Archijob - Studio לוח דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות הבלוג של archijob מאמרים עיצוב פנים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob תפריט עליון
Archijob.co.il | מדור ראיונות
לרשימת ראיונות מלאה

Interviews List

ראיון עם מנכ"ל אוטודסק ישראל עילאי רוטביין

''...יש המון דאטה בעולם הבניה אם אתה משתמש בכלים טכנולוגיים, אבל יש הרבה חברות שלא צוברות את המידע הזה כי הן משתמשות בנייר ועט. מה שאנחנו מפתחים זה אלגוריתמים של מאשין לרנינג וביג דאטה שיודעים לנתח את המידע הזה, להפיק ממנו תובנות משמעותיות ולזהות דפוסים. ואז אנחנו יודעים להתריע מראש על סיכונים לפני שאתה יודע שאלה סיכונים..."

מאת: איתי אלמוג-בר + ליאת גלבוע
פרסום באתר: 03/2017


ראיון עם עילאי פישביין מנכ"ל אוטודסק ישראל
עילאי רוטביין מנכ"ל אוטודסק ישראל

עילאי רוטביין, מנהל תחום הבנייה ב- Autodesk ומנכ"ל אוטודסק ישראל, נפגש עם איתי אלמוג בר, מנכ"ל Archijob, לשיחה על כל מה שחדש בתחום התכנון והמידול, על החידושים הצפויים בתוכנות אוטודסק ועל תוכנת בים 360 שצפויה לקדם משמעותית את תחום הבניה.

איך הגעת לעסוק בתחום זה?
בצבא שירתתי במודיעין, ביחידת הלוויינות של צה"ל בצמוד לתעשיה אווירית. שם הכרתי את יונתן סרוסי וטל וייס, המייסדים (יחד עם איריס שור) של ויזואל טאו. לאחר השחרור התחלנו לעבוד בתעשייה אווירית ושם פיתחנו את הידע הטכנולוגי שלנו. בשלב מסוים הם החליטו לפתוח את חברת ויז'ואל טאו, אני עוד הייתי סטודנט להנדסת תעשיה וניהול והצטרפתי אליהם לקראת סוף התואר שלי.

הגענו לשלב שהיינו בדרכנו לשחרר את המוצר החוצה, להתחיל להכניס לקוחות פנימה ואז אוטודסק זיהתה אותנו, וביקשה לדבר. זו הייתה רכישה מאוד מהירה, תוך שלושה חודשים העסקה נסגרה. הם חיפשו להתפשט לענן ולמובייל, וזו היתה התאמה מאוד גדולה בינינו לבינם. אנחנו פתחנו את התחום באוטודסק והצלחנו להשפיע על החברה בהקשר הזה.

הייתי ראש צוות פיתוח, עשיתי הסבה לניהול מוצר ולפני שנה וחצי לקחתי על עצמי את ניהול כל האתרים ובעצם זה תחום העיסוק שלי היום. לפני שמונה חודשים קיבלתי גם תפקיד חדש – דירקטור BIM360 שזה מוצר הבניה העיקרי, שאוטודסק הכריזה שהיא שמה עליו את הדגש המרכזי כעת וזה כבוד גדול להוביל את התחום.

צילום מסך מתוך תוכנת Navisworks
צילום מסך מתוך תוכנת
Navisworks

מה זה בעצם בים 360?
המטרה בבים 360, שהוא הפרודוקט ליין לעולם הבנייה, היא לייעל ולשפר את תהליכי הבניה על ידי אופטימיזציות - הורדת עלויות הבניה, העלאת איכות הבניה והורדת סיכונים. האלמנט האחרון מאוד מעניין כי הסיכונים בעולם הבניה מתחלקים לשניים: תקציביים - עמידה בלוזים ועלויות, אבל גם בטיחותיים, ולזה יש מספיק תזכורות בימינו.

היום אדריכל יוצר מבנה "בימי" (Building Information Modeling) מאוד עשיר במידע ואז כשצריך להעביר לקבלן הוא משטיח אותו ל- PDF, מאבד את כל המידע החכם, נשאר רק מידע גיאומטרי ואותו הוא מגיש למהנדס – המון ערך הולך לאיבוד בתהליך הזה. תחשוב שאני בתור מהנדס בשטח רוצה להבין למה התכוון המשורר, ולא תמיד כל הפרטים שאני רוצה לדעת נמצאים שם – אבל אם אני יכול בלחיצת כפתור לקבל מבט תלת מימדי - אז חסכתי בלבול, תקשורת ועבודה מיותרת.

