Archijob - Studio לוח דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות הבלוג של archijob מאמרים עיצוב פנים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob תפריט עליון
Archijob.co.il | מדור ראיונות
לרשימת ראיונות מלאה

Interviews List

ראיון עם עדלי סטוק

"...מה שמשך אותי לתחום המיתוג הוא האלמנט של התקלות בבעיה שיש למצוא לה פתרון, בשילוב חשיבה אסטרטגית, ניתוח ושימוש בכלים אנליטיים, ומאידך הפתרונות צריכים לבוא ממקומות קריאייטיבים ומקוריים. השילוב בין אלמנט שכלתני עם פתרון קריאייטיבי, מייצר משהו מאוד מעניין בעולם שלנו, שמדבר אלי..."

מאת: ליאת גלבוע
פרסום באתר: 06/2014


ראיון עם מעצב תקשורת חזותית עדלי סטוקעדלי סטוק, בוגר מצטיין של לימודי תקשורת חזותית, בצלאל. בוגר מצטיין בלימודי תואר M.A באוניברסיטת אייצ'י לאמנות ומוסיקה ביפן וכיום בעלים ומנכ"ל משותף בחברת ADLAI & PARTNERS, חברת מיתוג מהמובילות בישראל, המציעה שירותי עיצוב ומיתוג ללקוחות מקומיים ובינלאומיים.

סטוק, שגם מלמד בבצלאל, ישתתף באירוע הקרוב של ארכיג'וב בנושא "אוכל אדריכלות ועיצוב". כדי להכיר אותו ואת תחום המיתוג בו הוא עוסק טוב יותר, קבענו איתו במשרדו שממוקם בשכונת פלורנטין התל אביבית.

מה משך אותך מלכתחילה לעסוק בתחום המיתוג?

זה תחום שמאפשר להשפיע ישירות על הסביבה. בניגוד לאמן, שמבטא עצמו יצירתית ולרוב השפעתו מוגבלת לגלריות, אספנים ומוזיאונים, היתרון של עיצוב, כמו שראיתי אותו כשהתחלתי, הוא האפשרות להשפעה רחבה בהרבה על הסביבה.
דבר נוסף שמשך אותי לתחום הוא האלמנט של התקלות בבעיה שיש למצוא לה פתרון, בשילוב חשיבה אסטרטגית, ניתוח ושימוש בכלים אנליטיים, ומצד שני הפתרונות צריכים לבוא ממקומות קריאייטיבים ומקוריים. השילוב בין אלמנט שכלתני עם פתרון קריאייטיבי, מייצר משהו מאוד מעניין בעולם שלנו, שמדבר אלי.

ההיסטוריה של הקמת המשרד
המשרד קיים במתכונתו הנוכחית משנת 2003. לפני כן היינו במשך שבע שנים חברת בת של מקאן אריקסון. אנחנו עוסקים במיתוג משלב האסטרטגיה ועד לעיצוב כל ממשק של הלקוח עם המותג. אנחנו מלווים מתחילת הדרך, ב- 360 מעלות, עד לרמת חתימת המייל, אתר האינטרנט, וה- giveaways. יש משהו מאוד טוב בחשיבה ההוליסטית. הסטודיו כולל כיום 16 עובדים, בהם אני ושותפתי – שהיא פסיכולוגית צרכנים, קופירייטר, מנהלות לקוח, וסטודיו עם מעצבים בוגרי בתי הספר המובילים.

