Archijob - Studio לוח דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות הבלוג של archijob מאמרים עיצוב פנים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob תפריט עליון
Archijob.co.il | מדור ראיונות
לרשימת ראיונות מלאה

Interviews List

ראיון עם אדריכל הנוף רם אייזנברג

''... יש את השיר של ג'וני מיטשל Big Yellow Taxi שבו יש את המשפט: ”They paved paradise and put up a parking lot", אז אנחנו עשינו את ההיפך –לקחנו מגרש חניה והפכנו אותו לסוג של גן עדן, הנחל זורם על האספלט הישן והסדוק, והופך אותו למקום בו הטבע מתחדש והאנשים מתחדשים בו, וקורה בו משהו שהוא טוב לנפש..."

מאת: ליאת גלבוע
פרסום באתר: 08/2017


אדריכל נוף רם איזנברג
אדריכל נוף רם איזנברג
. צילום: אמנון שביט

בעקבות ההכרזה על זכייתו בפרס קרוון לאדריכלות נוף 2017, שוחחנו עם האדריכל רם איזנברג, בעל משרד REED- רם איזנברג עיצוב סביבה, על גישתו לאדריכלות נוף, על תכנון גן קרית ספר ועל המחקר שהוא עורך על השפעתו המיטיבה של הטבע על האדם.

רם איזנברג הוא אדם עסוק מאוד. הנסיונות לקבוע איתו ראיון נדחו שוב ושוב ולבסוף בוצע הראיון טלפונית, בעודו נוסע מפגישה לפגישה.

איזנברג נולד בקיבוץ נתיב הל"ה, סיים את לימודי האדריכלות בבצלאל והוא בעל משרד עצמאי לאדריכלות נוף ועיצוב סביבה. בשנת 2010 זכה בפרס רוקח לאדריכלות עבור חידוש ותכנון שדרות ההשכלה בתל אביב ולאחרונה הוכרז כזוכה בפרס קרוון לאדריכלות נוף 2017 עבור תכנון גן קרית ספר.

איך מצאת עצמך בתחום של אדריכלות נוף? מה משך אותך לתחום זה?
גדלתי בקיבוץ ובכלל לא ידעתי על האפשרות של מקצוע אדריכלות הנוף. בתחילה חשבתי שארצה ללמוד עיצוב מוצר ולבסוף פניתי ללימודי אדריכלות בבצלאל. חשבתי שבכך ארצה לעסוק, אבל כשהתחלתי לעבוד במשרד הבנתי שההתעסקות הטכנית עם בניינים היא תחום שפחות מרתק אותי.מה שקרה הוא שגיליתי את אדריכלות הנוף תוך כדי תנועה.

אחרי הסכמי השלום של אוסלו וועידת מדריד הצטרפתי כחבר לארגון MEDF- Middle East Design Forum. היתה תחושת תקוה שהולכים לכיוון של שלום אזורי, וקמה קבוצת אדריכלים ישראלים, פלסטינים וירדנים שניסתה לחשוב יחד על עתיד האזור. שם הכרתי את ג'ודי גרין, אדריכלית שהפכה לאדריכלית נוף, והיא הזמינה אותי לעבוד יחד על פרויקט אחד. זה הצליח, וב-1997 הפכנו לשותפים וגיליתי שזה המקצוע שנועדתי אליו ואני מרגיש שייך אליו. בשנת 2002 הקמתי משרד עצמאי לאדריכלות נוף ועיצוב סביבה שנקרא REED.

זכית לאחרונה בפרס קרוון עבור תכנון פארק קרית ספר, ספר לנו על הפרויקט הזה ואיך הגעת אליו?
עיריית תל אביב פנתה אלינו בעקבות הצלחת פרויקט שדרות ההשכלה. הפארק הזה הוא משהו שתושבי האזור נאבקו עליו במשך זמן רב, וכשהעיריה החליטה להקים את הפארק כבר היתה במקום התארגנות של התושבים.

לגבי הזכיה בפרס קרוון, אם אני זוכר נכון בין נימוקי השופטים היתה התייחסות לאיכויות העיצוביות: ההתיחסות לפרטים והמורכבות הפונקציונלית, משום שהפארק מספק מענה להרבה מאוד צרכים.

