''בתים מבפנים'' - אירוע אדריכלות בתל אביב-יפו || ארועים

ארועים - נכתב ב: ‏יום רביעי ‏22 ‏מאי ‏2024 כתב by Archijob6

''בתים מבפנים'' -
אירוע האדריכלות הגדול בישראל יתקיים בתל-אביב-יפו זו השנה ה-17. 180 אתרים, סיורים, שיחות ומפגשים שייערכו בכל רחבי העיר בבתים פרטיים, במבני ציבור ובמרחב הציבורי במשך סוף שבוע אחד 23-25/5/23 וללא עלות. בצל מלחמת ''חרבות ברזל'' החליטו עיריית תל-אביב-יפו ויוזמי האירוע, לקיים את 'בתים מבפנים', והשנה יותר מתמיד כדי לזכור ולהזכיר את הסיפור שלנו, את הנס שנקרא מדינת ישראל, ואת סיפור בנייתה של העיר העברית הראשונה.

אירוע ''בתים מבפנים'' מהווה הזדמנות לקהל הרחב להתבונן באיכויות ובמורכבויות של המקום שבו אנחנו חיים, לשאול שאלות עומק שכעת רלוונטיות יותר מתמיד – מהו בית במובנים הפיזיים, ההיסטוריים והרגשיים ולבחון את השייכות למקום ואת הקשר לעיר ולסיפורה.

המידע המלא על התכנית העשירה מופיע באתר: https://www.batim-il.org/

תכנית אירועי ''בתים מבפנים 2024'' כוללת:
סיורים היסטוריים:
אומרים שהיה פה שמח. נקודת המפגש: ארלוזורוב 93, גינת ההסתדרות.
סיור עם מורה הדרך ניר מודריק בצפון 'הצפון הישן', בעקבות אישים ומבנים. הסיור יסקור את האירועים והשינויים הפיזיים והחברתיים שהתחוללו כאן במאה ה-20. הוא יתחיל בבניין שנבנה בקרבת הכפר סומייל בסוף שנות ה-30, ימשיך לבית החולים אסותא המיתולוגי, לרחבת באזל ולכיכר היל, שבה יסופר על חציית הירקון על ידי הצבא הבריטי ובעלי בריתו במלחמת העולם הראשונה. בסיור יסופר גם על אנשי מחתרת, רוח ותרבות שגרו במסלולו. נקודת הסיום תהיה בשדרות נורדאו פינת רחוב אלכסנדר ינאי. משך הסיור כשעתיים.
חמישי, 23.5, 17:30; שבת, 25.5, 11:00. 2 סיורים מוגבלים ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.


סיור אומרים שהיה פה שמח- פרויקט אסותא צלם משה צורעשר טחנות
נקודת מפגש: בקצה המזרחי של חניון אצטדיון האתלטיקה הדר יוסף. הכניסה מרחוב בכור שלום שטרית.
סיור בדגש אדריכלי בהדרכת אדריכלית הפרויקט תמר בן טובים, באתר ההיסטורי של עשר טחנות שנחשף לפני כשנה על ידי עיריית תל-אביב-יפו באמצעות חברת גני יהושע ובסיוע הקרן לשטחים פתוחים. האתר כולל גשר אבן וטחנות קמח מהתקופה הרומית שפעלו עד ערב מלחמת העולם הראשונה, אז פוצצו הטורקים את הגשר כדי למנוע מהצבא הבריטי לחצות את נחל הירקון. בעקבות כך נזנח האתר וכוסה בצמחייה וסחף שהסתירו אותו. בסיור יתואר תהליך החישוף של הטחנות, עבודות השימור שנעשו בהן כדי להזרים דרכן מים ולהשמישן, וכן הסבר על השיקום האקולוגי הכולל את החזרת מהלך הנחל לנתיבו, יצירת בריכת נחל רחבה הכוללת איים לקינון ציפורים ובעלי חיים, שיקום הצמחייה והחזרת מיני בעלי חיים שנעלמו מחלק זה של הירקון ופיתוח שבילים ופינות ישיבה המחברים את האתר לשבילי הירקון. משך הסיור כשעה.
שבת, 20.5, 17:00. סיור ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

