Archijob - Studio לוח דרושים | חיפוש עבודה | לוח דירות | יד-2 מערכת הפורומים לימודי עיצוב - לימודי אדריכלות אדריכלים , מעצבים פנים , מהנדסים , קבלנים חברות ומוצרי בניה ועיצוב חדשות וארועים ראיונות אדריכלים ומעצבים חשיפת פרויקטים - אדריכלים ומעצבים סקר שכר אדריכלים מעצבים ומהנדסים תחרויות אדריכלות ועיצוב בינלאומיות הבלוג של archijob מאמרים עיצוב פנים המגזין של archijob archijob פרסום באתר archijob אודות archijob עמוד הבית - archijob קבעו כעמוד הבית שליחת פרויקטים ומאמרים לאתר - archijob יצירת קשר - archijob תפריט עליון
חדשות וארועים
כל כותרות החדשות ארועים תחרויות כנסים הרצאות תערוכות פקולטות ספרים אתרים דעות פרויקטים חיפוש בחדשות שליחת חדשות

''מיליון וחצי - ילדות בשואה בראי הקומיקס'' // תערוכת נושא חדשה

 חדשות - כותרות
בית העלה המרחף // פרויקט חול בית העלה המרחף // פרויקט חו''ל

הארוע המוביל בעולם לאדריכלות ובנייה // BAU  2019 הארוע המוביל בעולם לאדריכלות ובנייה // BAU 2019

דינוזאורים // תערוכת נושא לצלם חן שובל ''דינוזאורים'' // תערוכת נושא לצלם חן שובל

פנטון הכריזה על צבע השנה לשנת 2019: קורל חי פנטון הכריזה על צבע השנה לשנת 2019: קורל חי

תערוכת נעליים // תערוכה ויום עיון של בצלאל ''תערוכת נעליים'' // תערוכה ויום עיון של בצלאל

בית הטרפז // חשיפת מעצבים בית הטרפז // חשיפת מעצבים

רוחות של שינוי // אירוע במרכז פירמידה בחיפה ''רוחות של שינוי'' // אירוע במרכז פירמידה בחיפה

ראיון עם אדריכל חגי נגר // ראיונות ראיון עם אדריכל חגי נגר // ראיונות

מכירת יצירות אמנות למען פרויקט נשים ועבודה // תערוכת לחם ושושנים 13 מכירת יצירות אמנות למען פרויקט ''נשים ועבודה'' // תערוכת לחם ושושנים 13

תופעת הבתים ההפוכים // השראה יומית תופעת הבתים ההפוכים // השראה יומית

מרכז חקר החלל החדש ביפן // פרויקט חול מרכז חקר החלל החדש ביפן // פרויקט חו''ל

דיפוזיה עירונית // חשיפת סטודנטים דיפוזיה עירונית // חשיפת סטודנטים

הניה לוינשטיין // תערוכת יחיד חדשה הניה לוינשטיין // תערוכת יחיד חדשה

שובו של…  // תערוכת נושא חדשה ''שובו של… '' // תערוכת נושא חדשה

צילום עכשווי בינלאומי בסביבה חדשה // תערוכות צילום עכשווי בינלאומי בסביבה חדשה // תערוכותלכל כותרות החדשותתערוכות - ‏21/‏10/‏2018 10:59 כתב Archijob5

''מיליון וחצי - ילדות בשואה בראי הקומיקס''  // תערוכת נושא חדשה
פתיחה: רביעי, ה-24 באוקטובר 2018 בשעה 18:30

החל מהשבוע תוצג במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון תערוכה ראשונה מסוגה בישראל: ''מיליון וחצי- ילדות בשואה בראי הקומיקס'', הכוללת יצירות קומיקס ידועות, נדירות וכאלה שלא הוצגו בעבר ומתייחסות לנושא הרגיש של ילדות בשואה. עוד
 במהלך מלחמת העולם השנייה החלו להופיע יצירות קומיקס שעסקו בחיי הילדים בשואה, ומגמה זו רק הלכה והתעצמה עם השנים. ילדים גיבורים, ילדים לוחמים, ילדים שהיו לקורבנות, ילדים ''תליינים'', חלומות ילדות, זיכרונות ילדות – כל אלה מופיעים שוב ושוב במדף הקומיקס העוסק בשואה.