זה פרודוקט ליין מאוד רחב שמכסה מספר דיסציפלינות - ניהול מסמכים, איכות, בטיחות, ניהול לוזים, ניהול הנושא של השוואה בין דיסציפלינות שונות כדי לוודא שהתוכניות מוכנות לקבלן להתחיל ביצוע ושלא יהיו בעיות שנגלה רק מאוחר יותר בתהליך.

לאורך כל התהליכים אנו מפעילים את מיטב הכלים הטכנולוגיים הקיימים בשוק כדי לוודא שמייעלים אותם. למשל כיום משקיעים מאוד חזק ב- Machine Learning. יש המון דאטה בעולם הבניה אם אתה משתמש בכלים טכנולוגיים, אבל יש הרבה חברות שלא צוברות את המידע הזה כי הן משתמשות בנייר ועט. מה שאנחנו מפתחים זה אלגוריתמים של מאשין לרנינג וביג דאטה שיודעים לנתח את המידע הזה, להפיק ממנו תובנות משמעותיות ולזהות דפוסים. ואז אנחנו יודעים להתריע מראש על סיכונים לפני שאתה יודע שאלה סיכונים.

לדוגמא?

אנחנו יודעים לעשות קטגוריזציה וקלסיפיקציה של נושאים שקשורים לחדירת מים, שזה אחד הסיכונים הגדולים בעולם הבניה. אנחנו יודעים על ידי סקירה של כל המידע המוכנס פנימה על ידי המפקח והפועלים באתר לזהות איפה יש סיכון לבעיות של מים ולהתריע ולתת עדיפות גבוהה יותר לזה על פני בעיות אחרות.

דוגמא אחרת היא לזהות קישוריות בין נושאי בטיחות ואיכות שונים. למשל אם אנחנו מזהים דפוס שכשנפתח אישיו A ואחריו קורה אישיו B אז בסבירות מאוד גבוהה יקרה אישיו C.

אישיו C הוא כבר ברמת סיכון מאוד גבוהה או השלכה תקציבית גבוהה. אם אתה יודע לזהות מראש שיש פלואו, קשר בין אירועים שאתה מקליט באתר בניה ויודע לזהות דפוסים, אז נוכל להגיד שיש סיכון מאוד גבוה שעכשיו C יקרה, וכדאי לטפל כמה שיותר מהר ב A ו B לפני שהם קורים.

צילום מסך מתוך תוכנת BIM360
צילום מסך מתוך תוכנת BIM360

עולם הבניה נשאר מאחור
יש המון בזבוז בעולם הבניה בהקשר של איך תהליכים מנוהלים, החומרים שמשתמשים בהם, תכנון לקוי. הרבה מזה נובע מטעויות אנוש והרבה כי פשוט הכל מתבצע כמו לפני 30 שנה. שאר העולם התקדם ותחום הבניה נשאר די דומה. יש לזה הרבה סיבות, אבל מה שמעניין עכשיו הוא שבגלל הבשלה של הרבה טכנולוגיות, גם עולם המובייל וגם הענן, הטכנולוגיות הן הרבה יותר נגישות ורלוונטיות לתחום הבניה.

גם בארץ החברות הגדולות ראו את הבעיה ואת הפוטנציאל והבינו שצריך לעבוד יחד ולהתאגד כדי לדחוף את נושא הטכנולוגיה בארץ. יש קשיים רגולטוריים כאלה ואחרים אבל החברות מתאגדות ודוחפות את זה קדימה. יש עכשיו פורום מאוד מעניין שנקרא קונסטרקשן טק, שהמועצה לבניה ירוקה היא חלק ממנו ועוד מספר קבלנים ויזמים. זה מאוד כיף לראות את זה. יש פער לא קטן שישראל צריכה לסגור מול העולם, אבל אם מסתכלים גלובלית שזה מירב העיסוק שלי, גם שם יש עדיין פערים מאוד גדולים בין איך שתהליכים מתנהלים לאיך שהם צריכים להתנהל.

היתרונות הטכנולוגיים מגיעים לעולם הבנייה
היתרונות הטכנולוגיים מגיעים לעולם הבנייה

מוצר פופולרי אחר שלכם הוא אוטוקאד אונליין – איפה זה עומד?
אוטוקאד אונליין התחיל ב-2009 והמריא הרבה יותר מהר ממה שציפינו. כבר בשחרור הראשון ב-2010 הגענו למיליון הורדות בחנויות המובייל תוך מספר חודשים והיום אנחנו כבר בעשרות מיליונים.