בית המכס המנדטורי
נקודת מפגש: רחוב הרכבת 3, מול החזית הצפונית של המבנה, ליד הכניסה לחניון הדר.
הזדמנות להכיר את המבנה שהוא שריד למתחם תחנת הרכבת שנקראה 'תחנת הרכבת תל אביב' אשר נבנתה בתחילת המנדט הבריטי ופעלה במשך כ-50 שנה, מ-1920 ועד 1970. מבנה בית המכס תוכנן על ידי משרד Palestina Railways – משרד ההנדסה של הרכבת בפלשתינה – ונפתח בשנת 1936, עם פרוץ המרד הערבי ואירועי הדמים שניתקו את תל אביב מתחנת הרכבת יפו ומבית המכס בנמל יפו. במסגרת הסיור שתוביל אדריכלית תמרה גרון, שערכה את תיק תיעוד של המבנה, תוצג גם סקירה קצרה על התפתחות האזור בתקופת המנדט ועל פעילותה של 'תחנת הרכבת תל אביב'.
משך הסיור כשעה. שישי, 24.5, 12:00. סיור מוגבל ל-25 משתתפים ברישום מוקדם.


היכרות עם מוסדות החינוך החדשים ופורצי הדרך
חינוך מיוחד, הדור הבא- בית הספר החדש לחינוך מיוחד ע'ש שושנה דמארי, רחוב עמישב 50.
אדריכלים: נוימן חיינר אדריכלים. אדריכלות נוף: ברבים, 2023.
הזדמנות להכיר את בית הספר החדש לחינוך מיוחד על שם שושנה דמארי, שעל גבול גבעתיים. המוסד מתפרס על שלוש קומות בשטח של 3,000 מ'ר ובנוי על מגרש של 4.9 דונמים. המבנה תוכנן סביב חצר פנימית מוגדרת ומגוננת תוך שימור על כלל העצים הבוגרים במגרש ושילובם בחצר ובמבנה. בית הספר כולל כיתות לימוד וחדרי ספח, וגם חדרי אמנות, יצירה, ריקוד, מוזיקה, סנוזלן, מטבח מקצועי, ספרייה רב תכליתית, חדר מורים ומגוון שטחים לצוות בית הספר. בעיצוב המבנה נעשה שימוש באלמנט חוזר עיצובי ופונקציונלי עשוי אלומיניום מחורר המשמש להצללה, ליצירת פרטיות, קשר חוץ ופנים תוך שמירה על בטיחות גבוהה ותחושת חופש. הפרויקט הינו יוזמה של עיריית תל-אביב-יפו וחברת עזרה וביצרון.
שישי, 24.5, 12:00 ו-13:00. 2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.


בית הספר לחינוך מיוחד שושנה דמארי צלם נמרוד לוי

מפגשים עם אוכלוסיות מגוונות:
המרכז לתרבות מונגשת , נקודת מפגש: משה דיין 52א'.
אדריכלים: אוקא – אורית ווילנברג וקרן ידווב. אדריכלות נוף: נחלת הכלל, 2023.
ביקורים מודרכים במרכז החדש לתרבות מונגשת מיסודה של הספרייה לעיוורים – המבנה היחיד והראשון מסוגו בארץ אשר תוכנן כדי לשמש מרכז תרבות לעיוורים וללקויי ראייה וקריאה. המרכז הינו משכנה של הספרייה המרכזית לעיוורים, הפועלת זה יותר מ-70 שנה להנגשת תוכן כתוב וויזואלי. המבנה מתפרס על 2,000 מ'ר הכוללים ספרייה, כיתות לימוד והדרכה, משרדים, אולפן הקלטות מהמתקדמים בעולם, מרכז כנסים, בית דפוס ובית קפה, והוא מתוכנן סביב חצר פנימית המהווה מרחב ציבורי שפונה לעיר ומזמין מפגשים קהילתיים. המקום ישמש גם מרכז יצירה, הפקה והשאלה של ספרות, עיתונות, קולנוע, טלוויזיה, תיאטרון, מוזיקה ואומנות חזותית לעיוורים וללקויי ראייה, וכן כמרכז מבקרים שיחשוף את המבקרים לפעולות ההנגשה ולפעילות המתקיימת במקום. הפרויקט זכה בפרס רוקח לאדריכלות מבנים בתחומי העיר תל-אביב לשנת 2023.
שותפים ותומכים מרכזיים בפרויקט: המוסד לביטוח לאומי, עיריית תל-אביב-יפו, קרן ג'רלד שוורץ והתר רייסמן, הקרן הפילנתרופית מוריס וויויאן ווהל וקרן קלור ישראל. הפרויקט בוצע על ידי חברת יניב הנדסה. ניהול ופיקוח: דוד רז.
את הסיורים ידריכו אדריכלי המבנה ונציגי המרכז.
חמישי, 23.5, 16:00 [סיור נגיש לליקוי ראייה]; 17:30. שישי, 24.5, 9:00, 10:00, 11:00. 5 סיורים ל-15 ברישום מוקדם.