תערוכה חשובה זו תפתח בכנס מיוחד: ''בועת זיכרון – קומיקס ושואה'' שיתקיים ב-24 באוקטובר 2018 החל משעה 18:30. פרופ' מישל קישקה ירצה על קומיקס שואה צרפתי, פרופ' וייסברוד ודר' איילה כהן יציגו מחקר חדש העוסק ביצירה ''אנה פרנק - היומן הגרפי''.

התערוכה מציגה זוויות הסתכלות שונות על ילדים ועל ילדוּת ברומנים גרפיים מהארץ ומהעולם העוסקים בשואה, ובוחנת את המגמות המרכזיות ומשמעויותיהן. בתערוכה יצירות הפונות לקהלים מגוונים [קהל בוגר, קהל צעיר, בני המגזר החרדי ועוד], פרי עטם של אומנים מרכזיים ובהם ארט ספיגלמן, ג'ו קיוברט, גרג פק, פסקל קרוסי, מישל קישקה, ארי פולמן, דוד פולונסקי, רותו מודן, אסף חנוכה, אורי פינק, שי צ'רקה ועוד.

כמה מהעבודות נכתבו וצוירו בידי ניצולי שואה; אחרות בידי בני דור שני ושלישי לשואה. חלק מיוחד בתערוכה מוקדש לקומיקס זנדלוז'נדו שכתב הילד איוון פולק בגטו טרזין ושרד בשלמותו.
התערוכה מבקשת לבחון את הדרכים הייחודיות שבהן מטפלת האומנות התשיעית בנושא השואה, ובה בעת מספקת הזדמנות לקהלים צעירים להתוודע לנושא מורכב זה באמצעות שפת הקומיקס המוכרת לו וגיבורים ילדים מעוררי הזדהות ואמפתיה. 

''במהלך העבודה על התערוכה היו לי הרבה רגעים מרגשים,'' אומרת האוצרת מיכל פז-קלפ, ''כמו למשל כשקראתי לראשונה את הקומיקס שיצר איוון פולק, נער בן 14 מגטו טרזין, או שיחות שהיו לי עם ניצולים שאת עבודותיהם אני מציגה בתערוכה. דרך העבודות זכיתי להציץ אל תוך נפשם של היוצרים ולפגוש נקודות מבט מפתיעות, חכמות ומטלטלות. אחת הגאוות הגדולות שלי בתערוכה היא העושר שלה: מעבודות נדירות שנוצרו במהלך המלחמה ועד דיון בשואת יהודי צפון אפריקה או שימושים במטאפורות מהשואה בדיונים חברתיים עכשוויים. דבר אחד בטוח – הביקור בה לא ישאיר אף אחד אדיש.''

יוצרי הקומיקס נאלצו להמתין שנים עד שקיבלו אישור תרבותי לעסוק בשואה. סיפורה של אנה פרנק, שהייתה סמל לקורבנות השואה הצעירים, עמד במרכזם של עיבודים רבים לקומיקס שהחלו להופיע בתחילת שנות השישים במערב, והיה מהסנוניות הראשונות לשואת הילדים בקומיקס העולמי.
אמנם בשנים האחרונות, הודות ליצירות כמו ''הדור השני'', ''הנכס'', ''המחבוא'' ו''אנה פרנק – היומן הגרפי'', עלתה המודעות לנושא, אך עדיין מרבית הציבור בישראל לא מעלה בדעתו שקומיקס מסוגל לדון בנושא טעון כמו השואה.
העיסוק בילדות בשואה בראי הקומיקס מציע מגוון רחב מאוד של עבודות. הדימויים החזותיים, שפעמים רבות מתבססים על תצלומים היסטוריים, מסייעים להציג לקוראים את העבר. אף שנדמה שההתמודדות עם דימוי חזותי תהיה קשה יותר, דווקא השילוב בין המילים לתמונות ממתן את חדות המסר ומאפשר לקורא להכיר את הסיפור, להזדהות עם הדמויות ולעבד את החוויה האישית שלו במפגש עם השואה.


