Archijob - Studio לוח מודעות דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות לוח דרושים מאמרים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob שרותי השמה תפריט עליון
חדשות וארועים
כל כותרות החדשות ארועים ראיונות פרויקטים מאמרי דעה תחרויות אקדמיה מדיה עסקים English חיפוש בחדשות שליחת חדשות

ראיון עם האדריכל איתי אלמוג-בר מנכ''ל Archijob לרגל עשור לפעילות האתר || ראיונות

ראיון עם האדריכל איתי אלמוג-בר מנכ
 חדשות - כותרות
מקצבי תהודה קבועה תערוכת יחיד חדשה ''מקצבי תהודה קבועה'' תערוכת יחיד חדשה

פתיחת חנות ספרי האמן הראשונה בישראל(היום) פתיחת חנות ספרי האמן הראשונה בישראל

תערוכה 23 בגלריית מרכז הבמה גני תקווה ''תערוכה 23'' בגלריית מרכז הבמה גני תקווה

קול קורא למעבדה בהרצל תל אביב 2022-23 קול קורא למעבדה בהרצל תל אביב 2022-23

תערוכה וספר רטרוספקטיבי על יצירתו של משה גרשוני תערוכה וספר רטרוספקטיבי על יצירתו של משה גרשוני

תערוכה קבוצתית טרנזיט בגלריה אלפרד תערוכה קבוצתית ''טרנזיט'' בגלריה אלפרד

פיתוח חקלאי ותיירות אקולוגית בארמניה פיתוח חקלאי ותיירות אקולוגית בארמניה

פרויקט מתוצרת קמליט לפנל פרויקטים פרויקט מתוצרת קמליט לפנל פרויקטים

HPL ננו העיצובים המיוחדים, מבית בלורן HPL ננו העיצובים המיוחדים, מבית בלורן

דירת גג בסגנון קלאסי II חשיפת אדריכלים דירת גג בסגנון קלאסי II חשיפת אדריכלים

תערוכה זוגית בנסימה לנדאו תערוכה זוגית בנסימה לנדאו

ראיון עם האדריכל איל יוסינגר ראיון עם האדריכל איל יוסינגר

היתר תו ירוק לתקרות עץ שילובית היתר תו ירוק לתקרות עץ שילובית

מבעד לסטודיו תערוכת פסיפס בגלריה חנקין ''מבעד לסטודיו'' תערוכת פסיפס בגלריה חנקין

אנרגיה תמידית תערוכת יחיד בבית האמנים חיפה ''אנרגיה תמידית'' תערוכת יחיד בבית האמנים חיפהלכל כותרות החדשותראיונות - ‏יום חמישי ‏18 ‏נובמבר ‏2010 מאת: עדי הרץ יעקובי

אני פוגשת את אדריכל איתי אלמוג-בר, 41, במרכז Archijob הממוקם ברמת החייל, תל אביב.
המרכז הזה הוא הלב הפועם המנהל ומפעיל את כל תחומיי הפעילות של Archijob ומהווה שילוב ומפגש אמיתי בין הוירטואלי והממשי:

אתר Archijob – הפורטל הישראלי לאדריכלות עיצוב ותכנון.
Archijob-Studio – המרכז ללימודי מקצועות העיצוב והאדריכלות.
מרכז Archijob - מרכז להרצאות תערוכות ומפגשים.

איתי אלמוג-בר, אדריכל - מנכ"ל ארכיג
איתי אלמוג-בר, אדריכל - מנכ'ל ארכיג'וב צילום: איל יוסינגר

נתונים סטטיסטיים  - Archijob
נתונים סטטיסטיים  - Archijob

מהו Archijob ואיך אתה רואה את כל תחומי הפעילות משתלבים יחד?
ארכיג'וב הוא בית לקהילה המקצועית של אנשי קהילת האדריכלות, העיצוב והתכנון.
בית המהווה מקום מפגש מרכזי ופעיל לאנשי מקצוע, חברות מסחריות והקהל הרחב. מקום המאפשר הזדמנויות לצמיחה עסקית, הפרייה הדדית ויצירת סינרגיה בין הנפגשים.

לפני תקופת האינטרנט קהילת העיצוב והאדריכלות היתה די ב'אפלה' כמו קהילות מקצועיות אחרות. האינטרנט מאפשר לאנשי מקצוע לדבר אחד עם השני, לחשוף מה עושים בתחום ולהסביר לקהל הלא מקצועי את התהליך.

