The site for Architecture related Jobs in Israel

 

חזרה לעמוד הכניסה

לחצו להפיכת אתר זה לאתר הבית שלכם

הוסף את האתר למועדפים

 

 

חזרה לאתר Back to Archijob

מגיש:
עופר שטרק

המכון אקדמי טכנולוגי חולון

מנחים:
יורם נידם
ריצ'רד פוגלסון

מרכז תרבות בבקעת הירדן - אדריכלות ועיצוב פנים, פרוייקט גמר.

[email protected]

 

לחצו על התמונות להגדלה

 

רקע כללי

על צלע הר המשקיף על הבקע שיצר השבר הסורי-אפריקאי, נמצאו שרידים של מצודית רומית מימי הורדוס ומלכות רומי העתיקה.

במחקר שערכתי, בנושא השפעות האקלים על תושבי האזור כיום - תושבי בקעת הירדן, נמצאו השפעות האקלים על מאפיינים כלכליים, תרבותיים, סוציו-אקונומיים וחברתיים של אוכלוסיה זו. השפעות נוספות הינן מחסור במקומות המעודדים פעילות אינטרקטיבית והעובדה כי האזור מצוי תחת מיקוח מתמיד בין יהודים וערבים.

תושבי בקעת הירדן ברובם, הגיעו להתיישב באזור מטעמים אידיאוליגיים. הרצון להעמקת שורשיהם במקום וההשפעות השונות, אשר יצרו חוסר אינטרקציה וסגירות בין התושבים, הביאו אותי לתכנן על נקודה היסטורית זו, מרכז תרבות אינטראקטיבי ואסטרטגי שישרת את תושבי הבקעה.

הפרוייקט

הנושא המרכזי של פרוייקט הגמר הינו : התערבות במבנה קיים.

לשם כך בחרתי נקודה ספציפית זו, הן על מנת לשמר את שרידי המבנה העתיק והן על מנת לשרש בתושבי המקום את הסטוריית המקום בו הם יושבים ולחזק את קשריהם לאדמתם.

הקונספט האדריכלי שהוביל אותי לאורך התכנון היה אותו הקסם לגלות לפתע על צלע אחד ההרים המשקיפים על בקעת הירדן את שרידי המצודית המשתלבים בהרמוניה מופלאה עם הנוף שמסביב, צורת סידור האבנים המבצבצים מידי פעם מעל פני הקרקע ונעלמים לתוכה.

בנוסף לכך, אופן בניית הקירות המסיביים, החללים המיוחדים שיצרו וצירים נסתרים וגלויים המכוונים לנקודות היסטוריות חשובות הפזורות באזור, אשר הובילו גם לתכנון המצודית מלפני 2000 שנה, הם שהביאו ליצירת הפרוייקט.

הפרוגרמה במתחם, נבעה מהצורך ליצור "אזורי תרבות" שונים, המתאימים עצמם לחתך האוכלוסיה המתגוררת באיזור והיא כוללת: מרכז מודיעני הנותן מענה לבאים למתחם ולטיילים באיזור, הכולל גם נקודת תצפית על בקעת הירדן. בית קפה - מסעדה המבוססת על גידולים אורגניים וגידולי מדבר של החקלאים בבקעה. ספרייה גדולה המכילה גם מרכז מחשבים ואינטרנט לרווחת התושבים. חדר הום-סינמה יחודי וכן אולם הרצאות ופעילויות תרבות שונות.

הסירקולציה במבנה ממשיכה את הקונספט האדריכלי. הכניסות והיציאות מהמתחם גורמות למתהלך הפתעות בלתי צפויות במיוחד בשאלה של פנים וחוץ. הדבר מחזק יותר את תחושת השייכות וקשר למקום.

שתי מערכות הסירקולציה העיקריות הינן: המערכת התחתית והמערכת העילית. מצב זה נוצר מהשימוש בקירות התוחמים את החללים השונים והפיכתם לשבילי הליכה המקושרים באמצעות גישרונים.

עיצוב הפנים מושפע ממספר מאפיינים כשהרעיון המוביל הינו חיזוק מערכת הקירות תוך שימוש במערכת נוספת של קירות זכוכית המטשטשת את הפנים מהחוץ ולהיפך. בנוסף, שתי מערכות אלו משפיעות על מיזוג המתחם תוך ניצול הגבהים והמרווחים שבינהן.

מאפיין נוסף הינו ההשפעה מהבניה הרומית העתיקה של קירות מסיביים לעומת תקרות קלות, שהביא ליצירת "סוכות" הזכוכית ולשימוש בתקרות צלעות - צפות.

החומרים בעיצוב הפנים הינם טבעיים בלבד. אבן, מתכת וזכוכית הינם החומרים המובילים, בריהוט הושם דגש על עץ ועור.

התאורה במקום מבוססת בעיקרה על תאורה טבעית תוך שילוב מערכת גופי תאורה ממוקדת באזור הספריה והמעברים.

היות והשפעת האקלים הינה קריטית במקום, הושם דגש על מגוון אפשרויות ההצללה הטבעיות וצינון אזורים תוך כדי שימוש במערכת ההשקייה ושילובה באמצעות משאבות לפנים החללים. וכן שימוש במערכת מיזוג מלאכותית בחלק מהחללים.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

לחצו על התמונות להגדלה

 

חזרה לאתר Back to Archijob

 

 

פרסום פרוייקט באתר

אם ברצונכם לפרסם פרוייקט תכנוני מעשה ידיכם באתר זה,
שלחו
eMail ובו תאור קצר של הפרוייקט ו 2-3 תמונות או שרטוטים בפורמט תמונה.
בנוסף - יש לציין את שם המתכנן / מתכננים + טלפון לבירורים.

*** תנאי הכרחי : התמונות חייבות להיות בפורמט JPG וגודל מקסימלי לתמונה - 40 K ***

בהמשך יועברו לשולחי ההצעה פרטים טכניים נוספים אודות העברת החומר הנדרש.

כתובת eMail למשלוח ההצעה : [email protected]

כל הזכויות שמורות - איתי אלמוג, אדריכל-יוצר האתר
All rights reserved - Itay Almog, Architect-Site creator
© 2000 [WWW.Archijob.com,WWW.Archijob.co.il]

[email protected]

legal statement

Click Here!