Archijob - Studio לוח מודעות דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות לוח דרושים מאמרים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob שרותי השמה תפריט עליון
חדשות וארועים
כל כותרות החדשות ארועים ראיונות פרויקטים מאמרי דעה תחרויות אקדמיה מדיה עסקים English חיפוש בחדשות שליחת חדשות

תשוקת יתר– הקשר בין אדריכלות ובריחה מבית הכלא המפורסם בעולם. מאת: זוהר מונייאר || מאמרי דעה

תשוקת יתר– הקשר בין אדריכלות ובריחה מבית הכלא המפורסם בעולם. מאת: זוהר מונייאר
 חדשות - כותרות
ניגריה 5 - ריאליזם צורני באמנות ניגרית בת זמננו ניגריה 5 - ריאליזם צורני באמנות ניגרית בת זמננו

הדירה שהתחדשה II חשיפת מעצבים הדירה שהתחדשה II חשיפת מעצבים

קול קורא - בית ליבלינג: תחרות אדריכלות בינלאומית קול קורא - בית ליבלינג: תחרות אדריכלות בינלאומית

אירועי אומנות ואוכל במוסררה בית ספר לאמנות וחברה אירועי אומנות ואוכל במוסררה בית ספר לאמנות וחברה

פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית בירושלים פסטיבל ''מנופים'' לאמנות עכשווית בירושלים

פרס הכט לאמן צעיר בתחומי האמנות החזותית 2021 פרס הכט לאמן צעיר בתחומי האמנות החזותית 2021

פרוייקט מגורים בסגנון מתועש בברזיל פרוייקט מגורים בסגנון מתועש בברזיל

זוהר נווה בתערוכת יחיד זוהר נווה בתערוכת יחיד

תערוכת יחיד חדשה: צבע הוא מרכיב תערוכת יחיד חדשה: צבע הוא מרכיב

ניו יורק הים תיכונית II חשיפת אדריכלים ניו יורק הים תיכונית II חשיפת אדריכלים

הרצאות בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים, טכניון הרצאות בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים, טכניון

פרוייקט המסיכה תערוכת צילום חדשה ''פרוייקט המסיכה'' תערוכת צילום חדשה

ON and BEYOND בגלריית החווה, חולון ON and BEYOND בגלריית החווה, חולון

תערוכה קבוצתית חדשה בחלל האמנות נסימה-לנדאו, תל אביב  תערוכה קבוצתית חדשה בחלל האמנות נסימה-לנדאו, תל אביב 

Berlin Affordable Housing Challenge Berlin Affordable Housing Challengeלכל כותרות החדשותמאמרי דעה - ‏יום חמישי ‏09 ‏ינואר ‏2020 מאת: Archijob5

בסתיו 2008 ביקרתי בסן פרנסיסקו שבארצות הברית מארחי לקחו אותי ישירות לגשר גולדן גייט המרהיב. בעומדי על הגשר לא יכולתי להתעלם מאי שנמצא במרחק קילומטר וחצי מחוף ימה של סן פרנססיקו, שהגישה אליו נעשית באמצעות יאכטה גדולה האוספת תיירים מהחוף אל עבר האי ששמו אלקטראז או THE ROCK. אי זה שימש במשך 29 שנה בית הכלא הכי שמור בארצות הברית של אמריקה, בית כלא אשר משך אליו את כל 'משקלם הסגולי' של עברייני צמרת ואסירים מסוכנים. יחודו של בית הכלא בזה שהוא מבודד, מוקף במימיו הקרים של אוקיינוס שורץ כרישים.


בית הכלא אלקטרז, מבט על הטריבונות בחצר הטיולים. צילום: זהר מונייאר
בית הכלא אלקטרז, מבט על הטריבונות בחצר הטיולים. צילום: זהר מונייאר

כאדריכל ואיש מקצוע ,אינני מתיימר לקחת אתכם לסיור תיירותי והסבר ויקפדי בכל הקשור לבית הכלא אלא להתמקד בהיבט הארכיטקטוני גרידא. להבין את אותה ארכיטקטורה אשר איפשרה לשלושה אסירים נועזים לבצע את הבריחה הגאונית בהיסטוריית בריחת אסירים מבית הכלא. שלושה אסירים אשר דבקה בהם תשוקת יתר אדירה, מטיביציה, נחישות, גאוניות ויצירתיות. דווקא הארכיטקטורה המיוחדת אשר תוכננה בזמנו היא זאת שנתנה להם את ההשראה לכיוון הבריחה מהכלא הכי שמור ביקום.

