Archijob - Studio לוח דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות הבלוג של archijob מאמרים עיצוב פנים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob תפריט עליון
Archijob.co.il | מדור ראיונות
לרשימת ראיונות מלאה

Interviews List

 ראיון עם האדריכל אייל עמידן - עמידן קוטלוביץ' אדריכלים

"כשלוקחים חלל ומשנים אותו לחלוטין- אם זה פירוק מדרגות, יציקת תקרות חדשות ולעיתים כמה חללים שמתחברים לחלל אחד חדש- מדובר בסיפוק גדול. זה קורה כאשר יש לך את האפשרות להתבטא ואתה יודע שהחלל בעקבות זה, ישתנה בצורה דרמטית. העבודה עם המגזר העסקי מעצימה את החוויה כי מדובר תמיד בחללים גדולים..."

ראיון עם האדריכל אייל עמידן - עמידן קוטלוביץ' אדריכלים
אייל עמידן

משרדי 3M הרצליה. צילום: אייל עמידן
משרדי 3M הרצליה. צילום: אייל עמידן

בניין לשימור ברחוב הרצל. צילום: אייל עמידן
בניין לשימור ברחוב הרצל. צילום: אייל עמידן

בנק מרכנתיל סניף בהוד השרון. צילום: שי אפשטיין
בנק מרכנתיל סניף בהוד השרון. צילום: שי אפשטיין

בנק מרכנתיל סניף בהוד השרון. צילום: שי אפשטיין
בנק מרכנתיל סניף בהוד השרון. צילום: שי אפשטיין

סניף של בנק איגוד ברמת השרון. צילום: שי אפשטיין
סניף של בנק איגוד ברמת השרון. צילום: שי אפשטיין

סניף של בנק איגוד ברעננה. צילום: שי אפשטיין
סניף של בנק איגוד ברעננה. צילום: שי אפשטיין

חלל פנים בבית פרטי ברמת- גן, חלל המגורים. צילום: שי אפשטיין
חלל פנים בבית פרטי ברמת- גן, חלל המגורים. צילום: שי אפשטיין

חלל פנים בבית פרטי ברמת- גן, המטבח. צילום: שי אפשטיין
חלל פנים בבית פרטי ברמת- גן, המטבח. צילום: שי אפשטיין

חלל פנים בבית פרטי ברמת- גן, חדר רחצה. צילום: שי אפשטיין
חלל פנים בבית פרטי ברמת- גן, חדר רחצה. צילום: שי אפשטיין

חדר אוכל - תעשייה אווירית – הדמיה, אור יום
חדר אוכל - תעשייה אווירית – הדמיה, אור יום

חדר אוכל - תעשייה אווירית – הדמיה, ערב
חדר אוכל - תעשייה אווירית – הדמיה, ערב

חדר אוכל - תעשייה אווירית – הדמיה, פנים
חדר אוכל - תעשייה אווירית – הדמיה, פנים

אולם קבלה טרקלין אלעל. צילום: מיקי קורן
אולם קבלה טרקלין אלעל. צילום: מיקי קורן

מחלקה ראשונה - טרקלין אלעל - נתב"ג. צילום: מיקי קורן
מחלקה ראשונה - טרקלין אלעל - נתב"ג. צילום: מיקי קורן

ראיון עם אייל עמידן
מראיינות: נעמה חיון ובלה מלכין
תאריך פרסום: 02/2011


אייל עמידן, אדריכל, בוגר הטכניון. בסיום לימודיו החל לרכוש נסיון כשכיר בעיקר בעיצוב פנים חללי קמעונאות ומזון. זמן קצר לאחר מכן, בשנת 1982 הקים את המשרד "עמידן קוטלוביץ' אדריכלים" בתל אביב כשהוא עומד בראשו עד היום. מתחילת דרכו עסק המשרד בעיצוב חללים לרשתות בולטות בזמנן בארץ וכך סייע להן לעצב את התדמית העסקית שלהן לעכשווית ומתקדמת. מאוחר יותר, בשנות ה-90, כאשר חברות אמריקאיות נכנסות ארצה, המשרד נבחר לתכנן את הסניפים הראשונים שלהן בארץ תוך עמידה בסטנדרטים בינלאומיים שהחברות האלו מביאות עמן. כיום המשרד עוסק בעיקר בתכנון חללים פנימיים במגזר העסקי.

 

 

איך בחרת בתחום האדריכלות?
לא משהו מילדות שחלמתי עליו. אחרי הצבא חשבתי שזה תחום שימצא חן בעיני, לא ידעתי בדיוק מה יש שם, הרעיון פשוט משך אותי ונשאבתי לתוכו.