''בעיית דימוי עצמי'' של האמן מיש


בין העבודות הבולטות שתציג התערוכה:
מאוס - נקודת הציון המרכזית בתולדות קומיקס השואה היא הופעתו של הרומן הגרפי ''מאוס'' מאת ארט ספיגלמן, שפורסם תחילה כסיפור בהמשכים [1980] ובהמשך ראה אור בשני ספרים. היצירה מתמקדת ביחסיו של המחבר עם אביו ניצול השואה ועם עברו, ומציגה פן אחר בקשר בין ילדות לשואה: טראומה כפולה: זיכרונות האימים של ניצול שואה וחייו של בנו בצִלם. הסיפור מסופר כאלגוריה שגיבוריה הם חיות מואנשות: עכברים [היהודים], חתולים [הגרמנים], חזירים [הפולנים], כלבים [האמריקנים], דובים [הרוסים] ועוד. ברובו הוא עוסק בארט כמבוגר, אך כמה סצנות מטלטלות ביותר קשורות דווקא לילדים. בסצנת הפתיחה, למשל, ממחיש המספר את נוכחות השואה בחייו באמצעות ריב שהיה לו בילדותו עם חבריו. עלבונו של ארט הקטן מושווה מיד לאימת הרעב שחווה האב במחנה. כך, בין רגע, מתבטל כל עולמו הרגשי של הילד  לנוכח הרוע האולטימטיבי שאין להתחרות בו – שואת יהודי אירופה.

התערוכה מציגה גם אזכורים ומחוות של יוצרים ישראלים: אורי פינק בחר למקם סיפור של פליטים בעולם העכברים של ''מאוס''; בועז רוסנו שימר את נקודת המבט העכברית בקומיקס שיצר בהשראת הספר ''האי ברחוב הציפורים'' מאת אורי אורלב; ומישל קישקה הלך בעקבות ארט ספיגלמן וחשף את סיפורו האישי כבן לאב ניצול שואה. הילדים ביצירות מוצגים כיצורים עדינים ותמימים, הקשר שלהם עם המבוגרים שבחייהם הוא מורכב והשואה נוכחת בחייהם כצל כבד ומאיים.

יומנה של אנה פרנק – חלק בתערוכה מוקדש ליומנה של אנה פרנק וסוקר את ההיסטוריה של העיבודים לקומיקס של היצירה וניתוח היומן הגרפי. למעט מקרים ספורים, הגישה הרווחת בעיבודי הסיפור לקומיקס הייתה של תיעוד היסטורי. פעמים רבות היה הנרטיב דידקטי והתמקדות בדמותה ההיסטורית של אנה ובחוויותיה במסתור. איש מהיוצרים לא התייחס לאמצעי ששימש להעברת הסיפור לקוראים- היומן עצמו. כל זה השתנה בשנת 2017, עם צאתו לאור של ''אנה פרנק - היומן הגרפי''. את הרעיון הגו בשנת 2009 קרן אנה פרנק ומשפחת פרנק, והוא הופקד בידיהם האמונות של שני היוצרים הישראלים: הבימאי ארי פולמן והמאייר דוד פולונסקי. ליוצרי היומן הגרפי היה חשוב להישאר נאמנים לטקסט, להציג את היושרה של הדמויות, את הדיוק ההיסטורי ואת אמינות העובדות, ובה בעת לשמר את היומן כמסמך בן-זמננו ולנצור את אופיו. הם פיתחו את הנרטיב לפי מבנה היומן המקורי וסיפרו אותו מחדש באמצעות שפת הקומיקס.