Archijob רוצה ללוות את האדריכלים המעצבים והמתכננים לאורך מחזור החיים המקצועי:
אם בתחילת הדרך מתלבטים מה ללמוד – אנחנו נעזור לכוון באמצעות מדור הלימודים ויש לנו את המכינה ללימודי עיצוב ואדריכלות שיכולה לעזור למי שמעונין להתקבל ללימודים בתחום.
בזמן הלימודים סטודנט יכול לחשוף פרויקטים שלו במדור חשיפת סטודנטים וכמובן לראות עבודות של סטודנטים אחרים גם משנים קודמות שהיו בסיטואציה שלו.
עם סיום הלימודים ניתן למצוא עבודה דרכנו, ולפי הנתונים, רוב מוצאי העבודה בארץ עושים זאת דרך Archijob.
בזמן העבודה, כשאדריכל / מעצב רוצה לקבל מידע מקצועי - ניתן לעשות זאת דרך מדריך החברות , כשהוא רוצה להחשף הוא יכול לפרסם עבודותיו במדור חשיפה וכמובן להופיע באינדקס אנשי המקצוע – Archifind וכמובן שבכל שאלה הוא יכול להעזר באנשי מקצוע אחרים באמצעות מערכת הפורומים שלנו.
אם חסר לאיש מקצוע ידע בתוכנה מסוימת – הוא יכול למצוע מענה באחד מהקורסים המקצועיים של ארכיג'וב - סטודיו.
כאשר משרד מחפש עובד או שותף להרחבת המשרד – הוא ימצא מענה בלוח המודעות שלנו או בפורומים , יש עוד מדורים רבים באתר אבל העקרון ברור – אנחנו מתממשקים בנקודות רבות במחזור החיים המקצועי ומאפשרים לכולם – אנשי מקצוע, קהל רחב וחברות מסחריות לדבר עם עם השני וליצור קשרים מסוגים שונים.

מהו הרקע שלך?
התחלתי לימודי אדריכלות בשנת 92 בטכניון. למדתי שם שנה א' וב' ובשנה ג' עברתי לבצלאל. סיימתי את בצלאל בשנת 98, בתום 6 שנים שכללו הפסקה לטיול בדרום אמריקה.
בטכניון הלך לי די טוב אבל קצת השתעממתי, לא היתה לי אופציה ללמוד שם דברים יצירתיים נוספים לקחתי אמנם קורסים נוספים בלוגיקה למשל אבל חשתי שאין לי מספיק אופציות ללימוד רב תחומי בתחומים שקשורים לאדריכלות ועיצוב. בבצלאל למדתי בנוסף לאדריכלות גם קדרות, עיצוב אריזות ועיצוב תערוכות, זה היה די נגד הזרם בזמנו כי לא עודדו את המולטי דיספלינריות. בעיניי זהו היתרון הכי גדול של בצלאל כי יש שם מחלקות עיצוב מגוונות ואתה יכול להעשיר עצמך מעבר לתחום שלך.

תמיד רצית להיות אדריכל?
מאוד התלבטתי מה ללמוד, הצד הריאלי חזק אצלי ומצד שני תמיד ציירתי ויצרתי. התלבטתי בין עיצוב תעשייתי ואדריכלות והגעתי למסקנה שתחום האדריכלות יהיה לי יותר מעניין כי אוכל לשלב כמה תחומים.