מתי הפכת לעצמאי?
כשסיימתי ללמוד הייתי שכיר שלוש שנים, עבדתי מאוד קשה ונתתי את הנשמה כאילו שזה העסק שלי. לאחר שלוש שנים הייתי אב צעיר והיה לי הון התחלתי שהחלטתי באמצעותו לנסות את דרכי כעצמאי ועד היום אני ממשיך בניסוי. קוטלוביץ' שהוא אדריכל מקסים, הצטרף אלי בערך שלוש שנים לאחר הקמת המשרד ועבדנו יחד עד לפני כשנתיים – שלוש.

אני מאמין שאם אתה נותן את הנשמה לעבודה זה לא משנה אם אתה שכיר או עצמאי- תמיד יהיו תקופות חזקות יותר ופחות, תמיד אפשר למצוא פרויקטים מאתגרים יותר ופחות ובגדול אני מאוד מרוצה.

כיום המשרד כולל חמישה עובדים כאשר כל אחד מהעובדים מחזיק אצלו מספר פרויקטים. כמובן שלכל אחד יש את התכונות החזקות שלו, את הניסיון שלו ואת הדרך שלו אבל אין מצב שיש אדריכל על ושרטטים. במצבי לחץ כולם תומכים בכל פרויקט. בכל ישיבה של גיבוש הקונספט כולנו יושבים יחד והדעות תמיד מרובות.


אתה מעסיק בוגרים טריים שזה עתה סיימו ללמוד?
בגדול הרצון הוא להתחיל עם חבר'ה שיש להם כבר ניסיון כלשהו, יש בוגרים שסיימו ובמהלך לימודיהם רכשו ניסיון במשרה חלקית ולעיתים יש בוגרים חסרי ניסיון אך מאוד אמביציוזיים שגם איתם אני שמח לעבוד.


איך זה לעבוד עם אדריכלים צעירים?
האינטרס של כל משרד הוא למצוא את הכי טובים וזה כמובן הכי קשה. את עניין הגיל לא מרגישים כ"כ בעבודה, יש הפרשים אחרים בין אדם לאדם שיכולים להתבטא בצורה משמעותית בכישורים של כל אחד. יש חבר'ה צעירים מאוד איכותיים, מוכשרים מאוד ובעלי יכולת הבנה וקליטה מהירה שמסתגלים מהר לעבודה ולצרכי המשרד- עם אנשים כאלו אני נהנה לעבוד ללא קשר לגילם.


איך עיצבת את המשרד שלך?
זה פרויקט שכור שאנחנו נמצאים בו כבר 15 שנה. את העיצוב עשינו לפני 10 שנים. זוהי קומת קרקע צמודת גינה מקסימה ששינתה צורתה פעמים רבות. הגינה היא מוקד חשוב באווירה, היא נותנת הרגשה טובה שכייף להגיע למשרד בבוקר.
יש לנו שולחן גדול מעץ איפאה וכל יום אנחנו יושבים סביבו לארוחת צהריים, מתנתקים מהפלאפונים והבלגאן ויושבים רגע אחד ביחד.
במשרד עצמו יש אוירה טובה ונעימה והוא מתחבר עם הגינה בצורה משלימה. אני חושב שלכולם נעים להיכנס לעבודה.


ספר על פרויקטים שביצעת עם משרדך:
בניין לשימור ברחוב הרצל
פרויקט שעשינו לסניף של בנק הפועלים שנאלץ לפנות את החלל בו הוא יושב בגלל התכנית של הרכבת הקלה. הושקעו מאמצים גדולים כדי למצוא שטח בסביבה מהסיבה שהם היו זקוקים לשטח גדול יחסית של כ- 500 מ"ר והעדיפו כמובן לשבת בקומת הקרקע. לבסוף נעשתה פשרה כאשר אך ורק הקבלה יושבת בקומות הקרקע. הבניין היה מוזנח, בקומות מעל קומת הקרקע היו מחסני בדים. הבנק קיבל רישיון לשכור את המקום רק כאשר התחייב לשמר את הבניין. מדובר בבניין הבנוי בסגנון אקלקטי ולא נדרש לשימור מחמיר אבל כמובן שהיו הרבה מגבלות לפיהן עשינו את עבודת השימור. ההתנהלות עם העירייה הייתה מול שתי מחלקות- מול מחלקת בניין ומול מחלקת שימור. לקחנו אדריכלית חיצונית שעשתה לנו תיק שימור נפלא שאפשר לנו להבין המון על הבניין- היה מרתק לגלות על המשפחה שגרה שם ועל הפונקציות שמילא במשך השנים. בהתחלה הבניין תפקד כבית מגורים ומאוחר יותר הוסיפו עוד קומות ולאט לאט הוא הפך לבניין מסחרי שמחובר מכמה תוספות עם בית קפה בקומת הקרקע.
גרם המדרגות שבפנים תוכנן מחדש כי במקור לא ראו סיבה להשקיע בחדר מדרגות משמעותי. המדרגות קבלו חיפוי זהה לזה המקורי והמעקות נעשו ע"י נפח. הויטרינות היו עשויות מעץ וגם הן שוחזרו על פי המקור. התעסקנו בהמון פרטים שלא יוצא לנו להתעסק בהם בפרויקטים שלנו ביום יום, מה גם שמדובר בפרויקט ארוך- למשל, ניקוי החזית מצינורות המים, החשמל והטלפון דרש התנהלות מול גופים שונים. היו לנו קבלנים טובים מה שהבטיח לנו פרויקט מוצלח וכך כל הצדדים יצאו שבעי רצון.
 