אנה פרנק - היומן הגרפי, של ארי פולמן, דוד פולונסקי וקרן אנה פרנק
אנה פרנק - היומן הגרפי, של ארי פולמן, דוד פולונסקי וקרן אנה פרנק


זנדלוז'נדו - ילדים בשואה יצרו קומיקס בעצמם! בתערוכה מוצגים 22 גיליונות הקומיקס ''זנדלוז'נדו'' שיצר הנער איוון פולקבן ה-14בגטו טרזין, והם מובאים בשלמותם, בתרגומה של רות בונדי, באדיבות מוזיאון בית טרזין.
בשנת 1941 הוקם בעיר טרזיינשטט גטו טרזין, שבו ריכזו הגרמנים את יהודי בוהמיה ומורביה. חינוך הילדים והנוער היה חשוב ביותר להנהגת הגטו, ורובו הופקד בידי מדריכים צעירים יוצאי תנועות חלוציות.בגטו ראו אור כעשרה עיתונים לילדים ובני נוער, ובהם העיתון השבועי קמרד ['חבר'], פרי עטם של בנים בני 12 14 מבית הילדים 609 Q. את העיתון ערך ואייר איוון פולאק בן ה 14 והוא ראה אור ב-22 גיליונות. איוון הקפיד לפרסם בעמוד האחרון של כל גיליון קומיקס בהמשכים ששמו ''זנדלוז'נדו''. הקומיקס צויר בצבעים עזים ובסגנון ילדי ותמים, וגולל את הרפתקאותיהם המסעירות של שלושה נהגי מרוצים ממפעל מכוניות, שמצליחים לסכל מזימה של מפעל מכוניות גרמני המנסה לזכות במרוץ במרמה. ציוריו של איוון פולק הם אותנטיים. מכוניות המרוץ, האלופים של מרצדס ואלפא רומיאו ואצטדיון אבוס שהתחרות הגדולה מתקיימת בו, לקוחים כולם מהמציאות.
הגיליון האחרון של העיתון קמרד מסתיים במילים ''המשך יבוא'', אך למרבה הצער ההמשך המיוחל לא הגיע. כל ילדי חדר 609 Q נשלחו למחנות ריכוז או למחנות עבודה במזרח אירופה, ורק ארבעה מהם נותרו בחיים. איוון פולק, יוצר הקומיקס, נספה במחנה העבודה קאופרינג.

אנחנו לבדנו מאת מרים קאטין והמסע של תיקה מאת אסתר שקין - ספרי הקומיקס הראשונים בעולם שנכתבו וצוירו בידי ניצולים [ניצולות- שתיהן עדיין בחיים]. כמו כן, תוצג עבודה שציירה אלה ליברמן-שיבר מיד אחרי שחרורה מאושוויץ ושתי יצירות המבוססות על סיפור חייהם של ניצולים: היצירה מתוך האפלה - סיפורה של הניצולה רבקה כהנא שיצר ג'קי ירחי והבית אליו לא אשוב – סיפור חייו של סבו של היוצר, טל איצקוביץ'.

עוד תציג התערוכה: מחוות ישראליות לתצלום של הילד מגטו ורשה שצילם קצין האס-אס פרנץ קונרד במהלך פינוי גטו ורשה באביב 1943. כמו כן, לראשונה יוצג קומיקס חרדי, העוסק הן ביהודי אשכנז והן ביהודי צפון אפריקה.

לצד התערוכה ''מיליון וחצי'' ימשיך המוזיאון להציג את התערוכה ''קווים לדמותנו- 70 שנה למדינת ישראל'' שאותה אצר נסים חיזקיהו ואשר מציגה את התייחסות אומני הקריקטורה ליום העצמאות הישראלי ולמוטבים המאפיינים אותו לאורך השנים, מאז הקמת המדינה ועד לימינו אלה.