איך הכל התחיל ב Archijob?
כילד התעניינתי במחשבים לאחר שנפגשתי בהם לראשונה במעבדת מחשבים בעת שליחות משפחתית בארה'ב. התאהבתי בזה והתחלתי ללמד עצמי בייסיק, ולתכנת כל מיני אפליקציות קטנות. בהמשך, התנתקתי מעולם המחשבים לגמרי, אפילו בלימודים לא היתה לי נגיעה כמעט למחשבים.
סיימתי את הלימודים בבצלאל והתחלתי לעבוד בהוק אדריכלים בירושלים שם עבדתי קרוב ל 3 שנים.
בסוף שנות ה 90 האינטרנט התחיל להתפרץ, והתחילה הפעילות המסיבית לפני התפוצצות הבועה ב 2000.
כשפגשתי באינטרנט לראשונה – זה היה חיבור חזק מאד, התחלתי להתעניין מה זה ואיך בונים אתר וללמוד את הנושא, קניתי לעצמי ספר על HTML , התחלתי לשחק עם זה והבנתי שזה לא כל כך מסובך.
בזמן עבודתי במשרד, ראיתי שכשמחפשים עובדים במשרד, מפרסמים מודעה במקומון. זה העלה בי את השאלה - איך זה שאין אתר למציאת עובדים בתחום. חשבתי שיהיה טוב לבנות אתר עם לוח מודעות בתחום, לחיפוש עבודה בתחומי העיצוב והאדריכלות.
בתור תחביב התחלתי לבנות את האתר. השם archijob נבע מהחיבור בין architecture + job. תוך כדי הבניה הבנתי שאם כבר יש אתר – אז הוא יכול להכיל תכנים נוספים כמו חשיפת פרויקטים, חדשות ופורומים.

היום כל קהילת העיצוב והאדריכלות נוכחת באופן משמעותי בArchijob . כל מי שעובד בתחום חייב שתהייה לו נוכחות כאן. בין אם זה משרד אדריכלים ובין אם זה חברה מסחרית או מוסד לימודים. אני שמח שהצלחתי להגיע למצב בו אנחנו מרכז הפעילות המקצועית בארץ.

נוסטלגיה, Archijob זמן קצר לאחר ההעלאה לאויר, 11/2000
נוסטלגיה, Archijob זמן קצר לאחר ההעלאה לאויר, 11/2000

 דף הבית Archijob 2001
דף הבית Archijob 2001

מי עזר לך עם הבניה והפיתוח?
בהתחלה הכל היה 'one man show'. עבדתי בעצמי על הפיתוח והבניה של האתר ב HTML, לא הכרתי אז שפות נוספות. הכל נעשה בשתי ידיים ועם המון תשוקה ללמוד ולהתפתח בתחום.
בהמשך התחלתי לעבוד עם מתכנתים שעזרו בפיתוח מדורים מורכבים יותר כמו אינדקס אנשי המקצוע, מדריך החברות וכו' במקביל גם למדתי לעבוד עם ASP כך שיכלתי גם לפתח ולשפר מדורים שונים.

 דף הבית Archijob 2003
דף הבית Archijob 2003

אפשר לומר שבעשור האחרון האינטרנט הפך לכלי מרכזי בחיינו, הפתיע אותך? כך ראית את זה לפני עשר שנים כשהיקמת את ארכיג'וב?
זה היה לי ממש ממש ברור, אני בנאדם מאד לוגי בחשיבה שלי וגם מחובר לטכנולוגיה. גם בתור ילד חשבתי על כל מיני פיתוחי מחשב והעברת מידע לשימושים שונים.
היה לי ברור שהאינטרנט ישנה את החיים בכלל ושזה בערך כמו השימוש בחשמל – זה לא הולך ללכת אחורה.

ברגע שנחשפתי לאינטרנט ולכמויות המידע המטורפות שיש שם, זה עשה עליי אימפקט מאוד רציני, היום זה נראה מאוד ברור.
השימוש הראשון שעשיתי באינטרנט היה בשביל פרוייקט הגמר שלי בבצלאל. תכננתי מוזיאון לחקר היקום וביקשו מאיתנו לעשות הכנה ומחקר, הלכתי לעבודה של מי שהיתה אז חברתי - והיום אשתי, היה שם מחשב עם אינטרנט ואספתי כמות מידע עצומה וזה היה השימוש המהותי הראשון באינטרנט.