בנק מרכנתיל סניף בהוד השרון
מדובר בלקוח שנתן לנו להתבטא כשאנחנו ניסינו לשמור על הצביון שלו. הכל תלוי בקשר שלך עם הלקוח- זוהי שאלה של כמה אתה רוצה לתת ומהצד השני, כמה הם הלקוחות מוכנים לקבל. במקומות שנותנים לך לבחור ולהתבטא נוכל להגיע לרמת פירוט גבוהה.
מדובר בחלל מאוד נמוך ורוב הגוונים היו מאוד בהירים. מצאנו את הדרך לתת את החיות עם צבעי הלוגו- תכננו דלפקים בעלי חזית עם נורות לד שעושות משחק מאוד עדין של גוונים. גופי התאורה עשויים מצ'אנל פרופילי "ח" מאלומיניום, עליו כיסוי של פרספקס כאשר בפנים רצים קוים של תאורה פלורוסנטית, כך מתקבל מראה נקי ועדין של פס תאורה בתקרה.

סניף של בנק איגוד ברמת השרון
הסניף יושב בבניין בו התכנון המקורי של האדריכל כלל ויטרינות בגובה של שני מטרים וארבעים ס"מ ומעליהן קורת בטון של מטר וחצי שהייתה מיועדת לשילוט, כשלמעשה החלל הפנימי הוא חלל של ארבעה מטרים. בדקנו עם מהנדס שהקורה הזאת לא קונסטרוקטיבית והורדנו אותה. כך במקום חזית עם ויטרינה נמוכה הרווחנו חזית פתוחה ומזמינה בהרבה יותר. בנוסף, הצלחנו להגיע למשחק נכון של גווני הלוגו החדש שלהם וזה תרם רבות לתחושה בחלל החדש. היה לנו שיתוף פעולה מצוין עם הלקוח והתוצאה הייתה מוצר נקי שמתפקד נכון מבחינה פונקציונאלית. בשיתוף פעולה מצד הלקוח שרוצה להגיע למוצר איכותי ורוצה לבחור קבלנים טובים- יש תוצאות מצוינות. הרי בתחום הזה התוצאה תלויה במבצע- בחירת המבצע זה נושא מאוד חשוב.

דוגמא נוספת ללקוח ששיתוף הפעולה עמו היה מצוין היא בסניף נוסף של בנק איגוד ברעננה: תכננו קרניז גבס וסקיי לייטים בתקרה שיצרו איזור שיש בו תחושה של אור יום. בנוסף, התאורה התפזרה בכל מיני מקומות בבניין בשביל לקבל תאורה שהיא סה"כ הכל רכה ונעימה שמשתווה לאור יום חיצוני בניגוד לגופי תאורה שנגלים לעין והתאורה כך לא מתפזרת באופן אחיד.

תכנון חלל פנים בבית פרטי
למרות שאנחנו משתדלים לא להתעסק עם מגורים כי זה דורש הרבה יותר טיפול מאשר חללים מסחריים, אנחנו מידי פעם כן עושים את זה. מדובר בבית בקומה שלושים בבניין ברמת- גן. במפתח הסלון בדירה היה ארגז תריס של חמישה מטרים וחצי אורך ולקח ארבעים סנטימטרים מהגובה. כאשר התריס הוגף כל החלל הוחשך. החלון היה עם המון אלומיניום ומעט פתחים. לדירה הזאת יש נוף עירוני מדהים לכיוון הים ורצינו שהוא יהיה חלק מהדירה. כשטיפלתי במפתח, הרווחתי ארבעים סנטימטרים מהגובה- התקבל מפתח גדול יותר ונקי עם פרופיל בלגי. ביטול התריס דרש מאמץ עצום אבל היה שווה את האפקט שהנוף עושה בחלל הדירה.
בין היתר, בין חלל המטבח לחלל הסלון הוספנו קיר לבנים מפירוק של בית לשימור. את אותן לבנים החלטנו לשים בקיר שמאחורי הכיריים כשבדרך כלל במקום זה שמים חיפוי של קרמיקה אבל הלקוחה נתנה לנו חופש והסכימה. זה נראה נפלא ומתפקד היטב גם היום.