את התואר השני שלך עשית ביפן, איך הגעת לשם?
ממשלת יפן מעניקה מלגות ללימודי תואר שני ביפן. צריך להציע תזה או עניין כלשהו ביפן, ומכיוון שזה משך אותי עוד בתקופת הלימודים, זכיתי במלגה, שכללה לימודי יפנית, שנה של לימודי מחקר ואז שנתיים נוספות להשלמת תואר שני. במהלך התקופה הזו פגשתי את אשתי הראשונה ונשארתי שם 10 שנים, ואז עבדתי בשיסיידו במשרדים הראשיים בטוקיו. לשיסיידו יש חברת עיצוב/ פרסום in house , שבזמנו כללה 180 איש. אני הייתי המערבי היחיד - זו היתה הפעם הראשונה שהם לקחו מעצב זר. החברה היפנית היא חברה מאוד סגורה ולא מקבלת, אבל הגעתי בתקופה בה היתה ההבנה שכדי להתפתח למערב הם צריכים לפתוח את המעגלים הסגורים שלהם ולראות דברים אחרת.

מארז לחברת הקוסמטיקה שיסיידו

איך נראה תחום העיצוב והמיתוג בישראל לעומת יפן?
התרבות היפנית באמירה כללית, היא בעלת תחכום ויזואלי שאין מה להשוותו לזה של תרבות המערב. ההבנה של קודים ויזואליים והתחכום בהעברת מסר בויז'ואל, היא מאוד מתקדמת ומאפשרת מתן פתרונות יצירתיים,  ובעיניי מתקדמים יותר מאשר במערב.

יפן היא תרבות שמבוססת על 2000 שנות אסתטיקה ויזואלית, ואילו אנחנו תרבות של "לא תעשה לך פסל ומסיכה", ואנחנו בחיתולים בתחום זה. אנחנו תרבות שאין לה הרבה סבלנות לניואנסים, תרבות יותר כסאחיסטית. הצרכן הישראלי הרבה יותר חשדן ולא רוצה לצאת פראייר. בתחום האריזות למשל, אריזות מזון אטומות לגמרי עוברות טוב יותר ביפן או אנגליה, כאן פוחדים מזה כי חוששים מחתול בשק. זה משתנה לאיטו, אבל ההבדל משמעותי.

ליפנים לוקח הרבה זמן לקבל החלטה, כי הם רוצים לבדוק שהנושא שהם עובדים עליו סגור מכל זוית אפשרית. הם מנסים ליצור המון תסריטים של מה יכול להיות ומתכננים קדימה. עובדים עם קונצנזוס, לא מתוך ערכים דמוקרטיים, אלה כדי לנסות לכסות את כל הפינות, כי ברגע שהם לוקחים על עצמם משימה, הם חשים אחריות להשלים אותה בצורה הטובה ביותר האפשרית. יש המון כבוד לעיצוב שם, וההבנה של האדם הפשוט בעיצוב היא הרבה יותר גבוהה ואפשר להתחיל את השיח במקום אחר לגמרי. בארץ לפעמים אני מרגיש שצריך לחנך לקוחות לעיצוב ולהסביר למה, ביפן מתחילים מנקודה אחרת לגמרי.

מארזי מוצרים של חלב טרה ויוגורט מולרמהי הפרספקטיבה שלך על המקצוע לאורך השנים?
יש כמה תחומי עיצוב שהתפתחו יפה בשנים האחרונות, כל העיצוב שסביב אוכל – מסעדנות, עיצוב מסעדות. גם תחום הדיגיטל התפתח מאוד. הממשקים הדיגיטליים תופסים מקום רב על חשבון הפרינט.

אנחנו מאוד מפגרים אחרי העולם בהבנת עולם העסקים והבנת הערך המוסף שעיצוב יכול לתת. בארצות כמו יפן, צרפת, אנגליה וארה"ב, המעצב הוא חלק מצוות בכיר בכל הקשור לפתוח עסקי, ואילו כאן הרבה פעמים מגיעים למעצב בדקה ה- 90, ובלי לתת לתהליך את הזמן הנכון. זה פספוס אדיר שצריך להשתנות, ואנחנו כמעצבים צריכים להדגיש ולחנך בכך את הקהילה העסקית.
הרי הפערים בטכנולוגיה, בין מוצרים ובין תחומים, מצטמצמים עד כדי לא קיימים, ואז ההבדל הוא בערך המוסף שעיצוב יכול לתת למוצר - זה יכול להיות הדבר שיטה את הכף, וזה הדבר שלא מבינים פה עד הסוף.