דף הבית Archijob 2004
דף הבית Archijob 2004

איך עברה העליה לאוויר?
האתר עלה ביולי 2000.
היתה תחושת מתח כי אתה עובד על משהו באינטנסיביות כחצי שנה ואתה אומר לעצמך - אולי עוד מישהו עובד על רעיון כזה במקביל, והבטן מתהפכת – מה יקרה אם פתאום אראה משהו דומה למה שפיתחתי...
וזהו - האתר עלה, שלחתי מיילים לכל מי שהכרתי. שלחתי גם מידע לעיתונים והיו כמה שהזכירו את האתר [כתבה בגלובס משנת 2000 בתחתית הראיון], העניין התחיל לרוץ ממש מהר, יותר מהר משתכננתי.
עבדתי ביום במשרד אדריכלים בירושלים ובלילה תחזקתי פיתחתי והרחבתי את האתר. כשראיתי שהעניין צובר תאוצה בסביבות פברואר - מרץ 2001 החלטתי לפרוש מעבודתי במשרד האדריכלים, זאת, על אף התפוצצות הבועה בשנת 2000 שהובילה לקריסת חברות רבות.
זוגתי אמנם תמכה, אבל היו אנשים סביבי שהגיבו בתדהמה, עלו שאלות איך יש לי אומץ, וממה אתפרנס [האתר עוד לא יצר אז הכנסה] , אך זה לא הדאיג אותי. הרגשתי שזה בדיוק השלב כשעוד אין משפחה או משכנתא, וגם ידעתי שכסטודנט תמיד הצלחתי להתפרנס - לימדתי, הדרכתי פסיכומטרי, אבטחתי, כך שלא חששתי לקפוץ למים.
התמקדתי באתר כי ידעתי שיש לו פוטנציאל ממש ממש גדול, וגם היה לי ברור שיש פה משהו שעובד לא רע. גם היום כשמימשנו חלק מהפוטנציאל, זה רק קצה הקרחון - אני יודע שיש עוד הרבה מקומות לגדול אליהם.

איך נכנסו המודעות הראשונות?
בהתחלה התקשרתי למודעות שהופיעו בעיתון ושאלתי אם יש התנגדות לשים את המודעה בלוח, מי שאישר - העליתי את המודעות שלו לאתר וכך ביולי 2000 עלינו לאוויר.
הלוח הפך למוביל, היום אין מחפש עבודה או מחפש עובד שאינו עובר דרכנו.
הלוח עובד יפה מאוד, עוברים דרכנו כל חודש כ15,000 קו'ח, זה לא מעט בשביל התחום הנישתי שלנו.

איך התפתח לוח הדרושים עם השנים?
לפני שנתיים בנינו מחדש את מדור הדרושים כך שאפשר יהיה לבצע בו חיפושים שונים ולראות מודעות באופן מפולח. קו'ח עוברים דרך האתר ומשםלמייל של המפרסם. יישרנו קו מבחינה טכנית עם מה שקורה באתרי הדרושים.
קיימת בעיה עם העובדה שיש אתרים שפשוט מעתיקים מאתנו מודעות מהלוח [ואחרים שמעתיקים מידע גם ממדורים אחרים].
יש גולשים שמתקשים להבין כיצד משרד יכול לפרסם הודעת דרושים 'אנונימית' – למרות שזה קיים בכל הלוחות והיה קיים גם בלוח הישן שלנו, תשובתי לכך היא שכפי שלמחפש עבודה יש את הזכות לחפש עבודה בזמן שהוא עוד עובד במשרד, כך גם למעסיק יש זכות לפרסם מודעה באופן אנונימי מבלי שידעו במשרדו שהוא מחפש עובדים. אנחנו משרתים את שני הצדדים – מחפשי העבודה והמעסיקים, אם מישהו חושש לשלוח קורות חיים למעסיק שלו – רצוי שימנע משליחת קורות חיים למודעות אנונימיות.

מרכז ארכיג
מרכז ארכיג'וב - חלל הסטודיו. צילום: איל יוסינגר

האם אתם מנתחים את נתוני לוח הדרושים?
הרמנו לפני שנתיים את מדד האדריכלים, שבו אנחנו סופרים את כמות מודעות הדרושים של אדריכלים.
לקחנו נתונים אחורה החל מ 2006 ועד היום ואנחנו מעדכנים כל חודש את המדד הזה.
אנחנו מאמינים שכיוון שאדריכל הוא בתפקיד מפתח בתוך שרשרת המזון של ענף הבניה, אז לפי כמות מודעות 'דרושים אדריכלים', אפשר לדעת מה קורה בתחום האדריכלות, תכנון, עיצוב ובניה.
המדד מראה את התנודות בענף ויכול לעזור להבין את הסיטואציות בהן הענף מצוי.
אפשר לראות עליה עד לשיא במרץ 2008 ואז רואים בבירור את הקריסה בסוף 2008. יצאנו עם המדד קצת לפני הקריסה והחלנו לדבר על הכיוון של ירידה חדה בביקוש עובדים, היו גולשים שקצת כעסו עלינו, אך בדיעבד ראינו שהמדד עובד טוב ומשקף את המצב בשטח והיו משרדים שפיטרו עובדים בהקף גדול.

