Archijob - Studio לוח דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות הבלוג של archijob מאמרים עיצוב פנים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob תפריט עליון
Archijob.co.il | מדור ראיונות
לרשימת ראיונות מלאה

Interviews List

ראיון עם האדריכליות שמרית פלורסהיים-פאנק ועינת לשם ממשרד Box-es

''...הדור שלנו מנסה להתקדם מהר מדי. אין קיצורי דרך, צריך ללמוד הכול לפי הספר. רק דרך ניסיון ושקידה על החומר אפשר להגיע לאיכות. לכן חשובה הבנת השטח, להבין לפרטים את מלאכת התכנון, להבין את משמעויות התב''ע, את הצרכים של הפרוגראמה והלקוח וכל מה שצריך....''

מאת: עידו גרינגרד
פרסום באתר: 05/201
6

ראיון עם האדריכליות שמרית פלורסהיים-פאנק ועינת לשם ממשרד box-es
אדר' שמרית פלורסהיים-פאנק
ואדר' עינת לשם, צילום : המשרד


ראיון עם האדריכליות שמרית פלורסהיים-פאנק ועינת לשם ממשרד Box-es

ערכנו ראיון עם אדריכליות שמרית פלורסהיים-פאנק ועינת לשם אשר הקימו את משרד Box-es. המשרד תכנן את מעונות הסטודנטים בלוד ואת הבית החכם ממכולות של בזק במתחם איקאה בנתניה. בנוסף המשרד מתמקד בתכנון פרויקטים אדריכליים ועיצוב פנים.


היכן נפגשתן?
עינת: נפגשנו בעבודה בקיץ באל-על. אני הייתי בת 20 ועבדתי בעבודה מועדפת בנתב''ג, שמרית כבר הייתה עמוק בתוך הלימודים באוניברסיטת תל-אביב. חיפשתי את דרכי ושמרית הצליחה להלהיב ולהוביל אותי לתחום האדריכלות. כבר אז ידענו שיום אחד נעבוד ביחד.
שמרית: נסעתי לצ'ילה לסיים את הלימודים ואחר כך התמחיתי בניו-יורק.
עינת: לאחר הלימודים בתל-אביב, עבדתי בחברה קבלנית, והתעסקתי ברישיונות, עבודה מול עיריות ועיצוב פנים. כאשר שמרית חזרה לארץ, מהר מאוד איחדנו כוחות כאשר כל אחת מביאה את הניסיון שלה.

ראיון עם משרד box-es - כפר הסטודנטים בלוד
כפר הסטודנטים בלוד. מטעם Box-es


איך פתחתן משרד מלכתחילה עם אסטרטגיה להשתמש במכולות כאלמנט אדריכלי. איך הגעתן לרעיון הזה?
עינת: במקרה, כל אחת נכנסה לעניין המכולות בעבודות הקודמות שלה. לשנינו היה ניסיון טוב עם מכולות והחלטנו להביא את זה לארץ. רצינו ליצור משרד אדריכלים עם גישה אחרת אשר מתעסק בפרויקטים מיוחדים. כבר בפתיחת המשרד קידמנו את הנושא הזה וקיבלנו את כפר המכולות בלוד שהוא הראשון בארץ. הפרויקט הזה פתח סכר של התעניינות רבה.
שמרית: זה לא מפתיע כי בחו''ל בניה ממכולות קיימת כבר 20 שנה ובארץ זה רק נמצא בהתפתחות.

דירה לדוגמא בכפר הסטודנטים בלוד - ראיון עם משרד box-es
דירה לדוגמא בכפר הסטודנטים בלוד. מטעם Box-es


מדוע? אילו יתרונות יש לבניה ממכולות?
שמרית: זו אדריכלות בת קיימא.
עינת: המכולה מסוגלת להשתנות עם הזמן, היא בעצמה חומר ירוק, במקום לזרוק אותה ולייצר פסולת, משתמשים בה. בעזרת טכנולוגיות חדישות וידע מקצועי אפשר לעשות איתה אדריכלות ירוקה, עם הרבה אור טבעי ופחות בזבוז אנרגיה. ניתן בקלות לבודד בין המכולות ולייצר תנאים אופטימליים למחייה. לא בונים עם מכולה מהשטח, כל מכולה צריכה קודם כל לעבור תהליך כימי מיוחד הכולל גלוון וצבעה מחדש על מנת שתהיה תקנית עבור שימוש למגורים. רוב ההתאמות והעבודה נעשית במפעל, בתנאים נוחים, ואחר כך הבניה באתר היא מהירה. המכולה משמשת למעשה גם כשלד.