העץ הנדיב: עץ אקליפטוס ותיק שנכרת אך צמח מחדש
העץ הנדיב: עץ אקליפטוס ותיק שנכרת אך צמח מחדש. הגזע מלא סימנים וצלקות מהגדר שהיתה צמודה אליו והוא פשוט צמח עליה. במהלך העבודות הפכנו את גדם הענף היבש (משמאל בתמונה) למעין אוכף, או פה של קרפדה, והקפנו אותו בארגז חול. העץ הפך לאחת האטרקציות האהובות על הילדים בגן.

הדבר הראשון שראיתי באתר היו האקליפטוסים הגדולים, שהיה ברור שיש לשמר. היה שם גם מגרש חניה וצריף קטן שהעיריה אמרה שתוריד. והגישה שלי אמרה שקודם ננסה לראות מה אפשר לעשות עם הקיים, ללמוד ממה שיש. כי במה שקיים תמיד יש מידע נוסף, של מה שיכול להיות, ומה שיחודי למקום הספציפי.

ברגע שמתייחסים למגבלות כהזדמנויות, אז המקום מכתיב את השפה היחודית שלו. הצריף במקרה זה הפך למוקד שסביבו התפתחה הגינה הקהילתית, ומגרש החניה, במקום לפרק אותו, הפך לקרקעית הנחל שהוא המוטיב המרכזי בגן. יש את השיר של ג'וני מיטשל
Big Yellow Taxi שבו יש את המשפט: ”They paved paradise and put up a parking lot", אז אנחנו עשינו את ההיפך –לקחנו מגרש חניה והפכנו אותו לסוג של גן עדן, הנחל זורם על האספלט הישן והסדוק, והופך אותו למקום בו הטבע מתחדש והאנשים מתחדשים בו, וקורה בו משהו שהוא טוב לנפש.

נחל זורם על האספלט הסדוק של מגרש החניה לשעבר בגן קרית ספר
נחל זורם על האספלט הסדוק של מגרש החניה לשעבר בגן קרית ספר

איך אתה ניגש לעבודה על פרויקט חדש?
דבר ראשון כשאני מגיע לאתר אני לא ממהר לגבש רעיון. אני משתדל להשהות את התפישה. קודם כל אני מתרשם מהמקום, רוצה לחוות התרשמות ראשונית שהיא לא שכלתנית, אני לא מנסה לנסח מסקנות, אלא רוצה שיהיה לי רישום או חוויה ראשונית של המקום. זה דומה למפגש ראשון עם אדם שלא מכירים, אני לא רוצה שיספרו לי עליו דברים מראש כדי שלא תיווצר אצלי דעה קדומה, כך זה גם בתכנון - אני רוצה שההתרשמות הראשונית תהיה בלתי אמצעית ולא מומשגת.

הצעד הבא הוא לדבר על זה עם אנשים אחרים, שגם להם יש חוויה אישית מהמקום. אני מאמין מאוד בתהליכי תכנון שיתופיים, בחוכמת הרבים. אני יודע שהאוניברסלי נמצא בתוך הפרטי ביותר. ככל שאתה מתחבר יותר, כך יש יותר סיכוי שזה יגע באופן עמוק באנשים אחרים. אני תמיד מחפש במקום את האישי, הפרטי, החד פעמי, שיחודי רק למקום הזה. ואחד הדברים האלה הוא אנשי המקום, הסיפורים שלהם ומה שמשמעותי להם, וזה היה גם בבסיס התכנון בגן קרית ספר, וזה מה שהפך אותו למוצלח כל כך.

מגרש החניה לפני תחילת העבודות (צולם ב 29.03.2010)
מגרש החניה לפני תחילת העבודות (צולם ב 29.03.2010)

אתה מאוד עסוק, ספר לנו איך נראה סדר היום שלך?
יש לי סדר יום מטורף, בזמן האחרון במיוחד. אני מנהל משרד וגם מלמד בטכניון, חצי מזמני מוקדש למשרד, חצי להוראה ודברים שקשורים בה, ועניין נוסף שזה מחקר שאני עוסק בו –שהתחיל למעשה בעקבות ההצלחה של גן קרית ספר - מהי תחושת הטוב שאנשים מרגישים במקום מסוים.

