The site for Architecture related Jobs in Israel

 

חזרה לעמוד הכניסה

לחצו להפיכת אתר זה לאתר הבית שלכם

הוסף את האתר למועדפים

חזרה לאתר Back to Archijob

 

חזרה לאתר Back to Archijob

 

Density and the city

שם הפרויקט : צפיפות בעיר הגדולה (Density and the city)

Tamar Kol
Tel Aviv University
Fifth Year - Final project - 2001

Tamar_kol@hotmail.com

תמר קול
פרויקט גמר אוניברסיטת תל אביב - 2001
מנחה: אדריכל דני לזר

Tamar_kol@hotmail.com
532751-054
6056720-03

בפרויקט הגמר שלי בחרתי לעסוק בנושא המגורים. לדעתי, נושא המגורים הינו אחד התחומים החשובים באדריכלות ומהווה את מרבית המסה הבנויה.

העבודה שלי החלה מנושא צפיפות המגורים בעיר. כיום קיימת מגמה להגדלת הצפיפות בערים. מגמה הנובעת מכמה סיבות ביניהן:
שמירה על מלאי הקרקע תוך הנחה שהוא הולך ואוזל; איכות הסביבה, הגנה על שטחים חקלאיים ומשאבי טבע; תחבורה, הקטנת שכיחות הנסיעה ברכב פרטי, עידוד מעבר לתחבורה ציבורית; חברה, מגוון שהמאפשר לענות על ביקושים של אוכלוסיות מגוונות בעיר.

הפתרון הקונבנציונאלי והמקובל, כשמדובר על בנייה בצפיפות גבוהה, הוא הבנייה לגובה – המגדל. הפתרון של המגדל מאפשר להגיע לרמת צפיפות גבוהה על ידי שכפול הקומות לגובה, וכך להשאיר שטחים פתוחים וירוקים רבים. אך בתי דירות גבוהים אינם מתאימים לכל הקבוצות באוכלוסייה ואינם מתאימים לכל מקום. בעיר בעלת מרקם מגורים ברור, כמו בתל אביב, בה הרחובות מוגדרים על ידי הבניינים והבנייה היא לגובה של עד 7 קומות, מגדל של 30 קומות יהווה הפרעה לאזור בו הוא נמצא בנוכחותו, אפשר לומר, המאיימת, בצל שהוא מטיל, בחריגותו, בעובדה שהוא לא יוצר רחוב.

הפתרון של הבנייה לגבוה משנה גם את מושג הרחוב ואת מושג השכונה. מרחוב שהילדים משחקים בו ודיירי הבניינים מכירים זה את זה, רחוב בעל קנה מידה אנושי שנותן תחושת שייכות לדרים בו, הצפיפות המורגשת על ידי גובה המבנים, כמות הדיירים, האנונימיות, הופכים את הרחוב לקר יותר, לפחות שייך.

הרחוב הוא חלק בלתי נפרד מהעיר. מהעיר תל אביב בפרט ולכן חשוב לשמור עליו גם כשהמטרה היא בנייה בצפיפות דיור גבוהה.

עבודה זו מציעה אלטרנטיבה לבנייה לגובה. האלטרנטיבה הזו צריכה לעמוד בדרישות השוק מבחינת ניצול שווי הקרקע - מכאן עליה להיות בנויה בצפיפות גבוהה. כמו כן עליה להשתלב בסביבה הקיימת ולשמור על מאפייני העיר.

האתר שנבחר לבדוק את הנושא הוא "מוסך דן" בתל אביב, הנמצא ברחוב ארלוזרוב, בין רחוב דיזנגוף לבן יהודה. מגרש בגודל של ?-8.5 דונם המיועד לפיתוח למגורים בעתיד, ונמצא במרקם ברור מאוד של מגורים.

המטרות והיעדים העיקריים של הפרויקט:

בנייה בצפיפות גבוהה. הוגדר יעד צפיפות של 23 יח"? לדונם, שלא בבנייה גבוהה.

השתלבות במרקם הקיים, בקו הרקיע הקיים של העיר. הוגדר גובה מקסימלי של 10 קומות בחלקים הקרובים לארלוזרוב. הדרגתיות בגבהים לכיוון רחוב וילנא בצפון עד לגובה מינימלי של 4 קומות. הכביש הראשי של ארלוזרוב לבנייה הגבוהה והשקט והשלווה של הבלוק שמאחורי רחוב וילנא לדרוג ולבנייה הנמוכה.

התייחסות לשכבות הפעילות בעיר. חשיבות הקריאות של הפרויקט למשתמש:
מסחר בקומת הקרקע ומעליו מגורים ברחוב הראשי, הפונה לארלוזרוב וברחובות הפנימיים קומת הקרקע מיועדת למגורים. בדומה לאופי הרחובות התל אביביים.
פונקציות ציבוריות במפלס הקרקע או בסמוך אליו.
רחובות פנימיים הממשיכים את הרחובות באזור, גרעינים שיוצאים מרחובות אלה.

