תערוכות חדשות בבית האמנים ירושליםתערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים || ארועים

ארועים - נכתב ב: ‏יום רביעי ‏21 ‏פברואר ‏2024 כתב by Archijob6

בית האמנים ירושלים מציג ארבע תערוכות יחיד חדשות:
חנן שלונסקי / ניגוד סימולטני, אנסטסיה ניקולינה / גן שעשועים,
מירב דביש בן משה / אטרופיה קלה בחלל התת-עכבישי, אורי שכנר, צייר 1945 – 2022.

חנן שלונסקי / ניגוד סימולטני
אוצר : יונתן גולד
תערוכת הציור החדשה של חנן שלונסקי מציגה שתי קבוצות עבודות: חבילות חציר בשדה ואליפסות בשדה צבע. הניגוד בין שני גופי העבודות הוא בצורה, בצבע ובתפישה : האפור מול הצבעוני, העגול מול האליפטי, הקונקרטי מול מופשט והחיים מול מוות. הסימולטניות שבניגוד מזמינה את הצופה להרהר בקיומם הבו-זמני של כוחות ושל רעיונות הופכיים. גישה זו תואמת את עקרונות פסיכולוגיית הגשטלט [gestalt], המדגישה את האופן שבו התפישה האנושית נוטה לארגן אלמנטים בתבניות שלמות. הצגת אלמנטים מנוגדים זה לצד זה מאתגר שלונסקי את הצופה להשלים את ההבדלים, ומייצר משחק דינמי בין צורה, צבע ומשמעות. התערוכה אינה רק הצגה של מיומנות אמנותית, אלא נרטיב מורכב של אלמנטים קוטביים בחיים, המעודדים התבוננות עמוקה ותגובה רגשית.

את הצבעים רוקח שלונסקי בעצמו מתמהיל של שעווה, מים, מלח אמוניום ופיגמנטים. גם את המסגרות ואת המצע הוא מכין בעצמו. מעבר לשליטה בחומר והחירות שהיא מקנה לו, יש לכך גם היבט רוחני: שלונסקי מאמין שעבודה עם חומרים מן הטבע, בלתי מעובדים, מעצים את כוחן המרפא של העבודות. בסדרת ציורי החציר הכיסוי הנקודתי בגוני אפור מעמעם את הצבעוניות שמתחת ומקהה את החוויה החושית, ואילו בציורי האליפסות שכבות הצבע השקופות מרחיבות את המנעד הצבעוני. כל הנחת צבע מגלה, ובה בעת מכסה, את זו שמתחתיה. בציורי האליפסה, ציור המחייב החלטה על שני מוקדים, והמרחק ביניהם מכתיב את צורתה, שלונסקי מקרב ומרחיק - עגולה יותר או מאורכת-אקסצנטרית יותר ומתייחס אליהן כביטוי לחיים עצמם. לעומתן, חבילות החציר הפזורות בשדה כמו קברים, הן ביטוי של סוף.


חנן שלונסקי, באלות חציר, 2019, טמפרה שעווה על בד. צילום ציקי אייזנברג

אנסטסיה ניקולינה/ גן שעשועים
דבר האוצר: צוקי גרביאן
בתערוכת היחיד הראשונה שלה יוצאת אנסטסיה ניקולינה למסע בפלנדריה של ראשית המאה ה-16, אל אחד מאבות הציור המערבי, הלא הוא הצייר ההולנדי הירונימוס בוש. ניקולינה משתמשת בקומפוזיציה דומה לזו של הציור המקורי: שלושה לוחות ממוסגרים במסגרת כהה שעליה פס זהב, מחוברים זה לזה באמצעות צירים, אך מחליפה את הדמויות, מעוותת אותן ומשבשת גם את הטכניקה. בעבודתה נפגשים המופשט והפיגורטיבי, ציור 'רע' וציור 'טוב'; דימויים מוכרים מתולדות האמנות המערבית הקלאסית מוצבים לצד דימויים אינטרנטיים מהתרבות הפופולרית.

בחלל הפנימי מוצב טריפטיכון גדול ממדים, שנוצר בהשראת יצירת המופת של בוש, גן התענוגות הארציים [1503 - 1504]. נושאי הציור ואופן קריאתו, משמאל לימין, נשמרים כבמקור, אך בניגוד אליו – בלוח השמאלי לא מצוירים גן העדן ובריאתם של אדם וחווה, אלא סיפור בראשית אחר – בראשית של המפץ הגדול ושל תיאוריות מדעיות ופסבדו-מדעיות. בלוח המרכזי מוצג גן התענוגות ובו ייצוגים עכשווים שנאספו מן הרשת ונערמו על הבד. בדומה לציור הפלמי, גם כאן מדובר בקולאז' ציורי, וכמו במקור, ההדבק הציורי נוצר מתוך איסוף המידע באמצעות מתווים, שארגונם מתרחש ישירות על גבי בד הציור. על הלוח נמצא הטקסט – טקסט הדורש קריאה או שמא מדובר בבקשה שלא להיקרא מילולית, אלא רק פורמלית; טקסט שהוא ציור. בלוח הימני מתואר הגיהינום – האם זו נבואה באשר לגיהינום עלי אדמות או אזהרה גרידא? גן התענוגות של ניקולינה הוא הציור עצמו. היא נענית לכל תביעותיו, משרתת אותו נאמנה ומתמסרת לו ככל שיחפוץ. התחביר בחלקו מוכר ובחלקו אסוציאטיבי, נטול פשר, סתום. קיומן של שתי איכויות אלה בכפיפה אחת מתאפשר אך ורק בציור.


