Archijob - Studio לוח מודעות דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות לוח דרושים מאמרים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob שרותי השמה תפריט עליון

SUBORTUS - מג'מע - שתי אמניות מחיות עבר המחבר אותן לבית ילדותן
ארועים - ‏06/‏04/‏2015 11:16 by Archijob4

SUBORTUS - מג'מע // שתי אמניות מחיות עבר המחבר אותן לבית ילדותן

השבוע נפתחו בגלריה הקיבוץ שתי תערוכות רישום, שיש ביניהן זיקה למרות ששתי האמניות - לידה שרת מסד ובל שפיר - לא כיוונו לכך. בשתי תערוכות היחיד מבקשות האמניות להחיות עבר המחבר אותן לבית ילדותן. כל אחת בדרכה מתבוננת מבעד למצע שקוף, עליו היא מעתיקה בדרך עמלנית וסיזיפית, פרטים מתוך מאגר מצומצם של חפצים משפחתיים, זיכרונות מרגעי-זמן מהותיים עבורה.
בחלל הכניסה של הגלריה תציג לידה שרת מסד את תערוכתה מג'מע: כ- 15 עבודות קטנות ממדים [20/30 ס''מ – 40/50 ס''מ] אינטימיות וחשופות; רישומי גרפיט על גבי רצועות מסקינג טייפ, המודבקות בהצמדה זו לזו, על נייר פרגמנט מטופל.

מג'מע הוא מגש גדול בפרסית, שפת האם של שרת מסד, שעלתה כילדה מאיראן, עם משפחתה. על המגש שבביתה חרוטות במלאכת צורפות עדינה וצפופה סצנות מהתקופה האחמנית [מאה שישית לפנה''ס], המתארות סאגת חיים שלמה. במרכז המגש נראית סצנה של העלאת מנחה למלך, היושב על כס, מוקף משרתים. בסצנות אחרות נראים דימויים מחיי יומיום של עובדי אדמה, רועי צאן, שיירות גמלים או חמורים, בתים, אוהלים, עצים ועוד.

האמנית מעתיקה שוב ושוב על רצועות המסקינג טייפ את הסצנות מתוך סיפורי המג'מע השונים בטכניקה של פרוטאג' [שפשוף פני המגש בעפרונות מבעד לנייר] ומצרפת אותן כדי ליצור דמויות והקשרים מעולמה שלה. דמות המלך המופיעה פעמים רבות בעבודותיה היא הד לדמותו של אביה, שהיה דומיננטי בביתם. דמויות הנשים הספורות נראות מבודדות, עצמאיות, בסצנה של מלאכה יומיומית. שרת מסד מזכירה בהקשר זה את הנשים בציוריו של יוהנס ורמיר ואת עבודותיה של לואיס בורז'ואה מהסדרה ''אישה בית''.

 


בחלל הפנימי של הגלריה תציג בל שפיר את תערוכתה SUBORTUS: שש עבודות רישום במרקרים, עם נגיעות בצבע שמן, על נייר פרגמנט [100/70 ס''מ כל אחת]. התערוכה מהווה המשך למהלך שהחלה בו שפיר ב-2011, כשהחלה לבחון מקרוב את זהותה הכפולה – גרמנית וישראלית. מסע ההתחקות אחר זהותה האישית החל בשימוש בחומר שהיה חלק מילדותה: שיער סוסים שנאסף מהחווה המשפחתית שהקים אביה בעיירת ילדותה שבגרמניה. ב-2011 החלה האמנית להשתמש בשיער בסריגה צפופה, עמלנית ורפטטיבית, המזכירה שרשראות ד.נ.א. שנפגמו.

בתערוכה הנוכחית מתמקדת שפיר בצילומי משפחה, אותם היא מעתיקה במרקרים על גבי נייר פרגמנט. מתוך רגש בהול ואובססיבי, שהתבטא קודם בסריגה, היא גודשת סצנות מימי ילדותה, והן עולות זו על גבי זו, בערבוב של זמן ומקום ובשילוב אגדות שגדלה עליהן. יריד הסוסים, אליו לא הורשתה לבוא כילדה וכאישה צעירה, מושך אותה יותר מכל. זאת היתה ממלכת הגברים, שבה שלט אביה. בכמה רישומים שוב מופיע שיער הסוס והפעם כרקמה משולבת, כמו חדירה פוצעת, שמבעד לה מפציע העולם, ולעתים כזיפי זקן המאחים פיסות ושכבות של התרחשויות.
לידה שרת מסד וכמוה בל שפיר מחיות עבר של ילדות, שהתקיימה עבור כל אחת מהן בתרבות שונה. סמיכותן של תערוכותיהן, עם נקודות ההשקה שלהן זו לזו, מנכיחה מרחבי זמן גדולים. תערוכתה של שרת מסד מנשימה עבר, שמגיע עד לימי התנ''ך ולתקופה קדומה יותר. שפיר מציבה עולם יצרי סוער של סחר מכר ומסתורין רחוקים - כאן, בחלל הגלריה המקומית.

SUBORTUS - מג'מע 

פתיחה:
27/3/2015
נעילה: 2/5/2015
אוצרת: יעל קיני

גלריה הקיבוץ
טלפון: 03-5232533 
כתובת: דב הוז 25, תל-אביב