היררכיה במערך הפרויקט בין החללים הציבוריים לפרטיים, מהרחוב הראשי הפונה לארלוזרוב, דרך החללים החוצים את הפרויקט, החלל הציבורי המבוקר, גרעינים ומעברים ועד לשטחים פרטיים חיצוניים.
היררכיה זו בעצם נועדה להשיג אינטראקציות חברתיות ברמות שונות בפרויקט. אחת המטרות של הפרויקט היא לספק מקומות לסוגים שונים של מפגש בין אנשים.
בעידן שבו אפשר, תאורטית, לחיות ללא לצאת מהבית, יש מקום להציע אפשרויות למפגשים באזור המגורים, בבית כדי למלא את החלל שנוצר עקב עבודה מהבית, קניות באינטרנט, ?'טים וכדומה. את זה המגדל אינו עושה (טיסה במעלית, מפגשים של מבוכה).

בפרויקט מתוכננים מקומות עם פוטנציאל למפגשים ברמות שונות:

הרחובות העוברים – מקומות מפגש של דיירי הפרויקט, של דיירי הפרוייקט עם עוברי אורח. אפשרות להתקשרות חברתית מצד אחד והאפשרות להשיג אנונומיות מהצד השני.
החלל הציבורי בקומה 1- – מספק פעילות ציבורית כמו : בריכת שחיה, חדר כושר, חדרי חוגים לילדים ולמבוגרים, מעון יום עם אופציה למתן שירותי בייביסיטר בלילה, מכבסה. פונקציות שמושכות מהבתים. החלל הוא מבוקר, הכוונה היא שהכניסה אליו מוגבלת ומבוקרת, וגם האקלים בחלקים מסוימים בו מבוקר. מתן התנאים האופטימליים להיפגש ולצאת מהבית בתל אביב הלחה והמפויחת, ובטווח רב של פעילות בקירבה למגורים. מעין פיתוח של חצר המשק של מעונות העובדים. הנגישות לחלל זה דרך הגרעינים השונים.
הגרעינים של המבנים – בכל גרעין מספר מצומצם של דיירים מספק מפגשים אינטימיים יותר עם מספר מצומצם יותר של אנשים. תחושת שייכות למקום ספציפי בקומפלקס גדול. בנוסף, עלות תפעול ואחזקה נמוכה.
מגוון של טיפוסי דירות (מדירת 2 חדרים ועד דירות פנטהאוז בנות 5 חדרים ויותר), המערב בפרויקט אוכלוסיה מגוונת.


שטחים פרטיים חיצוניים, פרטיות וכיווני אוויר –
אפשרות לתת לאלו המחפשים זאת את חלקת האלוהים הקטנה שלהם בעיר. היתרון של הגינה של הפרבר והמיקום בעיר. שימוש בגגות למרפסות גדולות היכולות להפך גם הן לגנים.
לפחות שני כיווני אוויר לדירה. כמעט לכל דירה כיוון אוויר שעובר ממערב למזרח, על מנת ליצור זרימת אוויר בתוך הדירה. המערך של הפרויקט עצמו מותאם למרווחים בין הבניינים הקיימים ממערב למזרח על מנת לאפשר זרימה של אוויר בתוך ודרך הפרויקט.

שכבתיות והדרגתיות ברמת החשיפה של הדיירים לפרויקט –
הפרויקט הוא צפוף, ואחת המתרות היתה לספק אמצעים ליחידות הדיור השונות לשלוט ברמת החשיפה שלהן ליחידות השכונות ולפרויקט.
לדוגמא, בחלקים הצפופים יותר, של הרחובות הפנימיים, שימוש בחללי ביניים קבועים כתווך בין הדירה לשאר הפרויקט.
דוגמא נוספת היא היכולת לשלוט ברמת החשיפה. זאת בשימוש באלמנטי הזזה המאפשרים חשיפה והסתרה, בשליטת הדיירים.

התפיסה של הפרויקט היא של בלוק עירוני, יחודי בעיר, בעל גבולות ברורים ומוגדים. בחזיתות הפרויקט שומר על המקצב של העיר, של המרווחים בין בניין לבניין, אך אינו מנסה לחקות את העיר.

הביעו דעתכם / תנו ביקורת על הפרוייקט בפורום אדריכלות

לחצו על התמונות להגדלה

   
 

חזרה לאתר Back to Archijob

 

פרסום פרוייקט באתר

אם ברצונכם לפרסם פרוייקט תכנוני מעשה ידיכם באתר זה,
שלחו eMail ובו תאור קצר של הפרוייקט ו 2-3 תמונות או שרטוטים בפורמט תמונה.
בנוסף - יש לציין את שם המתכנן / מתכננים + טלפון לבירורים.

*** תנאי הכרחי : התמונות חייבות להיות בפורמט JPG וגודל מקסימלי לתמונה - 40 K ***

בהמשך יועברו לשולחי ההצעה פרטים טכניים נוספים אודות העברת החומר הנדרש.

כתובת eMail למשלוח ההצעה : webmaster@archijob.co.il

כל הזכויות שמורות - איתי אלמוג, אדריכל-יוצר האתר
All rights reserved - Itay Almog, Architect-Site creator
© 2000-2001 [WWW.Archijob.com,WWW.Archijob.co.il]

webmaster@archijob.co.il

legal statement

Click Here!