אנסטסיה ניקולינה, פרט מתוך טריפטיכון גן שעשועים, 2023 קרדיט לאמנית שמן על בד

מירב דביש בן משה / אטרופיה קלה בחלל התת-עכבישי
אוצרת: מעין שלף
תערוכתה של דביש בן משה מותחת קו בין ההיסטורי לעכשווי ובין החלום לשִברו, בין שאיפות אוטופיות טרם לידתה של אומה מול מקריסתן. שם התערוכה, 'אטרופיה קלה בחלל התת-עכבישי', הוא ציטוט מאבחנה שהתקבלה בבדיקת MRI מוח. אטרופיה היא דלדול או ניוון של רקמה עקב התנוונות התאים. האבחנה הקלינית מהדהדת את הכאב והחרדה האישית והקולקטיבית, כאשר הגוף והנפש הפרטיים הופכים בעל-כורחם למשקפים מציאות לאומית.

עבודותיה של מרב דביש בן משה משרטטות את הקשר בין גבולות מדיניים לגבולות הגוף. כאדריכלית נוף היא בוחנת את גבולות העיר ירושלים, את נתיבי התנועה, התשתיות, ושלל המערכות ומעבדת אותם מחדש. דרך שימוש במפות של העיר ירושלים, היא בודקת את אפשרויות הקיום הישראלי, קיום המנסה לנרמל מצב מאיים, אלים, שדבר אינו נורמלי בו. המארג הסבוך של העיר ירושלים מוכתם ונפרם תחת ידיה של האמנית והופך לאורגניזם חולה. המפות מדממות, פועמות, פורצות מעבר לגבולות הנייר, רוטטות, שבריריות. מערכות התחבורה והרחובות משתרגות כוורידים וכעורקים ומתפשטות כווירוס אל החלל הריק שבין הצופה לציור, שולחות את גרורותיהן. סדרת העבודות על נייר, איברים חיוניים [2016 - 2020], צוירה על מפות של רחובות ירושלים משנת 1925, שרכשה האמנית מן הספרייה הלאומית, ועל מפות אמנות ותיירות של העיר מ-2019. המפות, אובייקטים מדעיים ואובייקטיביים לכאורה, הן למעשה כלי פוליטי, המגדיר שליטה במרחב, כותב ומוחק את ההיסטוריה, אוצר קולות מושתקים.


2020 Heart-לב ,69x50cm, Meirav Davish Ben Moshe קרדיט: יאיר בן ארי מרב דביש בן משה

אורי שכנר, צייר 1945 – 2022
אוצרת: שלומית ברויר.
במלאת שנתיים למותו של הצייר אורי שכנר, תיפתח בבית האמנים, ירושלים, תערוכה רחבת היקף של יצירותיו. בתערוכה יוצגו ציורים, רישומים וספרי סקיצות שיצר האמן במהלך ארבעת העשורים שקדמו למותו. מסעו של שכנר למחוזות הציור החל בתיווכה של המוסיקה; מסע שראשיתו לדבריו בהאזנה לרפסודיה בכחול של גרשווין ואחריתו בבנייתו של תחביר אישי נטול סימבוליזם או נרטיב.

יצירתו של שכנר מתומצתת במבנה של משטחי צבע ספורים, אותם הוא מצמצם למינימליזם כמעט סגפני, קל. הדמות, הנוף והמרחב מתכנסים לשפה ויזואלית אחידה, מסייעים בידו לכנס את הפיזי ואת הפואטי למקשה אחת. בתוך טווח מצומצם של מופעים, משטח מונוכרומטי עשוי לפיכך לשמש בעבודה אחת כדימוי לכר ובה בעת כדופן אדריכלית של חלל ביתי באחרת.
לנוכח השטחים הנדמים לעתים כאינסופיים, או שמא כחלק אינטגראלי מהם, מבליחות כהרף עין ומשייטות בריק הציורי דמויותיו של שכנר; הדמויות המונוליתיות, המנוסחות אף הן באמצעות יריעות צבע דו-ממדיות, והמשוללות אפיון מגדרי או סממן זהות אחר, ייתכן שמרמזות מצד אחד על זיקתן לאוניברסלי, ומצד אחר על החבוי שאלמלא הוסתר אפשר שכלל לא היינו נדרשים אליו. כך או כך, כמו מוטיבים אחרים בציוריו משמשות הדמויות כפני שטח - כמיפוי שמהותו לשמש מעטפת בלבד לנפח מרומז.