ב 2010 היה כמובן שיפור רב בכמות מודעות הדרושים - אך ניתן לראות שאנחנו נמצאים בערך כפי שהיינו בסוף 2007 ושיש עדיין לאן לטפס. כדי לדעת מה יקרה מאוחר יותר, אנחנו כבר תלויים בנתונים כלכליים נוספים.

אחת מהמטרות של ארכיג'וב היא לסייע לקהילה המקצועית, מדד האדריכלים מספק נתונים המהווים סוג של אינדיקציה על השוק והוא עוזר למשרדים להבין באיזו זירה הם פועלים, מסייע בהערכות לעתיד ומאפשר לאדריכלים ומעצבים להחליט האם זהו הזמן לפתוח משרד עצמאי.

 אירוע במרכז Archijob לאנשי מקצוע
אירוע במרכז Archijob לאנשי מקצוע

מהו לתפיסתך תהליך חיפוש עבודה אידיאלי עבור אנשים בתחום?
זה מאוד שונה בין אדם לאדם ובהתאם ליכולות של כל אחד, אך בגדול אני מאמין שאם אתה בא בפול גז ועם  אנרגיות ויש לך מה לתרום - אתה תמצא מהר מאוד עבודה בלי קשר למצב. בכל מקרה מומלץ לאנשים לעבור על קורות החיים שלהם וללטש אותם מבחינת הניסוח, המראה, הסדר וכו'.
יוצא לי לעבור על הרבה קורות חיים ולפעמים אני די מופתע מחוסר ההשקעה בכתיבת קורות חיים בצורה נכונה. אני ממליץ למחפשי עבודה להעזר באנשים נוספים בניסוח, ולהשקיע זמן בתוצר טוב – צריך לזכור שזה בעצם תהליך של מכירה – והמוצר הוא אתה עצמך.

איך מפורטל אינטרנטי הצלחת לצמוח למרכז כפי שאתם היום?
מאז ההקמה ב 2000, גדלנו והתרחבנו. כמות העובדים הלכה ועלתה מדי שנה.
בתחילת הדרך - במקביל לפעילות בארכיג'וב לימדתי בבית הספר לאדריכלות של אונ' תל אביב, וזה הניע אותי לפתוח בית ספר שיוכלו לבוא וללמוד בו ממוקד ומקצועי.

בסוף שנת 2004 התרחבנו לפעילות שנקראת ארכיג'וב סטודיו, שזה מערך ההדרכה שלנו. אנחנו פועלים בשני תחומים: הקורסים המקצועיים שלנו [פוטושופ, אוטוקאד, רוויט, סקצ'אפ, ויירי וכו'] והקורסים לקהל הרחב [עיצוב פנים, מכינה לעיצוב ואדריכלות, הום סטיילינג].

התחלנו עם קורס אחד [פוטושופ] שאני לימדתי והמשכנו לאוטוקד ומשם זה הלך וגדל. כיום יש לנו בסביבות 10 קורסים שונים שמתנהלים כאן. אנחנו שמים דגש רב על בחירת מדריכים מצויינים, פיתוח קורסים מדוקדק ומקצועי, מעקב אחר התנהלות הקורסים ושביעות הרצון של התלמידים.
ההחלטה על הקמת מרכז פעילות של ארכיג'וב וארכיג'וב סטודיו היא תוצר של תהליך מאוד ארוך של חיפוש מקום. אדריכלית שירלי מגד שהיא סמנכ'ל החברה, היתה חלק מרכזי בתהליך הזה. אחרי שמצאנו את המקום התחלנו לתכנן, לבנות ולהקים.
ב 1.4.2008 נכנסנו לפה.
אנחנו מקיימים פה פעילויות נוספות עבור הקהל המקצועי שלנו.
בנוסף לקורסים במרכז בת'א, אנחנו מלמדים גם במינון נמוך יותר בכיתות בירושלים ובחיפה.

