרה של לקוח המתלונן על אריחי קרמיקה עקומים, מרתף שהוצף במים או קבלן שכונתי שביצע חריגת בנייה, מיד נגררים האדריכלים והמתכננים לבית הדין, למשפט רב משתתפים, שם ניתן לבלות שעות רבות בחברת כל מתכנני המבנה, הקבלנים, מנהל הפרויקט וכמובן - עורכי דינם.
לאחרונה, נגע לליבי מקרה עגום, הנותן ביטוי מוחשי למציאות זו:
במשפט שעסק בחריגות בנייה, המתכנן לא קיבל אגורה שחוקה של שכר תכנון מהקבלן המזמין. בנוסף לכך, המתכנן עצמו נדון בבית המשפט לגזר דין לא קל בנושא חריגות בנייה.

7. משרד האדריכלים: מעבדה ליצירתיות או מלכודת ?

רבות כבר דובר ונכתב על התחרות העגומה הנובעת ממספר עודף של אדריכלים, ביחס לצרכי השוק. מצב התעסוקה סטטי ולא מעט אדריכלים ''לכודים במשרדם'' ומנהלים מלחמת מאסף של הישרדות יום יומית.
במקרים רבים, אדריכלים בונים את עסקם בהתאם למודל עסקי עתיק יומין. המשרד מוקם באופן פיזי בשלב הראשון, ולאחר מכן מוצאים את עצמם במירוץ [הנמשך לעיתים חיים שלמים] למלא אותו בתוכן ולמצוא פרנסה. המציאות השוחקת ומלחמת הקיום גורמות לאדריכלים לא מעטים להיות עבד למשרדם – ולא אדונים לגורלם. כמובן, שאיכות התכנון האדריכלי והרווח הכלכלי במקרים אלו אינם מגשימים תמיד גם את הציפיות הצנועות ביותר.

אחרית דבר

עד כה, אדריכלי ישראל נלחמו על מעמדם, תוך הפגנת חריצות, כשרון אדריכלי ואמונה חזקה בתרומת האדריכלות לחברה. אולם, הם עשו זאת תמיד לצד בירוקרטיה שתלטנית ושוחקת וסביבת עבודה לא פשוטה. במהלך השנים, מעמדנו נשחק. המפנה המיוחל עדיין לא נראה באופק. אני מקווה שהבנה מעמיקה של המציאות העכשווית, הימנעות מאמונות תפלות, פתיחות ותובנות חדשות יסללו את דרכנו לכבוד עצמי מחודש וליצירה פורייה ומתגמלת.

יורם שליטין אדריכל, בוגר הטכניון בארכיטקטורה ובינוי ערים, 1985. עוסק בתכנון אדריכלי ובעיצוב פנים.

לרשימת הכותרות [חזור לעמוד קודם Print News ] תגובות פייסבוק
תגובות גולשים  תגובות גולשים [ 0 ]
empty image

אין בשלב זה תגובות של גולשים לידיעה זו

היה הראשון להגיב !
 

 

 שם:
 דוא"ל: (לא חובה)
 תוכן התגובה:
 הקלידו את המילה:
captcha  
[ מטרת בדיקה זו לחסום תוכנות פרסום ספאם ]


 החדשות הנצפות ביותר בחודש האחרון
עיצוב דירת מגורים ואירוח לגיל השלישי II חשיפת מעצבים עיצוב דירת מגורים ואירוח לגיל השלישי II חשיפת מעצבים

תערוכת יחיד בחלל החדש של גלריה רוטשילד לאמנות תערוכת יחיד בחלל החדש של גלריה רוטשילד לאמנות

תערוכה של ארכיון עזריאלי לאדריכלות תערוכה של ארכיון עזריאלי לאדריכלות

תערוכת אוצרים לרגע - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמה תערוכת ''אוצרים לרגע'' - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמה

תערוכת יחיד בבית האמנים תל אביב תערוכת יחיד בבית האמנים תל אביב

תערוכות של 10 מוזיאונים מהנגב המערבי ומגבול הצפון במוזיאון בית הפלמח תערוכות של 10 מוזיאונים מהנגב המערבי ומגבול הצפון במוזיאון בית הפלמ''ח

תכנון מתחם הבילויים הגדול ביפן תכנון מתחם הבילויים הגדול ביפן

תערוכות חדשות בגלריה העירונית לאמנות, ראשון לציון  תערוכות חדשות בגלריה העירונית לאמנות, ראשון לציון 

תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

Devonshire Gardens Pavilion Design Competition Devonshire Gardens Pavilion Design Competition

תערוכת יחיד בחלל אמנות פרישמן 46 תערוכת יחיד בחלל אמנות פרישמן 46

קול קורא- מלגת קרן מרים ומשה ארמון זל לסטודנטים לאדריכלות קול קורא- מלגת קרן מרים ומשה ארמון ז''ל לסטודנטים לאדריכלות

תערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה שלוש תערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה שלוש

תערוכת יחיד בזכרון יעקב תערוכת יחיד בזכרון יעקב

תערוכה קבוצתית בבית האמנים ירושלים תערוכה קבוצתית בבית האמנים ירושלים


 

 

 


יצירת קשר ופרסום באתר

פרסום ב Archijob
יצירת קשר
שרותי השמה
קראו אודות אתר Archijob
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס פוטושופ
קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2020 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים  רחוב תובל 20 קומה 1 מתחם הקיבוץ רמת גן (מחוז תל אביב)
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2020 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 20 Tuval st. Ramat Gan (Tel Aviv District)