''מיליון וחצי - ילדות בשואה בראי הקומיקס'' 

אוצרת: מיכל פז-קלפ
פתיחה: 24/10/2018 בשעה 18:30
נעילה: אפריל 2019

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון
כתובת:
רחוב חיים ויצמן 61, חולון
טלפון: 03-6521849
שעות פתיחה: ב', ד': 10:00-13:00 ; ג', ה': 17:00-20:00 ; שבת: 10:00-15:00 ; שישי וראשון: סגור
הכניסה לכנס במעמד פתיחת התערוכה הינו בחינם. מחיר כניסה למוזיאון 15 ש''ח, חייל / סטודנט 10 ש''ח בהצגת תעודה, אזרח ותיק 7 ש''ח בהצגת תעודה, ילד עד גיל 5 חינם.
מחיר לתושבי חולון 10 ש''ח בהצגת תעודה
כרטיסים ניתן לרכוש בקופות המוזיאון
לרשימת הכותרות [חזור לעמוד קודם Print News ]

 תגובות פייסבוק
תגובות גולשים  תגובות גולשים [ 0 ]
empty image

אין בשלב זה תגובות של גולשים לידיעה זו

היה הראשון להגיב !
 

 

 שם:
 דוא"ל: (לא חובה)
 תוכן התגובה:
 הקלידו את המילה:
captcha  
[ מטרת בדיקה זו לחסום תוכנות פרסום ספאם ]


 החדשות הנצפות ביותר בחודש האחרון
ערים חכמות // כנס במרכז הבינתחומי הרצליה ''ערים חכמות'' // כנס במרכז הבינתחומי הרצליה

דיסני חושפת חלקים מפארק מלחמת הכוכבים // השראה דיסני חושפת חלקים מפארק ''מלחמת הכוכבים'' // השראה

קומלפקס בידור יחודי בדרום קוריאה // פרויקט חול קומלפקס בידור יחודי בדרום קוריאה // פרויקט חו''ל

איך דברים עובדים 2018 // תערוכה חדשה לשוני ריבנאי ''איך דברים עובדים 2018'' // תערוכה חדשה לשוני ריבנאי

יצחק - פסח // תערוכת יחיד לאריק יודקוביץ ''יצחק - פסח'' // תערוכת יחיד לאריק יודקוביץ'

מקדש מעט // תערוכה קבוצתית לתואר שני באמנות בבצלאל ''מקדש מעט'' // תערוכה קבוצתית לתואר שני באמנות בבצלאל

אוזני חמור // תערוכה חדשה לעדן בנט ''אוזני חמור'' // תערוכה חדשה לעדן בנט

חידושים טכנולוגיים בעולם העיצוב והבנייה // תערוכת BAU במינכן חידושים טכנולוגיים בעולם העיצוב והבנייה // תערוכת BAU במינכן

גשר ביצרון // חשיפת אדריכלים גשר ביצרון // חשיפת אדריכלים

ביתן סרוג מצופה בבטון // השראה יומית ביתן סרוג מצופה בבטון // השראה יומית

גוף בעקבות רוח // תערוכת יחיד חדשה לכרם נאטור ''גוף בעקבות רוח'' // תערוכת יחיד חדשה לכרם נאטור

שמחה וששון בירושלים // תערוכת יחיד לאמנית חנה הלן רוזנברג שמחה וששון בירושלים // תערוכת יחיד לאמנית חנה הלן רוזנברג

עומק כמרחב ראשוני // חשיפת סטודנטים ''עומק כמרחב ראשוני'' // חשיפת סטודנטים

תופעת הבתים ההפוכים // השראה יומית תופעת הבתים ההפוכים // השראה יומית

תל אביב תקיים את אירועי הלילה הלבן במהלך שבוע האירוויזיון 2019 תל אביב תקיים את אירועי ''הלילה הלבן'' במהלך שבוע האירוויזיון 2019