שמרית: בארץ מכולה נתפסת כקרוואן, כיחידה זמנית או למעמד הנמוך. זה לא נכון, בחו''ל עושים איתן וילות מדהימות, לקוחות מוכנים להשקיע טיפה יותר כי זו בניה ירוקה לטווח ארוך והן מהירות לבניה. זה מאוד מתאים לדור שלנו בארץ. אם נתחבר לצרכים בארץ מבחינת מגורים, בניה ממכולות יכולה לתת פתרון מבחינת עלויות ומהירות הבניה. בבניה במכולות, תוך 4 עד 6 חודשים גג, יהיה לך בית גמור.
עינת: משפחה בארץ משלמת משכנתא פעמיים, בעת הבנייה ולאחריו. בבניה במכולות, הבית מוכן מהר ואפשר להשמיש אותו, אלה יתרונות שמתאימים למצב הכלכלי בארץ. יתרון נוסף היא היכולת לבנות בשלבים כמו בלגו. אפשר לבנות מספר קומות ואז בשלב מאוחר יותר פשוט להוסיף מכולות.
שמרית: ויש להן גם מראה שיקי שנותן אופי עיצובי ייחודי שכיף לעבוד איתו.
עינת: נכון,  בכל קנה מידה. כאלמנט אדריכלי וכאלמנט בעיצוב פנים.

הדמיה של וילה ממכולות - ראיון עם משרדbox-es
הדמיה של וילה ממכולות. מטעם Box-es

הדמית פנים של וילה ממכולות - ראיון עם משרד box-es
הדמית פנים של וילה ממכולות. מטעם Box-es

מה היה הקונספט של הפרויקט בלוד?
עינת: מעונות הסטודנטים בלוד הוא פרויקט חברתי. זה פרויקט של קומונה, של חיים בקהילה ביחד. כשהגענו לפרויקט, הסטודנטים כבר גרו בבניין הישן ממול וחיו חיים משותפים מעוררי השראה. אנחנו רצינו לשמר את הקהילתיות ויצרנו הפרדה מאוד ברורה בין החלל הציבורי והפרטי. הדירה שנוצרת מ-2 מכולות, היא דירת 3 חדרים של 65 מ''ר, זו ממש דירה רגילה. ישנן גם דירות לזוגות, אפילו זוג עם ילד גרים שם. הכניסה ליחידות היא ממרפסת ציבורית משותפת, בה כולם נמצאים יחד. אך בדירה יש פרטיות ואפילו מרפסת פרטית אחורית לכיוון הרכבת.
שמרית: כמו כן מהירות ויעילות הבניה, הפרויקט נבנה ב-42 יום בלבד. כאשר חזרנו לפרויקט היינו מאוד מרוצות. במרפסות הרחבות המשותפות, הקימו זולות ויצרו נישות למפגש. רצינו להעצים את החוויה הציבורית והצלחנו.

היו דברים שרציתן לעשות בפרויקט בלוד אשר לא התגשמו?
עינת: יצרנו קירות ירוקים, קירות עם צמחייה אנכית, על מנת להחביא את התשתיות שעוברות ברווחים בין המכולות. אבל בפועל לא נשאר כסף, נשאר רק הרווח ללא הקיר הירוק.
שמרית: היו המון שלבים בפרויקט. בתכנון הראשוני היה גם גשר שמחבר בין הפרויקט לאולם הספורט בבית הספר הסמוך, על מנת לתת מענה לסטודנטים. אך מסיבות של היזם, זה הפסיק באמצע וירד מהפרק.

>>> היכנסו לקריאת כתבה מהארכיון של ארכיג'וב על מעונות הסטודנטים בלוד <<<

תוכלו לתאר את תהליך התכנון שלכם כאשר מדובר בפרויקטים ממכולות?
עינת: ברגע שאתה יודע לשחק עם המכולות כמודולים זה כמו לגו או מזרני טטמי. מוצאים את התחביר הנכון ביותר לפרויקט בקנה המידה הגדול. המחבר המשתנה בין המכולות מייצר חללים חיצוניים שונים ומרתקים. צריך לתאם את מעבר המערכות בין המכולות ובידוד המכולות. לאחר מכן, בתוך המכולה או במכולות המחוברות ניתן לשחק עם עיצוב הפנים איך שרוצים.

שמרית: לדוגמא, התחלנו לתכנן פרויקט במעלות תרשיחא הכולל מרכז מסחרי, מגורים וסדנאות לאמנים, גלריות, חנויות ובתי קפה. במעלות תרשיחא זהו פרויקט ענק של 10,000 מ''ר. אנחנו ניגשות אליו בצורה אחרת מהפרויקט בלוד, כל המשחק עם המכולות צריך לעודד שיטוט ואווירה יותר כפרית. יש את הפן המסחרי ואנחנו רוצים שהמשתמשים יחוו כל אחת ואחת מהמכולות. באיזה שהוא אופן המכולות צריכות 'לבוא' אליך. לכן ההתעסקות שונה מאוד ממגורים שדורשים פרטיות.