בית שניאור – מרכז אתגרים
רחוב שטרית 10 גני יהושע.
אדריכלים: יואב מסר אדריכלים, 2024.
סיור עם אדריכל יואב מסר שבו יוצג הרעיון האדריכלי שהוביל את הפרויקט המורכב מארבעה מבנים ופרגולה מרחפת ויתייחס גם לאופן העמדתו בפארק. בית שניאור הוא מרכז עמותת אתגרים ונקרא על שם שניאור חשין שנהרג בעת שרכב על אופניו. מהמרכז יוצאים רוכבי אופניים לכל רחבי הפארק. המפגש יכלול גם הסבר על פעילות עמותת אתגרים המנוהלת במקום על ידי נתי גרוברג מנהל בית שניאור, ספורטאי פראלימפי המרותק לכיסא גלגלים.
שישי 24.5, 12:00. סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

המרחב החברתי בכיכר אתרים
הירקון 165, כיכר אתרים.
הזדמנות לגלות פרויקט של 'המרחב החברתי' אשר מקדם שוויון מגדרי ואחריות חברתית והפך את מועדון החשפנות הידוע לשמצה פוסיקט, למרכז חינוכי. בסיורי אוזניות עצמאיים במיצג 'פני אדם', שיצרה האמנית עלית קרייז, נחשפים המבקרים לסיפורו של המבנה שהיה לסמל של ניצול והחפצה של נשים, ולמה שהתחולל בין כתליו במשך שנים.
הפרויקט הוא יוזמה של חברת JTLV שרכשה את המבנה, סגרה את המועדון ותרמה אותו לעמותת המרחב החברתי עד לפיתוחו העתידי של המתחם. המרחב החברתי הוא ארגון ללא מטרות רווח, שהופך מבנים נטושים למוקדי עשייה חברתית בלב הערים. הסיור מיועד לבני 18 ומעלה.
חמישי, 23.5, 17:00, 17:30, 18:00; שישי, 24.5, 11:00, 11:30. 5 סיורים ברישום מוקדם מוגבל ל-25 משתתפים.

פעילויות לילדים:
הכבאים באים! תחנת כיבוי אש החדשה ברחוב אבן גבירול 231.
כבאי תחנת כיבוי האש של תל-אביב-יפו פותחים את שערי התחנה החדשה להיכרות עם עולם הכיבוי בהדרכות ובהתנסויות חווייתיות. בפעילות יספרו הכבאים על תפקידם, יסבירו כיצד למנוע שרפות ואיך יכולים ילדים לסייע בכך, מהי חשיבותו של גלאי העשן, ממה עשויים בגדיהם וכיצד מגינות עליהם המסכות, ויציגו את מבנה התחנה ואופן פעולתה בחירום. במסגרת הפעילות יוכלו הילדים לשבת בכבאית וללבוש מדי כבאים.
חמישי, 23.5, 16:30-18:00. פעילות פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.

סטודיו לילדים
בית ליבלינג, רחוב אידלסון 29. בית הספר של העיר שבבית ליבלינג, מזמין ילדות וילדים לשעתיים של יצירה במרחב פתוח לעשייה המציעה את היצירה ככלי שבאמצעותו אפשר לחקור, ללמוד ולחוות את העולם. הפעילות ללא נוכחות הורים ובליווי אנשי מקצוע מעולמות האדריכלות, העיצוב והאמנות, מיועדת לבנות ולבני 6 ומעלה. שבת, 25.5, 10:00. פעילות ל-10 ילדים וילדות ברישום מוקדם.

מסע תיאטרלי לילדים
נקודת מפגש: בכניסה לפארק התחנה ליד הקרון ההיסטורי.
פארק התחנה מזמין ילדים להכיר את תולדותיו, ואת סיפוריהן של הדמויות שחיו וביקרו במרחב לאורך מאת השנים האחרונות, בסיורים תיאטרליים עם אמני רחוב ברחבי התחנה: במבנה תחנת הרכבת שבו יפגשו את בן דמותו של אליעזר בן יהודה שיספר על המצאתה של המילה רכבת, יבקרו בקרון רכבת ויצאו למסע בזמן. בווילה של משפחת וילנד שם יפגשו הילדים את בני המשפחה שיספרו על הבית שבנו סמוך לתחנת הרכבת ויזמינו את המשתתפים לבקר בו ולגלות כיצד נראה בית בסגנון בנייה טמפלרי. בסיום תחכה להם הפתעה פורחת מהגינה. לאחר הסיור תתקיים סדנת יצירה בהשראת הבתים הטמפלריים של התחנה ופעילות במשחקייה מיוחדת במתחם בעלי המלאכה ההיסטוריים. הפעילות מיועדת לבני 6 ומעלה. שנים. ההשתתפות בסדנה ללא עלות אך מותנית ברישום מוקדם בטופס. ניתן להירשם פעם אחת בלבד. מספר המקומות מוגבל. שבת, 25.5, 11:00, 12:00 ו-13:00. 3 סדנאות ברישום מוקדם.