UriShechner-קרדיט צילום דינאל שכנר


4 תערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים
פתיחה:
שבת 24.2.2024 בשעה 12:00
נעילה: 4.5.2024
הכניסה חופשית
בית האמנים ירושלים,
שמואל הנגיד 12, ירושלים
שעות פתיחה: ב, ג, ד, ה 18:00-10:00; שבת 14:00-11:00


חדשות - כותרות
מוזיאונים, סיורים ואתרי מורשת בחינם בחול המועד פסחמוזיאונים, סיורים ואתרי מורשת בחינם בחול המועד פסח

תכנון מתחם מגורים וחברה בעיר שנזן, סיןתכנון מתחם מגורים וחברה בעיר שנזן, סין

קול קורא לפרס לצילום עש הצלם מיכה קירשנרקול קורא לפרס לצילום ע''ש הצלם מיכה קירשנר

תערוכת יחיד בזכרון יעקבתערוכת יחיד בזכרון יעקב

פסטיגן בגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם''פסטיגן'' בגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם

פסח במוזיאון ידידי ישראל ומרכז המדיהפסח במוזיאון ידידי ישראל ומרכז המדיה

תקרות עץ שילובית במרכז קהילתיתקרות עץ ''שילובית'' במרכז קהילתי

חידוש בית כפרי בסאו פאולו, ברזילחידוש בית כפרי בסאו פאולו, ברזיל

תערוכה קבוצתית בבית האמנים ירושליםתערוכה קבוצתית בבית האמנים ירושלים

תערוכות של 10 מוזיאונים מהנגב המערבי ומגבול הצפון במוזיאון בית הפלמחתערוכות של 10 מוזיאונים מהנגב המערבי ומגבול הצפון במוזיאון בית הפלמ''ח

תערוכת אוצרים לרגע - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמהתערוכת ''אוצרים לרגע'' - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמה

קול קורא- מלגת קרן מרים ומשה ארמון זל לסטודנטים לאדריכלותקול קורא- מלגת קרן מרים ומשה ארמון ז''ל לסטודנטים לאדריכלות

עיצוב דירת מגורים ואירוח לגיל השלישי II חשיפת מעצביםעיצוב דירת מגורים ואירוח לגיל השלישי II חשיפת מעצבים

תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשוויתתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

תערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה שלושתערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה שלוש


לכל כותרות החדשות


החדשות הנצפות ביותר בחודש האחרון
עיצוב דירת מגורים ואירוח לגיל השלישי II חשיפת מעצביםעיצוב דירת מגורים ואירוח לגיל השלישי II חשיפת מעצבים

תערוכת יחיד בחלל החדש של גלריה רוטשילד לאמנותתערוכת יחיד בחלל החדש של גלריה רוטשילד לאמנות

תערוכה של ארכיון עזריאלי לאדריכלותתערוכה של ארכיון עזריאלי לאדריכלות

תערוכת אוצרים לרגע - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמהתערוכת ''אוצרים לרגע'' - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמה

תערוכת יחיד בבית האמנים תל אביבתערוכת יחיד בבית האמנים תל אביב

תערוכות של 10 מוזיאונים מהנגב המערבי ומגבול הצפון במוזיאון בית הפלמחתערוכות של 10 מוזיאונים מהנגב המערבי ומגבול הצפון במוזיאון בית הפלמ''ח

תכנון מתחם הבילויים הגדול ביפןתכנון מתחם הבילויים הגדול ביפן

תערוכות חדשות בגלריה העירונית לאמנות, ראשון לציון תערוכות חדשות בגלריה העירונית לאמנות, ראשון לציון 

תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשוויתתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

Devonshire Gardens Pavilion Design CompetitionDevonshire Gardens Pavilion Design Competition

תערוכת יחיד בחלל אמנות פרישמן 46תערוכת יחיד בחלל אמנות פרישמן 46

קול קורא- מלגת קרן מרים ומשה ארמון זל לסטודנטים לאדריכלותקול קורא- מלגת קרן מרים ומשה ארמון ז''ל לסטודנטים לאדריכלות

תערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה שלושתערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה שלוש

תערוכת יחיד בזכרון יעקבתערוכת יחיד בזכרון יעקב

תערוכה קבוצתית בבית האמנים ירושליםתערוכה קבוצתית בבית האמנים ירושלים


‎Archijob‎