אירוע במרכז Archijob
אירוע במרכז Archijob 

עד כמה אתה מעורב במה שקורה?
אני די מעורב במה שקורה, עם צמיחת הפעילות ברור שיש דברים שניתן להיכנס אליהם עד רמה מסויימת ושיש צוות שעושה את העבודה במלואה ומנהל בעצמו את הפעילות.
למדתי לדעת לשחרר וזה קשה, אני חושב שכמו רוב האנשים שהקימו משהו – אני די מקפיד על הפרטים הקטנים ואני דורש זאת גם מהצוות - שמונה כיום כ- 20 אנשים, חלקם משרה מלאה חלקם חלקית.

נתוני Archijob studio
נתוני Archijob studio

המגע עם התלמידים חסר לך?
בשנים הראשונות לימדתי את כל הקורסים, כך שהיה לי הרבה מגע ישיר... תמיד נחמד לי להדריך, עשיתי את זה הרבה שנים ועל אף שיש מאחורי 20 שנות הדרכה, אני תמיד אוהב את זה.

כששואלים אותך במה אתה עוסק איך אתה עונה?
אני מגדיר את עצמי כאדריכל שמתעסק בתחום האינטרנט וההדרכה.

 דף הבית Archijob 2008-2010
דף הבית Archijob 2008-2010

כיצד אתה רואה את תחום האינטרנט בעוד עשר שנים?
היום האינטרנט הוא במצב שקשה מאד בלעדיו.
כיוון שהטכנולוגיה רצה קדימה בקצב מטורף, אני מאמין שאנחנו רק בתחילת הדרך של עולם החיבור למחשבים, טכנולוגיה ואינטרנט. אני בטוח שזה יהיה עוד יותר מואץ וקיצוני.
בתחום האדריכלות והעיצוב אני די משוכנע שעוד כמה שנים אנשים יגורו בסביבות וירטואליות ויעבירו את רוב החיים שלהם בסביבות וירטואליות, פשוט כי זה יהיה הרבה יותר נוח.
החיים היומיומיים של האדם הם שוחקים וקשים. באופן ממוצע אנחנו עובדים היום יותר שעות מאשר הדור הקודם. העבודה הולכת ומשתלטת לנו על החיים.
במצב כזה אנשים מגלים שיכול להיות להם יותר טוב להעביר חלק מהיום שלהם בסביבה וירטואלית שיכול להיות שהיא תהיה יותר טובה מהחיים האמיתיים. תוכל להיות במקומות שאתה רוצה ברמה שהיא כמעט אמיתית.
אני יודע שזה מפחיד הרבה אנשים, אבל אני משוכנע שהעובדה שהאינטרנט כיום הוא דבר חיצוני, זה מצב זמני בלבד. האינטרנט לתפיסתי יהיה דבר פנימי, שיהיה מחובר למוח. אני לא מדבר על מחר בבוקר אלא על עוד עשרות שנים קדימה.
החיבור בין בני אדם למכונות וטכנולוגיה הוא דבר שהוא בלתי נמנע והוא חלק מהאבולוציה.

עמוד הבית של Archijob  נכון לתאריך  11/2010
עמוד הבית של Archijob  נכון לתאריך  11/2010

בתור מישהו שהקים עסק ובתור מי שמפנה אנשי מקצוע לעבודות חדשות, מהן העצות לפתיחת עסק למישהו מתחום האדריכלות/ עיצוב -
להמון אנשים זה קוסם להקים עסק עצמאי, מתוך מחשבה ש'אף אחד לא יתן לי הוראות' , אבל הקמת עסק בפועל זה גם השקעה כספית ראשונית, גם עבודה קשה בניהול העסק וגם לדאוג ולהבטיח את המשך הפעילות לאורך שנים - זה דבר לא פשוט.
אתה צריך לבדוק עם עצמך האם זה מתאים למבנה האישיותי שלך, אם מראש אתה מודאג ביחס  למקורות ההכנסה ומה תעשה אם חודשיים תהיה בלי הכנסה והמחשבה עושה לך כאב בטן – סימן שאתה צריך להישאר שכיר.
צריכים להיות מסוגלים להיות במין ג'גלינג של פעילויות רבות וחשיבה מהירה ומוכנות לעבודה בלי הפסקה. אני מדבר על לילות, סופי שבוע, חגים וכו' יתכן שמנכ'ל של חברה גדולה יכול לנוח בסופי שבוע, בעסק קטן – זה מאד מאד קשה.