"כשלוקחים חלל ומשנים אותו לחלוטין- אם זה פירוק מדרגות, יציקת תקרות חדשות ולעיתים כמה חללים שמתחברים לחלל אחד חדש- מדובר בסיפוק גדול. זה קורה כאשר יש לך את האפשרות להתבטא ואתה יודע שהחלל בעקבות זה ישתנה בצורה דרמטית. העבודה עם המגזר העסקי מעצימה את החוויה כי מדובר תמיד בחללים גדולים כשבבתי מגורים לא מדובר אף פעם על מימדים כאלו. יש חללים שאינם מנוצלים היטב במצבם הנוכחי ובתכנון החדש אנחנו מאפשרים ללקוח להפיק את המרב. לפעמים בהתחלה לא ברור איך אנחנו הולכים לפתור את זה אבל בתהליך של עשייה יש המון "הלוך וחזור" ובחינה של הדברים קדימה ואחורה וכך, לאט לאט, רואים איך הדברים מסתדרים."

 


איזה שלב מבין כל שלבי העבודה על פרויקט מועדף עלייך?
בכל שלב אני מוצא הנאה. בשלב התחרות על פרויקט כאשר משרדים רבים מועמדים לזכייה והמשרד שלך נבחר מבין כולם זו הרגשה אדירה של אמון שנותנים בך, זה נותן תחושת סיפוק.
יש את שלב ה- layout שבו קובעים את הקונספט והתכנון. אני תמיד אומר שבשביל שיצא פרויקט פנטסטי צריך שלושה גורמים חשובים: יזם טוב, קבלן משובח ומתכנן איכותי. מספיק שאחד מהם בינוני והאיכות יורדת.


באיזה מבין הפרויקטים שלך הכי נהנית?
אין חיה כזאת. לפני 15 שנה כשקיבלתי את המקדונלדס הראשון הייתי בעננים וכשזכינו במקום הראשון בתחרות על הטרקלין של אל על הייתי מרוצה עד הגג. לפני מספר חודשים סיימנו את פרויקט בנק איגוד בהוד השרון והייתי מאושר. לכן אני לא יכול להצביע רק על פרויקט אחד.
גם היום יש על שולחני פרויקטים שמאתגרים ומעוררים בי עניין ולפעמים, הדינמיקה עם הלקוח היא זו שעושה את העבודה נעימה וכיפית.


באילו תחומים אתה מתעסק מחוץ לעבודה?
אני אוהב להתחיל את הבוקר מוקדם, ב- 5:30 בהליכה ברגל על הים ואח"כ לזנק ישר למשרד.
צילום מעניין אותי ממש. התחלתי לפתח תמונות במעבדה בתיכון, הדפסתי בשחור לבן כשעוד לא ידעו מה זה צבע. מאוחר יותר, בלימודי בטכניון הייתי במעבדה לצילום. היום יש לי שתי מצלמות חביבות שאני מצלם בהן לעיתים.
מספק אותי מאוד לשבת עם חברים על כוס קפה טוב, לפגוש את הבנות שלי ולראות שהולך להן. המשפחה והחברים מעשירים ומאשירים את זמני.
עשיתי לאחרונה טיול ביפן עם אריה קוץ שעושה טיולים בעיקר לאדריכלים, ראינו שם מוזיאונים פנטסטיים עם רמות גימור ופינישים שאין ברמה הזו בארץ.


מה אתה חושב על אדריכלות בארץ?
יש בארץ אחלה אנשים והייטק ופיתוח אבל בפרויקטים יש לנו עוד הרבה מה ללמוד מהיפנים.


ספר על אדריכל מוערך בעינך.
אני מעריך מאוד אדריכלים שמתכננים פרויקטים עד הפרט האחרון ומבצעים כך גם. כמו זאהה חדיד, טדאו אנדו ויאו מינג פאי. הם נמצאים במקום שמקפידים על הפרטים שהם מעצבים וזה נראה לי מקום חזק וחשוב להיות בו.מה אתה מאחל לעצמך להמשך הדרך?
כשאני מסתכל אחורה, אני מרגיש שהמשרד התקדם מאד עם השנים ושלמדתי המון. אני מקווה שימשיך כמו שהיה עד היום ושיהיה עוד קצת להמשך הדרך. אני אופטימי ומאמין שנקבל פרויקטים מעניינים ושנוכל לקחת אותם קדימה.
 

 

ניתן להגיב על ראיון זה ב: פורום אדריכלות \ פורום עיצוב פניםיצירת קשר ופרסום באתר

קראו אודות אתר Archijob
פרסום ב Archijob
יצירת קשר
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

איתי אלמוג בר פריימריז

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

קורס פוטושופ

קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

 

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2017 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים רחוב הברזל 38 כניסה ב' קומה 2 רמת החייל - תל אביב
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2017 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 38 Habarzel st. B