יש משרדים שעובדים עם זה?
בעולם יש הרבה משרדים שעובדים עם זה. זה לא תחליף לאוטוקאד. זה מוצר נלווה, משלים. אנחנו רוצים שעדיין התכנון יתבצע מול מסך גדול עם עכבר ומקלדת, כי אתה צריך את הפרטים והדיוק. במובייל אתה לא מגיע לשם. הטכנולוגיה עדיין לא מאפשרת את עומק הכלים שהאוטוקאד הדסקטופי מציע.

מה שהוביל לפריצה זה פלטפורמת המובייל. הנושא של הנגשת תוכניות בכל מקום וזמן זה הפקטור הכי משמעותי. ראינו אדריכלים ומהנדסים בכל העולם מאמצים את זה כדי להרחיב את גבולות האוטוקאד שלהם. לצאת מגבולות המשרד. זה בא לידי ביטוי בכך שהתוכניות זמינות לך בכל עת באייפד ובטלפון - בין אם אתה בנסיעה, בבית, באתר בניה, אפשר לקבל שיחות עם שאלות להסתכל בפרטים ולתת תשובות, זה פתח את העולם הזה.

צילום מסך מתוך תוכנת BIM360
צילום מסך מתוך תוכנת BIM360

 

איפה עומד המעבר בין שימוש באוטוקאד לרוויט במשרדים בארץ ובעולם? ומה יהיה העתיד של אוטוקאד לאור המעבר לרוויט?

השימוש באוטוקאד עדיין נרחב מאד בעולם ובהחלט נרחב כאן בארץ. הקלות של השרטוט באוטוקאד וכן המוניטין רב השנים שלו ממשיך להוביל לקוחות רבים לבחור בו ככלי השרטוט המועדף עליהם, במיוחד בשווקים מתפתחים. מכיוון שאוטוקאד משמש תעשיות רבות, ההשוואה שלו לרוויט היא לא תמיד מדוייקת, למשל ישנו שימוש נרחב באוטוקאד בעולם לצרכי תיעוד דו מימדי בעולם הייצור ולאו דווקא באדריכלות או הנדסת בניין. עם זאת, השווקים המתקדמים יותר ובמיוחד החברות הגדולות, עשו מעבר נרחב מאד לרוויט. היתרונות של רוויט ברורים וידועים ומי שפתוח לשינוי מוצא את ההחזר על ההשקעה מהר מאד. בארץ האימוץ של רוויט לצערי הרבה יותר איטי מאשר בעולם מסיבות כאלה ואחרות אבל אני מאמין שלשם השוק הולך, גם אם זה בפיגור קל.
אוטוקאד לא הולך לשום מקום אם אתה שואל אותי, גם כשרוויט הלך והתפתח לא ראינו ירידה בנתח השוק של אוטוקאד וגם כשמשרדי אדריכלות בעולם יעברו כולם לרוויט (לא סביר שיקרה כל כך מהר), ישנן תעשיות אחרות כמו שציינתי שעדיין יראו בו כלי מהותי. אוטודסק גם ממשיכה לפתח ולהרחיב את יכולות אוטוקאד כדי לתת מענה לצרכים המודרנים ולכן אני לא רואה תרחיש בו הצורך באוטוקאד נעלם.

אתם מתעסקים גם בתוכנות פשוטות להדפסה תלת מימדית (TINKERCAD) – זה משהו שאתם מנסים לפתח ליותר ממשהו כיפי וחינמי?

מילת המפתח היא להנגיש – אנחנו רוצים לפתוח את הטכנולוגיות האלה, שנחשבו עד עכשיו כפתוחות רק למומחים, ליותר ויותר פשוטות כדי שיותר ויותר אנשים ישתמשו בזה.
הלכנו לקיצוני - שגם ילדים יוכלו לעצב דברים. יש פה חיבור מעניין לטכנולוגיות הדפסה תלת מימדית. שילדים יוכלו לתכנן ולהדפיס את הדברים שפיתחו. יש שם אלמנט לימודי מאוד מעניין. וסקטור החינוך הוא סקטור שתמיד השקענו בו הרבה משאבים. אנחנו מאוד רוצים לקחת את זה גם לתחום המקצועי יותר.

אם מסתכלים על פיוז'ן לעולם העיצוב או תוכנות כמו FormIt לעולם הבניה והאדריכלות, זה מנסה לפשט את התוכנות, ואם בעבר כדי לייצר משהו באוטוקאד או ברוויט היית צריך קורס של חצי שנה, היום אוטודסק רוצה שאנשים עם קצת אוריינטציה טכנולוגית יוכלו פשוט להתיישב ולהשתמש. אז הכלים נהיים יותר ויותר פשוטים - למי שרוצה את הפשוטים, ומי שיותר מקצועי יש את הכלים הכבדים. אנחנו רוצים להיות שחקן מרכזי בכל הספקטרום כי מאמינים שככל שהטכנולוגיה מתקדמת וככל שהעולם מתקדם יותר אנשים רוצים גישה לדברים.