אני ממליץ לאנשים שהולכים לעצמאות להסתכל מעבר לתחום הראשוני בו הם עוסקים ולחשוב על נושאים כגון: מאיפה יבואו הלקוחות? לאן העסק יגדל? כמה עובדים אצתרך בהמשך? האם אני בנוי לנהל עובדים? מה התחרות בתחום? מה יהיה היתרון שלי? מה החולשות שלי? איך אשווק את העסק? האם יש לי גיבוי במקרה של כשלון? חשוב מאוד להתייעץ עם אנשים שעשו את זה קודם וללמוד מניסיונם.

בעולם העסקים הדבר הכי חשוב אחרי הדרייב הראשוני זה הניסיון, נושא התארים – הוא כמעט לא רלוונטי. גם אם נסתכל על מי שהקים אמפריות כמו גוגל או מייקרוסופט, האנשים שהקימו אותם, לא בהכרח באו מרקע עיסקי אלא יותר עם הדרייב היזמי ליצור ולעשות משהו. לרוב הם נעזרים באנשים בעלי נסיון [לדוגמה בגוגל לקחו מנכ'ל מקצועי עם נסיון רב]. אדם כמו סטיב ג'ובס שבחברת אפל עשה כמה דברים מדהימים – למד רבות גם מהכישלונות של החברה בשנים קודמות.
מפתיע אותי שאנשים נכנסים לעסקים מבלי באמת בתמים לבדוק איך זה עובד ומתנהל.
כשהייתי סטודנט התפרנסתי גם מהתחום הפסיכומטרי והתנסיתי שם בהדרכה, בפיתוח חומר, בהדרכת מדריכים ובניהול סניף – כל אלה הכינו אותי להקמת וניהול ארכיג'וב – סטודיו.

אני חושב שכל אדריכל ומעצב שרוצה לפתוח משרד – חייב [לטובתו] לעבוד כמה שנים כשכיר במשרדים אחרים – כדי לרכוש נסיון. אני מדבר על נסיון מעשי באיך המשרד מתנהל – וזה לא ממש קשור להאם המשרד יצירתי או לא – אלא לאיך מנוהל פרויקט במשרד מההתחלה ועד הסוף, איך מגיעים לקליינטים, אילו בעיות יש בתחום הגביה מול קליינטים, איך פותרים בעיות מול העיריה, איך הבוס פותר בעיות מול עובדים מסויימים וכו' – הרשימה אינסופית. מי שקופץ ופותח משרד בלי נסיון – מזמין לעצמו חיים קשים ותהליך לימוד ארוך על חשבון הלקוחות שלו – וזה דבר שלדעתי הוא לא אחראי.

בתקופה שפיטרו הרבה אנשים בתחום האדריכלות והעיצוב, הרבה אנשים שמצאו עצמם בלי עבודה אמרו לעצמם 'טוב אני אהיה עצמאי' וזה בסדר גמור, אבל יש פער רציני בין לקחת פרוייקט או שניים כעצמאי לבין לנהל משרד עם כמה עובדים ולאורך זמן. צריך גם להיות מסוגל לעבור תקופות של קריסה כלכלית.
פה זה קו פרשת המים בין עסקים יציבים יותר ליציבים פחות. לא מספיק שיש פרויקטים ועובדים, צריך להיות מוכן למצבים שונים ושיהיו תכנית B ו C לכל מיני בעיות. צריך הרבה מאוד גמישות מחשבתית.
לא תמיד זה גם מתאים למצב האישי שלך בחיים. אני הייתי בן 30 כשהקמתי את ארכיג'וב, בלי ילדים ובלי משכנתא, זה היה יתרון גדול. היום אני בן 41 עם משפחה ואחריות - לא בטוח אם היום הייתי שוב קופץ ככה למים, ככה החיים בנויים.

איתי אלמוג-בר צילום: איל יוסינגר
איתי אלמוג-בר צילום: איל יוסינגר

אם היית בוחר היום מה ללמוד, מה היית בוחר?
אני חושב שסה'כ בחרתי נכון. אני מניח שאם לא אדריכלות אז הייתי לומד אסטרו פיזיקה או מחשבים. אבל בטח באיזשהו שלב הייתי מרגיש שחסר לי משהו יצירתי ובגיל 30 הייתי מתחיל ללמוד אדריכלות. אני מרוצה מהמסלול שעברתי, מאוד נהניתי מלימודי האדריכלות שפתחו לי הרבה דברים בראש ובמחשבה. כיוון שבין היתר, החשיבה שלי תמיד היתה מאוד ויזואלית והלימודים האלו מאוד התאימו לי.