בטרם תוכנן בית הכלא, בשלהי שנת 1850, הוקם באי מתחם ששימש כמחנה צבאי אמרקאי. המתחם תוכנן ע'י הנרי מקווין, אדריכל ממוצא סקוטי שהוריו השתקעו בסן פרנססיקו בשנת 1810. עד לשנת 1933 שימש המקום את הצבא האמרקאי ובתחילת אותה שנה נהרס המתחם ובמקומו נבנה כלא אלקטראז. הכלא השמור בארצות הברית נמצא על אי בודד רחוק מהצוויליזציה, במתחם אשר תוכנן בקפידה ע''י אדריכל ריצ'רד הנגסטון, בתו מטילדה ואנשי צוות משרדו.

המתכננים עיצבו את ביתם של אסירי צמרת כאל קאפונה, רוברט סטויארד איש הציפורים וביל מכונת הירי ששלטו על מרבית הסחר הבלתי חוקי בארצות הברית של אמריקה. כלא אלקטראז עומד על תילו ומשמש כאטרקצייה תיירותית עד היום כאשר בכל שנה פוקדים אותו יותר ממליון מבקרים חדורי סקרנות לראות ולהתפעל מסיפור הבריחה הנועזת מהמתחם.

להבדיל ממבקר סטנדרטי ,אתמקד בהיבט הארכיטקטוני אשר איפשר לשלושת הנמלטים הנועזים לצאת אל החופשי ולהיעלם במימי האוקיינוס השקט שככל הניראה שאף אותם אל חוף מבטחים ועד עצם היום הזה לא אותרו עקבותיהם. אנשים הללו הוכיחו לנו כבני אדם שאין דבר שהוא בלתי אפשרי וכי לכל מבנה, גם השמור ביותר יש נקודת תורפה, במקרה זה ארכיטקטונית, שאפשרה את המהלך הנועז. 
הבריחה תוכננה בקפידה והתבצעה דרך תא איוורור קטן, בעוד קיר הבטון נוקב באמצעות כלים אימפרוביזורים כדי להרחיבו ולאפשר מעבר אל תעלת הצנרת שתוכננה בידי האדריכל.

כלא אלקטראז מתנשא על פני שלוש קומות ,ולגובה השווה לשמונה קומות מגובה פני האוקיינוס השקט. בכל קומה תאי כליאה בגודל של 195/240. לכל אורך המבנה מוצבות ארבע שורות מקבילות, בהן שני תאי כליאה בתמונת ראי. תאי הכליאה תוכננו במרחק כ 350 ס''מ מקירותיו החיצוניים של בית הכלא  ובגובה של שלוש קומות. מבנה בית הכלא כלל: אולם חדר אוכל גדול מאוד ולו חלונות גבוהים ורחבים , אגף רחצה ומקלחות ,אגף הנהלת בית הכלא, חדרי סוהרים ועובדים, ספרייה, חצר רחבת מימדים אשר יורדים אליה במדרגות, חצר המשקיפה על נוף עוצר נשימה , ואגף אחרון ולא חביב - אגף הצינוק המכיל 10 תאים זעירים ולא אנושיים. קירותיו החיצוניים של בית הכלא עטופים בחלונות גבוהים ורחבים אשר החדירו אור טבעי במרבית שעות היממה. וגם קרני השמש האירו את בית הכלא, כמו יהלום בקרקעית הים, בגג הכלא תוכננו סקיי לייטס לאורך אמצע חלל בית הכלא ,זכוכיות עבות במיוחד החדירו אור טבעי וקרני שמש בצורה אנכית ומקיפה.