סטודיו לילדים בבית ליבלינג קרדיט יעל שמידט

עשרות בתים פרטיים, ביניהם:
בית בכרם התימנים, רחוב כנפי נשרים 13, כרם התימנים.
אדריכל: עדי וינברג [ארביג'אז], 2023.
סיורים מודרכים עם אדריכל עדי וינברג בבית פרטי בבניין טורי שתכנן בשכונת כרם התימנים. הבית בנוי בגובה 3 קומות מעל קומת מרתף ומהווה מעין 'פרוסה' מבלוק מגורים, עם שני כיווני אוויר, קו בניין אפס לחזית הקדמית וחצר פנימית שקטה בחזית האחורית. בסיורים ידגים כיצד מיקם את שלל פונקציות המגורים בתכסית המינימלית של המגרש תוך יצירת גבול דינמי ומשתנה כלפי הרחוב באמצעות משחקי צללים, מבטים, צבע ואור שנוצרו הודות למערכת תנועה ופתחי אור ואויר. משך הסיור כעשרים דקות. חמישי, 23.5, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30 ו-18:00. 5 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-15 משתתפים.

מיקרו ליבינג
רחוב אבן גבירול 146-144. אדריכלים: הפלטפורמה העירונית. עיצוב פנים: סטודיו xs, פרויקט בבנייה.
הזדמנות לבקר באתר הבנייה של פרויקט מגורים חדשני - בניין שעובר בימים אלה תמ'א 2 [הריסה ובנייה] ובו 50 דירות, מתוכן 33 דירות יזם קטנות המתוכננות כדי להתאים לחיים עירוניים. שטחי הדירות נעים בין 43 מ'ר ל-80 אשר יעוצבו מראש עד הפרט האחרון, כולל ריהוט מותאם ותכנון מודולרי לניצול מקסימלי של השטח.

בסיורים עם רוני אביצור מסטודיו xs, יוסברו החזון ליצירת מגורים מיטביים בשטח מוגבל והאופן שבו יושם בפרויקט, בין היתר בתכנון חללי עבודה וחדר כביסה משותפים לכלל הדיירים, אופניים חשמליים של הבניין לשימוש הדיירים ועוד. במהלך הסיורים תוצג דירה לדוגמה בת 80 מ'ר בת ארבעה חדרים שתוכננה עבור משפחה בת ארבע נפשות. שישי, 24.5, 15:00-10:00. בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

גרה בשנקין
שנקין 57. אדריכלים: אלון בן נון אדריכלים, 2024.
הצצה לבניין החדש שנבנה במיקום ההיסטורי של קפה תמר ובנוי כקובייה לבנה ומונוליטית המרחפת מעל קומת מסד שקופה. תריסי הפח הלבנים המחוררים המשובצים בחזיתותיו מותקנים במישור המעטפת כדי להדגיש את רעיון הקופסה הלבנה.הבניין המקורי התנשא לקומה וחצי בלבד והיה מכוסה כולו בסככות שנסגרו לאורך השנים והסתירו את צורתו. במסגרת הבנייה, קולפו הסגירות הישנות ונבנו 5 קומות חדשות ובהן 6 יחידות דיור בסך הכל, מעל קומת קרקע מסחרית בעלת תקרות בגובה 5 מטרים. הסיור יכלול כניסה לחלק מהדירות.
שישי, 24.5, 17:00; שבת, 25.5, 10:00. 2 סיורים ל-30 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