אני מרגיש שכאדריכל נוף תפקידנו העיקרי הוא ליצור מקומות מייטיבים. מקומות שלא קשורים לנושא של טעם אישי, אלא שהרבה אנשים ירגישו בהם רווחה פיזית ונפשית. זו חידה. אנחנו אפילו לא יודעים להגדיר מהו הטוב הזה. את המחקר ערכתי במסגרת תואר שני בטכניון שסיימתי לפני שנתיים. בדקתי מהי תחושת הטוב בטבע, מהסיבה העיקרית שרוב האנשים יתארו חוויות שלהם בטבע כשישאלו מה עושה להם טוב. ראיינתי אנשים רבים, וכשהם נשאלים מה התחושה שהרגישו כשהיו בטבע, לרוב הם מתארים הרגשה פיזית מאוד דומה. המחקר עצמו נעשה בעזרת שיטת ההתמקדות: הקלטתי התמקדויות שנעשו בטבע, וניתחתי אותן. השאלה שממשיכה להעסיק אותי היא איך להקנות תחושה זו גם בעיר - זה מה שניסיתי לעשות בקרית ספר, וזה מה שאני עובד עליו כעת בפרויקטי המשך שונים, כגון מחקר על הליכתיות בתל אביב שאני עושה בימים אלה עבור העיריה.

הצריף הורוד ששומר והפך למרכז הגינה הקהילתית
הצריף הורוד ששומר והפך למרכז הגינה הקהילתית

איזה טיפ תוכל לתת לסטודנט מתחיל לאדריכלות נוף?
יש שני דברים שהם מאוד חשובים וקל לאבד אותם – הראשון הוא לשמוע את הקול הפנימי שלך, לא לוותר עליו, ולסמוך על האינטואיציות הראשונות. הדבר השני הוא להיות מאוד קשור למקום. כלומר, הספציפיות שבמקום מסוים והיחוד שלו, הם הדבר ממנו אפשר ללמוד הכי הרבה. להתחיל מהאישי והמקומי, כי שם טמונות ההזדמנויות הכי גדולות.

ועל מה תוכל להמליץ לאדריכל נוף שמתחיל לעבוד במשרדך?
להתחיל בלגלות במה הוא טוב, ולצמוח משם. הגישה שלנו במשרד היא שכל פרוייקט מתחיל מהספציפיות של המקום, שיש לגלות אותה - כך שהדבר השני הוא לחקור את הסביבה של כל דבר שניגשים אליו (גם אם זה קובץ דיגיטלי) והדבר השלישי הוא לבטא את החוויות האישיות שלך במרחב. תמיד לחפש משהו שנוגע בי באופן אישי. שככה אני מגיב לדבר הזה ומתוך זה לחפש את הצעד הבא של מה שנכון להיות בו.

רם איזנברג על רקע בריכת הדגים בגן קרית ספר, בזמן העבודות
רם איזנברג על רקע בריכת הדגים בגן קרית ספר, בזמן העבודות

מה היית אומר לגבי טרנדים בתחום אדריכלות הנוף?
לא מעניינים אותי טרנדים. אני עובד ממה שמניע אותי. טרנדים לא יקדמו אותך. טרנד לא יוצר מרחב טוב יותר, והוא משתנה עם הזמן. מה שהופך מקום לטוב לאנשים זו תשומת לב ואיכפתיות למה שנכון כרגע למקום המסוים, וזה נכון בכל זמן ובכל מקום.


מבט כללי על גן קרית ספר
 

 יצירת קשר ופרסום באתר

קראו אודות אתר Archijob
פרסום ב Archijob
יצירת קשר
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

איתי אלמוג בר פריימריז

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

קורס פוטושופ

קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

 

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2017 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים רחוב הברזל 38 כניסה ב' קומה 2 רמת החייל - תל אביב
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2017 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 38 Habarzel st. B