החלל הפנימי מואר על ידי האור הטבעי שחודר מהתקרה, צילום: זהר מונייאר
החלל הפנימי מואר על ידי האור הטבעי שחודר מהתקרה, צילום: זהר מונייאר

הטריגר הארכיטקטוני לבריחה התחיל בכך שבשתי השורות האמצעיות תוכננו תאי איוורור קטנים מאד עם רשת מפלדה. תאי האיוורור פנו לכיוון סימטה ארוכה מאד ברוחב של כ-85 ס''מ הבנויה לכל אורך תאי הכליאה, הסימטה תוכננה בידי האדריכל בכדי לשמש מחבוא לכלל צנרת המים והשופכין של כל בית הכלא. הסימטאות התנשאו בחלל פתוח היישר אל עבר גג המבנה אשר החדיר אויר צח אל תוך הסימטה הארוכה ויצר סרקולצייה בלתי פוסקת של אויר וזרם מי ים שנשאב אל תוך הצינורות לכיוון צנרת הביוב. מימיו המלוחים של האוקיינוס השקט זרמו בצמוד לקירותיה העשויות מבטון מאסיבי של סימטת ותעלת השירות אליהן נכנסו רק במקרי חירום כמו פיצוץ בצנרת או תיקון. לא עלה בדעתם של אדריכלי המבנה שיבוא יום ובו יקומו שלושה אסירים יצירתיים ויחשבו על תוכנית בריחה דרך תאי האיוורור ומשם אל תעלת השירות, לגג ומשם יצאו לחופשי ...


התמזל מזלם של שלשות האסירים , שני האחים אנגלין ופרנק מוריס לשהות בשורה האמצעית של תאי הכלא , בא מוקמה תעלת השירות הארוכה והגבוה. מהנדסי המים והאינסטלצייה יצרו צנרת רחבה שהובילה אל גג המבנה. צנרת זו שימשה כסולם נאמן לשלושת האסירים בעלי תשוקת היתר, אשר נתנו דוגמא ליצירתיות במלוא הדרה, כאשר ניצלו היטב תכנון אדריכלי פשוט. אין לקבוע בוודאות באם רעיון תעלת השירות המדוברת נבע מיוזמת האדריכל. מסתמן כי התבקש ע''י הצוות המתכנן להקל על מהנדסי האינסטלציה. גם מהנדסי האינסטלצייה לא העלו בדעתם שהידבקות למי ים מלוחים משפיעים על איכות הבטון וגורמים לו להתפוררות במרוצת השנים. קל וחומר כאשר מדובר על שנת 1962, כמעט שלושה עשורים מבניית קירות הבטון ומבניית בית הכלא.


עובי קירות הבטון של תאי הכלא  25 ס''מ , רשתות פלדה בחלוקה של שתי וערב לכל רוחבו ואורכו של הקיר, לתא חלון איוורור תחתון באורך 35 ס'מ וברוחב של 20 ס'מ בלבד הסגור ברשת פלדה. חלונות האיוורור היו ,ככל הניראה, אילוץ תכנוני אחרת התאים האמצעיים יוותרו ללא איוורור וריח אסלות התאים ישרור בכל החלל המרכזי של בית הכלא. וכמובן נוח לתפעל צנרת חשופה למקרה של תקלה במערכות או בלאי.


אין ספק שהמתכננים של בית הכלא אלקטרז, ובראשם אדריכל ריצ'רד הינקסטון, לא העלו בדעתם שהם מאפשרים מפלט גורלי והיסטורי אשר עומד לשלשל עשרות מליוני דולרים בשנה לקופת עיריית סן פרנססיקו. הצוהר אל החופש היה קיים מזה עשרות שנים וחיכה עד שהגיעו אלו שחשפו אותו, תרתי משמע, בדרכם אל החופש. הצנרת שימשה לבורחים כסולם אידיאלי, גם בעלייה אל עבר גג המבנה וגם בירידה ממנו


תאי המעצר הזעירים והבובה ששמשה להסוות את הבריחה, צילום: זהר מונייאר
תאי המעצר הזעירים והבובה ששמשה להסוות את הבריחה, צילום: זהר מונייאר