איפה אתה רואה את ארכיג'וב עוד 10 שנים?
אשמח לראות את ארכיג'וב ממשיך לתפקד כגוף מוביל בעולם האדריכלות העיצוב התכנון והבניה. יש כל הזמן דברים חדשים בעבודה ופיתוח – לא אפרט כאן כי זה עולם תחרותי ...
מרגש אותי לראות את הצוות הגדול והאיכותי שעובד כאן, אם בתחילת הדרך ארכיג'וב היה אדם אחד, עם השנים גדלנו והתרחבנו ועכשיו הצוות מורכב מאדריכלים, מעצבים, אנשי שיווק, וכל אחד מביא את ה input שלו ואת ההשפעה האישית שלו. עם הזמן נוצרות יותר פעילויות שיוצרים האנשים שעובדים פה ובלעדיהם כל העסק הזה לא היה זז.
ארכיג'וב ימשיך להיכנס לתחומים חדשים הנוגעים לתחום פעילותנו ויהיה גורם המשפיע באופן חיובי על התחום המקצועי כולו.

כתבה מאוגוסט 2000 בגלובס - חודש אחרי עליית האתר לאוויר !


כתבה מאוגוסט 2000 בגלובס - חודש אחרי עליית האתר לאוויר !


 


 


לרשימת הכותרות [חזור לעמוד קודם Print News ]

 תגובות פייסבוק
תגובות גולשים  תגובות גולשים [ 0 ]
empty image

אין בשלב זה תגובות של גולשים לידיעה זו

היה הראשון להגיב !
 

 

 שם:
 דוא"ל: (לא חובה)
 תוכן התגובה:
 הקלידו את המילה:
captcha  
[ מטרת בדיקה זו לחסום תוכנות פרסום ספאם ]


 החדשות הנצפות ביותר בחודש האחרון
פרויקט בית מגורים שזכה בזהב בטקס פרסי Loeries פרויקט בית מגורים שזכה בזהב בטקס פרסי Loeries

היתר תו ירוק לתקרות עץ שילובית היתר תו ירוק לתקרות עץ שילובית

ראיון עם האדריכל איל יוסינגר ראיון עם האדריכל איל יוסינגר

תכנון ועיצוב מערכות הסעדה בחברת אלביט תכנון ועיצוב מערכות הסעדה בחברת אלביט

תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

דירת גג בסגנון קלאסי II חשיפת אדריכלים דירת גג בסגנון קלאסי II חשיפת אדריכלים

2021 השנה שהייתה בקריקטורות, בבית אריאלה 2021 השנה שהייתה בקריקטורות, בבית אריאלה

תכנון ועיצוב משרדי Sapienship  חשיפת אדריכלים תכנון ועיצוב משרדי Sapienship חשיפת אדריכלים

דיסצנזוס Dissensus תערוכה במוזיאון תל אביב דיסצנזוס Dissensus תערוכה במוזיאון תל אביב

הקדמה מהספר אדריכלות נשכחת מאת מיכל משה הקדמה מהספר ''אדריכלות נשכחת'' מאת מיכל משה

תערוכת לחם ושושנים 16  תערוכת לחם ושושנים 16 

חלקי הדברים תערוכה קבוצתית בבית האמנים אשדוד ''חלקי הדברים'' תערוכה קבוצתית בבית האמנים אשדוד

מוזיאון האינסטגרם הראשון בישראל מוזיאון האינסטגרם הראשון בישראל

רגולציה מול בירוקרטיה מאמר מאת האדריכל בני פרי רגולציה מול בירוקרטיה מאמר מאת האדריכל בני פרי

אירוע מיצגים לקירוב חברתי אירוע ''מיצגים לקירוב חברתי''


 

 

 


יצירת קשר ופרסום באתר

פרסום ב Archijob
יצירת קשר
שרותי השמה
קראו אודות אתר Archijob
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס פוטושופ
קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2020 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים  רחוב תובל 20 קומה 1 מתחם הקיבוץ רמת גן (מחוז תל אביב)
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2020 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 20 Tuval st. Ramat Gan (Tel Aviv District)