 

 

 


יצירת קשר ופרסום באתר

קראו אודות אתר Archijob
פרסום ב Archijob
יצירת קשר
חשיפת פרויקטים
שליחת חדשות
המלצות לשיפור
המליצו לחברים

חתימה על ניוזלטר

הוספת ארכיג'וב למועדפים

קביעת האתר כעמוד הבית

 

ארכיג'וב-סטודיו

קורס רוויט
Revit

קורס אוטוקאד
קורס סקצ'אפ
Sketchup

קורס ויריי לסקצ'אפ

קורס עיצוב פנים
מכינה לעיצוב
מכינה לאדריכלות
הכנת תיק עבודות
קורס הום סטיילינג

קורס פוטושופ

קורס פוטושופ
לאדריכלים ומעצבים

קורס אילוסטרייטור
קורס אוטוקאד
תלת מימד

 

לימודים וקורסים

לימודי אדריכלות
לימודי עיצוב פנים
תואר שני באדריכלות ועיצוב
לימודי עיצוב תעשייתי
לימודי תקשורת חזותית עיצוב גרפי
לימודי אדריכלות נוף
לימודי הנדסה אזרחית
מכינות לעיצוב ואדריכלות
לימודי אוטוקאד
לימודי פוטושופ
לימודי רישום וציור
לימודי צורפות
לימודי עיצוב אופנה טקסטיל
לימודי צילום

טיפ אוטוקאד

אנשי מקצוע

אדריכלים
מעצבי פנים
מהנדסי בנין
קבלני שיפוצים
אדריכלי נוף
מעצבים תעשיתיים
מעצבים גרפיים
מבצעי הדמיות
בוני מודלים
ניהול / פיקוח בניה

 

לוח המודעות

דרושים
חיפוש עבודה
לוח דירות - נדלן
קונים - מוכרים

 

חברות ומוצרים

ריצוף
דלתות
אביזרי אמבטיה
ריהוט
מטבחים
חלונות
ריהוט משרד
גינה ונוי
תאורה
עץ
ריהוט גן
קרמיקה
אלומיניום
אבן
חיפוי וציפוי
פרגולות
פרקט

 

פורומים

פורום אדריכלות
פורום בניה
פורום עיצוב פנים
פורום בניה ירוקה

פורום ריצוף
פורום אלומיניום
פורום צבעים וטיח
פורום מים
פורום מיזוג אוויר
פורום דלתות
פורום יבוא אישי מסין
פורום פרזול ועץ

פורום תאורה
פורום איטום בידוד אקוסטיקה
פורום גבס
פורום זכוכית
פורום חיפוי וציפוי
פורום שיש ואבן
פורום בית חכם אודיו-וידאו
פורום אנרגיה סולארית
פורום ריהוט משרדי
פורום תמ"א 38
פורום מדרגות
פורום מטבחים
פורום מיגון וממ"דים
פורום מחשבים ורשתות
פורום הדפסות ופלוטרים
פורום אוטוקאד
פורום הדמיות
פורום סקצ'אפ
פורום פוטושופ

 

 

האתר מנוהל באמצעות חברת ארכיג'וב עסקים בע"מ | כל הזכויות שמורות: איתי אלמוג-בר , אדריכל - יוצר האתר  2000 - 2017 ©
טלפון : 03-7467780 | דוא"ל :
webmaster@archijob.co.il  |  כתובת: ארכיג'וב עסקים רחוב הברזל 38 כניסה ב' קומה 2 רמת החייל - תל אביב
www.Archijob.co.il  |  www.Archifind.co.il  |  www.Archijob.biz  |  www.archijob-studio.co.il

Archijob Business ltd operates the Archijob website  |  All rights reserved : Itay Almog - Bar, Architect - Site creator  2000 - 2017 ©
phone: +972-3-7467780 | email:
webmaster@archijob.co.il  | address: Archijob Business , 38 Habarzel st. B