צילום מסך מתוך תוכנת BIM360 - ראיון עם מנכל אוטודסק ישראל
צילום מסך מתוך תוכנת BIM360

הרבה פעמים אנשים מביאים את הרקע שלהם לתהליך. אם אני מעצב תעשייתי אני יכול להביא קונספטים לעולם החדש. פיוז'ן הטכנולוגיות השונות מאוד מעניין ואנחנו רוצים להנגיש אותן לכולם.

אוטודסק השיקה עוד מוצר מעניין שנקרא פיוז'ן 360 וזוכה להמון הצלחה בעולם ומדבר על הדור הבא בתכנון. המוצר מחדש 2 דברים: קודם כל זה מוצר מבוסס ענן, אז כל הנושא של השיתופיות של המידע והנגשת המידע הוא אינהרנטי ומושתת בכל תשתית המוצר.
פיוז'ן הוא לא רק שיתוף אלא ממש תכנון מוצר. רק על מק, פיסי, מובייל, הרעיון הוא להתחיל לעשות איחוד של הדברים לפלטפורמה אחת. וזה היתרון השני – הוא מאפשר לך לגשת לדיסציפלינות השונות בצורה מאוד אינטגרטיבית. אין כלי מידול ורינדור, אלא כולם חלק מפלטפורמה אחת והמעבר ביניהם מאוד פשוט. היום אם צריך לעשות התאמות ושינויים במודל כל פעם ודורש מקצועיות רבה, בפיוז'ן בקליק כפתור עוברים בין הסביבות ומפעילים את הפקודות על המודל, והכל מאוד פשוט. זה מוריד את עקומת הלמידה כדי לייצר מוצר אנד טו אנד.
גם בשוק של המייקרים שזה אדם – עד 4 בסטודיו שאין להם יכולת להתמקצע בהרבה כלים רואים בזה ערך עצום וגם חברות גדולות יותר רואות ערך עצום בזה שהן יכולות להתמקד בפלטפורמה אחת וללמד את המהנדסים שלהם ללמוד בה ולא לכאוב כאבי אינטגרציה.

צילום מסך מתוך תוכנת BIM360
צילום מסך מתוך תוכנת BIM360

יש לכם מדיניות של השקעה בתחום החינוך – מספקים מוצרים בחינם לאוניברסיטאות למשל?
האני מאמין שלנו הוא מאוד חזק בחינוך, ולכן כל תחומי החינוך, בתי ספר ואוניברסיטאות מקבלים את המוצרים שלנו בחינם. הרבה שנים אוטודסק עשתה הרבה כסף מהסגמנט הזה, אבל לפני 4-5 שנים הוחלט לפתוח את כל המוצרים שלנו לעולם החינוך בחינם. אנחנו מאמינים שזה יותר חשוב לתת את הטכנולוגיה לדור הבא ושאת הרווח נעשה מהסקטור הציבורי והמסחרי.


מה אחוז החדירה של אוטודסק בארץ?

אין לי מספרים קונקרטיים. אני יודע שאוטוקאד זה הכלי הנפוץ ביותר ותמצא אותו בכל משרד אדריכלים. רוויט זה מעניין כי כל נושא ה-BIM זה משהו שמנסים לדחוף חזק. אבל אנחנו מפגרים מאחורי העולם בתחום הזה. בזמן שהעולם עובר אגרסיבית לשימוש בכלי בים, ישראל שמרנית יותר ומפחדת להשקיע זמן בלמידת הטכנולוגיות. כולם מסכימים שברגע שלומדים את התוכנה הערך הוא גבוה, אתה יכול לעשות יותר דברים, הגמישות בעבודה גבוהה יותר ואיכות המוצרים טובה יותר. האתגר העיקרי הוא להשקיע את הזמן בללמוד את התוכנות.
 

אוטודסק ראיון עם עילאי פישביין. איתי אלמוג בר ועילאי פישביין במשרדי אוטודסק ישראל
עילאי רוטביין (מימין) ואיתי אלמוג בר במשרדי אוטודסק ישראל

כל הצילומים באדיבות Autodesk.
 יצירת קשר ופרסום באתר

קראו אודות אתר Archijob
פרסום ב Archijob
יצירת קשר
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

איתי אלמוג בר פריימריז

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

קורס פוטושופ

קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

 

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2017 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים רחוב הברזל 38 כניסה ב' קומה 2 רמת החייל - תל אביב
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2017 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 38 Habarzel st. B