את חצר טיולי האסירים אשר תכנן האדריכל, ראוי לציין לשבח, ניתן לראות בבירור מדרגות אמפי הבנויות בטון אשר נועדו לישיבת אסירי בית הכלא ולהרגעות בשמש הנעימה. מבחינה אדריכלית ניתן היה לוותר עליהן ,מדוע בכל זאת החליט האדריכל לתכננן? אולי כדי לאפשר לאסירים מבט אל עבר האוקיינוס השקט ואל עבר העיר סן פרנססיקו. יתכן וזוהי נקודת מבט הקוראת תיגר על הידיעה כי אתה כלוא ומחדירה באסירים את המוטיבציה לעשות את הבלתי אפשרי ולתכנן בריחה.


תשוקת היתר של שלושת הנסים על נפשם ראויה לכל שבח, הם הוכיחו שהבלתי אפשרי, אפשרי. הם חשפו את מערומי התכנון הלקוי, את נקודת התורפה האנושית, הלוגיסטיות , הניהוליות. במקרה של אלקטראז ,נקודת התורפה היחידה, כפי שציינתי לאורך הדרך – הייתה תורפה ארכיטקטונית.


 


 


 


 

לרשימת הכותרות [חזור לעמוד קודם Print News ]

 תגובות פייסבוק
תגובות גולשים  תגובות גולשים [ 0 ]
empty image

אין בשלב זה תגובות של גולשים לידיעה זו

היה הראשון להגיב !
 

 

 שם:
 דוא"ל: (לא חובה)
 תוכן התגובה:
 הקלידו את המילה:
captcha  
[ מטרת בדיקה זו לחסום תוכנות פרסום ספאם ]


 החדשות הנצפות ביותר בחודש האחרון
בית כפרי בסגנון מודרני II חשיפת מעצבים בית כפרי בסגנון מודרני II חשיפת מעצבים

מציירים סיפור אהבה בגלריה חנקין, חולון ''מציירים סיפור אהבה'' בגלריה חנקין, חולון

זאהה חדיד אדריכלים נבחרו לתכנן את תחנת הרכבת בוילנה זאהה חדיד אדריכלים נבחרו לתכנן את תחנת הרכבת בוילנה

מערכת רגליות תמיכה מתכווננות לרצפה צפה Support מערכת רגליות תמיכה מתכווננות לרצפה צפה Support

ראיון עם קרן ניב טולדנו מעצבת פנים ראיון עם קרן ניב טולדנו מעצבת פנים

מוצרים חדשים מבית רינות מחיצות מוצרים חדשים מבית רינות מחיצות

אניסה אשקר: סקיצה פריזאית במכון הצרפתי אניסה אשקר: סקיצה פריזאית במכון הצרפתי

מערכת מדפים דיגיטלית חכמה מערכת מדפים דיגיטלית חכמה

תל אביב בסיבוב- אדריכלות תל אביבית בציור ''תל אביב בסיבוב''- אדריכלות תל אביבית בציור

תערוכת יחיד: שקר לבן בגלריה ימה תערוכת יחיד: שקר לבן בגלריה ימה

זית אצל זית תערוכה בבית ראובן ''זית אצל זית'' תערוכה בבית ראובן

תערוכת עיצוב של בוגרי מכללות אורט בקניוני עזריאלי תערוכת עיצוב של בוגרי מכללות אורט בקניוני עזריאלי

זיקית בר מזל תערוכה בגלריה שכטר ''זיקית בר מזל'' תערוכה בגלריה שכטר

תערוכת יחיד: ארקדיה בגלריה רוטשילד לאמנות תערוכת יחיד: ''ארקדיה'' בגלריה רוטשילד לאמנות

בעינייך תערוכת יחיד בהיכל הבמה, גני תקווה ''בעינייך'' תערוכת יחיד בהיכל הבמה, גני תקווה


 

 

 


יצירת קשר ופרסום באתר

פרסום ב Archijob
יצירת קשר
שרותי השמה
קראו אודות אתר Archijob
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס פוטושופ
קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2020 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים  רחוב תובל 20 קומה 1 מתחם הקיבוץ רמת גן (מחוז תל אביב)
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2020 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 20 Tuval st. Ramat Gan (Tel Aviv District)