הבית של סבא וסבתא
שדרות המעפילים 30 בתוך סמטת קורט יהודה בלומנפלד, יד אליהו.
אדריכלים: סטודיו 826 - אביתר כהן ומיכל סופר, 2021.
ביקור בביתם המפתיע של האדריכלים מיכל סופר ואביתר כהן, אשר בסמטה קטנה של בתים טוריים קטנים וישנים ביד אליהו. הבית הישן עבר שיפוץ מסיבי במסגרתו הורחב שטחו ל-100 מ'ר וחולק מחדש לפי צורכי המשפחה. הוא ממוקם בין גינה קדמית לגינה אחורית ובאמצעות חלונות גדולים בחזיתותיו, מייצר קשר ביניהן, משחקי חוץ ופנים ותחושת כפר בתוך העיר.
שישי, 24.5, 9:30-12:30; שבת, 25.5, 12:00-15:00. בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.מועד האירוע ''בתים מבפנים'': חמישי-שבת, 25-23 במאי, 2024
פרטים נוספים באתר העירוני: https://bit.ly/4alA0pZ
תושבי תל-אביב-יפו, מחזיקי ומחזיקות כרטיס 'דיגיתל' יוזמנו ליהנות מסיורים ייחודיים, לפרטים נוספים: https://bit.ly/4anp7E2
לכל סיורי אירוע 'בתים מבפנים', רישום והזמנת מקומות: https://www.batim-il.org

חדשות - כותרות
תערוכה  בגלריה פריסקופתערוכה בגלריה פריסקופ

תערוכות חדשות בבית בנימיניתערוכות חדשות בבית בנימיני

תערוכה במוזיאון משה קסטל, מעלה אדומיםתערוכה במוזיאון משה קסטל, מעלה אדומים

עיצוב דירת נופש בדרום אפריקהעיצוב דירת נופש בדרום אפריקה

ראיון עם מיכאל דותן, בונה מודלים ודגמים אדריכלייםראיון עם מיכאל דותן, בונה מודלים ודגמים אדריכליים

פסטיבל "אנימיקס" 2024פסטיבל ״אנימיקס״ 2024

סדנת ההדפס ירושליםסדנת ההדפס ירושלים

תכנון בית כפרי בפורטוגלתכנון בית כפרי בפורטוגל

ספר הצילומים אלבום דרוםספר הצילומים ''אלבום דרום''

תערוכת בוגרות מסלול אומנות בגלרייה החווהתערוכת בוגרות מסלול אומנות בגלרייה החווה

תערוכה מישהו לרוץ איתו בגלריה קיר 1תערוכה ''מישהו לרוץ איתו'' בגלריה קיר 1

המיון החדש של המרכז הרפואי תל-אביב עש סוראסקי II חשיפת אדריכליםהמיון החדש של המרכז הרפואי תל-אביב ע''ש סוראסקי II חשיפת אדריכלים

Architecture Competition - Bridging the RiverfrontaArchitecture Competition - Bridging the Riverfronta

תכנון ועיצוב דירת קבלן II חשיפת אדריכליםתכנון ועיצוב דירת קבלן II חשיפת אדריכלים

פסטיבל מנופים 2024 בירושליםפסטיבל מנופים 2024 בירושלים


לכל כותרות החדשות


החדשות הנצפות ביותר בחודש האחרון
המיון החדש של המרכז הרפואי תל-אביב עש סוראסקי II חשיפת אדריכליםהמיון החדש של המרכז הרפואי תל-אביב ע''ש סוראסקי II חשיפת אדריכלים

פסטיבל מנופים 2024 בירושליםפסטיבל מנופים 2024 בירושלים

פרוייקטים של Open Aire ברחבי העולםפרוייקטים של Open Aire ברחבי העולם

ראיון עם משרד האדריכלים ארז אשכנזיראיון עם משרד האדריכלים ארז אשכנזי

תערוכה קבוצתית בגלריה רוזנפלד תערוכה קבוצתית בגלריה רוזנפלד 

תערוכה קבוצתית בפתח תקווהתערוכה קבוצתית בפתח תקווה

ראיון עם מיכאל דותן, בונה מודלים ודגמים אדריכלייםראיון עם מיכאל דותן, בונה מודלים ודגמים אדריכליים

עיצוב מבנה לשימור בגרמניהעיצוב מבנה לשימור בגרמניה

Architecture Competition - Bridging the RiverfrontaArchitecture Competition - Bridging the Riverfronta

תערוכת בוגרות/י תואר 2 בחוג לאמנות של אוניברסיטת חיפהתערוכת בוגרות/י תואר 2 בחוג לאמנות של אוניברסיטת חיפה

תכנון ועיצוב דירת קבלן II חשיפת אדריכליםתכנון ועיצוב דירת קבלן II חשיפת אדריכלים

תערוכה מישהו לרוץ איתו בגלריה קיר 1תערוכה ''מישהו לרוץ איתו'' בגלריה קיר 1

פסטיבל "אנימיקס" 2024פסטיבל ״אנימיקס״ 2024

ספר הצילומים אלבום דרוםספר הצילומים ''אלבום דרום''

תערוכת בוגרות מסלול אומנות בגלרייה החווהתערוכת בוגרות מסלול אומנות בגלרייה החווה


‎Archijob‎