עיצוב אריזות למשק צוריאל ויוגורט יו יו

מה החלק האהוב עליך במקצוע?

אני מאוד אוהב שני אספקטים של המקצוע. הראשון הוא האתגר של לפצח בעיה ולתת לה מענה יצירתי – זה עדיין מרגש אותי. השני זה כשהדבר יוצא לעולם ואתה רואה אותו חי ונפגש עם קהל באופן חיובי ומוצלח, זה נותן תחושת סיפוק והשפעה.

ומה אתה פחות אוהב ?

סחר הסוסים, המקח והממכר שמתקשרים לניסיון האינסופי להסביר את הערך של מה שאנחנו עושים ולהצדיק את המחיר. הזילות של זה מתישה ושוחקת. לפעמים יש תחושה, בעיקר עם אנשים צעירים ובעלי ניסיון מועט, שמתעסקים בשיווק מטעם הלקוח, שאין מספיק הערכה מקצועית ובטחון בנו כאנשי מקצוע. הרבה פעמים אני מוצא את עצמי מנסה להסביר ולשכנע, במצבים בהם כל אחד חושב שיש לו הבנה בעיצוב, והרבה פעמים מדובר ברעיונות בנאליים ושטותיים, ולהתקע כל פעם בבנאליה זה משהו שוחק ומאוד אופייני לשוק הישראלי. אתה לא בא לרופא שיניים ומסביר לו איך לעשות טיפול שורש או סתימה, אבל כשזה מגיע למעצב, כל אחד נותן את דעתו האישית.

עיצוב אריזות תרופות וקונדומים

טיפ למעצב מתחיל:
בחירת מקום העבודה הראשון היא החלטה שכדאי לחשוב עליה היטב, כי הרבה פעמים דפוסים מתקבעים במקום העבודה הראשון, וקשה לשנות אח"כ. אני לא מאמין בסטודנטים שפותחים עסק עצמאי מיד אחרי הלימודים. זה עושה עוול למקצוע וללקוחות. נכון יותר לעשות סטאז', במקום מקצועי ועובד, לפחות שנתיים לפני שיוצאים לעצמאות, כדי לא להתגלח על הזקן של הלקוחות.
אני מלמד בבצלאל, ויש אנשים מאוד כשרוניים שיוצאים כל שנה מכמה מוסדות, אבל בין זה לבין יכולת לספק עבודה מקצועית וטובה יש פער גדול.

צריך גם לבחור במקומות שקרובים ללבך ולא להתפשר – בין אם זה תחום של תרבות / מיתוג/ פרסום/ דיגיטל. להגיע למקום בו הלב שלך נמצא, כי בדרך יהיו המון פשרות, אז לפחות לא להתפשר על האמת שלך. יחד עם זאת צריך להיות פתוח להתנסויות חדשות, ולדברים שאולי לא הכרת ושיכולים להיות מסקרנים, מאתגרים ומספקים.


*צילומי הפרויקטים באדיבות עדלי סטוק

*עדלי סטוק הוא אחד המרצים באירוע בנושא "אוכל עיצוב ואדריכלות" שיתקיים בבית ארכיג'וב בתאריך 3 ביולי 2014
>>>להרשמה לאירוע לחץ כאן<<<

 

ניתן להגיב על ראיון זה ב: פורום עיצוב תעשייתייצירת קשר ופרסום באתר

קראו אודות אתר Archijob
פרסום ב Archijob
יצירת קשר
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

איתי אלמוג בר פריימריז

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

קורס פוטושופ

קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

 

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2017 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים רחוב הברזל 38 כניסה ב' קומה 2 רמת החייל - תל אביב
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2017 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 38 Habarzel st. B