שימוש במכולות בעיצוב פנים של משרד גרוויטי. ראיון עם משרדbox-es
שימוש במכולות בעיצוב פנים של משרד גרוויטי. הדמיה מטעם Box-es


ומה התהליך כאשר אתן מתכננות פרויקטים של עיצוב פנים?
שמרית: גם בפרויקטים של עיצוב פנים, אנו שואפות לצור פרויקטים מיוחדים עם זווית מיוחדת. אנחנו מנסות לקחת את כל הנושא המסחרי ולהראות אותו בצורה חוויתית, יותר תיאטרלית.
עינת: בכל פרויקט, אנחנו קודם כל הולכות לחוות את האתר ולהבין מה הלקוח באמת רוצה. אז אנחנו רושמות לנו כמה אופציות.
שמרית: אדריכל צריך להיות קצת כמו פסיכולוג. אנחנו מנסות לתרגם את הרצונות והחלומות של הלקוח לשפה אדריכלית ולחלל הספציפי, ומשם אנחנו מתחילות את התהליך.

יש לכן דוגמא?
שמרית: זה עתה סיימנו עיצוב פנים של סניף ראשון של חברה סינית בארץ בשם Techcode. התעסקנו באלמנטים של התרבות, החומריות והגרפיקה הסינית, אך עשינו להם הסבה כך שיתאימו למפגש התרבויות בין סין לישראל. למעשה, הוצאנו את האלמנטים מהקונטקסט שלהם והעברנו אותם לקונטקסט חדש ומפתיע.
עינת: עשינו שם קיר מיוחד לכרטיסי ביקור. כאשר אנחנו ניגשות לפרויקט, אנחנו מעצבות הכול במיוחד. איננו משתמשות ב-Ready Made או קונות סתם רהיטים מחנויות. אנו מתכננות אלמנטים אדריכליים חדשים, מקירות, רהיטי עץ, ועד הגרפיקה, הכול נעשה מאפס.

מבט לכניסה וקיר הכוח של משרד טקקוד- ראיון עם משרד box-es
מבט לכניסה וקיר הכוח של משרד טקקוד. צילמה לירז פאנק

פרט מקיר הכוח של משרד טקקוד - ראיון עם משרדbox-es
פרט מקיר הכוח של משרד טקקוד. צילמה לירז פאנק


איך אתן מחלקות את העבודה ביניכן?
שמרית: בדרך כלל אנחנו עושת הכול ביחד; יושבות על תכנון וחלופות ביחד, עושות סיעור מוחות ביחד, מגבשות ביחד רעיון ורק אז עושות חלוקת עבודה. הכול נעשה בשיתוף פעולה מלא בינינו.

האם יש לכן פרויקט חלומי שהיתן רוצות לקבל?
עינת: (צוחקת) כבר קיבלנו אותו. אנחנו כרגע בשלבי הכנה ותכנון ראשוני למכרז של מלון בתל אביב שיהיה בנוי ממכולות ובנייה קלה. אנחנו עושות גם את התכנון וגם את העיצוב פנים.

אזור הסעדה - תרגום של אלמנטים מהתרבות הסינית לקונטקסט חדש - ראיון עם משרד box-es
תרגום של אלמנטים מהתרבות הסינית לקונטקסט חדש. צילמה לירז פאנק

מבט פנים במפלס העליון של משרדי טטקוד- ראיון עם משרד box-es
מבט פנים במפלס העליון של משרדי טטקוד. צילמה לירז פאנק

לסיום, האם יש לכן עצה לאדריכלים מתחילים?
עינת: לא לדלג על שלבי התכנון. הדור שלנו מנסה להתקדם מהר מדי. אין קיצורי דרך, צריך ללמוד הכול לפי הספר. רק דרך ניסיון ושקידה על החומר אפשר להגיע לאיכות. לכן חשובה הבנת השטח, להבין לפרטים את מלאכת התכנון, להבין את משמעויות התב''ע, את הצרכים של הפרוגראמה והלקוח וכל מה שצריך.
שמרית: ולא לפחד לתכנן דברים מיוחדים. כשבאמת מאמינים במשהו, משדרים את זה ללקוח.
 יצירת קשר ופרסום באתר

קראו אודות אתר Archijob
פרסום ב Archijob
יצירת קשר
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

איתי אלמוג בר פריימריז

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

קורס פוטושופ

קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

 

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2017 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים רחוב הברזל 38 כניסה ב' קומה 2 רמת החייל - תל אביב
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2017 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 38 Habarzel st. B