''בתים מבפנים'' אירוע האדריכלות הגדול בישראל חוזר || ארועים

ארועים - נכתב ב: ‏יום שלישי ‏24 ‏מאי ‏2022 כתב by Archijob6

''בתים מבפנים''- אירוע האדריכלות והארכיטקטורה הגדול בישראל, יתקיים זו השנה ה – 15 בשיתוף עיריית תל-אביב-יפו. בדומה לשנים קודמות, גם השנה ייפתחו למשך סוף שבוע אחד מאות מבני ציבור ומבנים היסטוריים, מרחבים ציבוריים, דירות פרטיות ובתים, ויוצעו מגוון רחב של סיורים אדריכליים והרצאות מסקרנות במקומות בלתי שגרתיים ברחבי העיר, ללא תשלום.

במסגרת האירוע השנה יושם גדש על נושאים בוערים שמשפיעים על כולנו במאה ה -21 וישפיעו גם בעתיד, בהם: מהפכת התחבורה - העיר ניצבת בפני שינוי תחבורתי גדול ודרמטי, שהשפעתו מורגשת כעת בשגרת היומיום ועוד תהדהד ותורגש גם בעשורים הבאים; שווין מגדרי כערך לתכנון מרחב ציבורי; פרויקטים של התחדשות עירונית; מבני ציבור ומוסדות חינוך חדשניים; מחווה לדני קרוון במלאות שנה ללכתו; וכמובן הצצה לדירות הפרטיות המיוחדות בעיר. 'בתים מבפנים' מזמין את הקהל הרחב לגלות כיצד נשים נחמדות לא עשו היסטוריה, איך ניתן להפוך עיר כמו תל-אביב- יפו לעיר דלת רכב, לגלות את מהפכת התחבורה שמובילה העירייה והשלכותיה על חיי איכות התושבים והפעילות בעיר, להבין את ההיסטוריה המפתיעה והמסקרנת של המבנים הציבורים ולהציץ למבני מוסדות החינוך החדשניים וכמובן להתרשם מהשארת חותמו של האמן הגדול דני קרוון על העיר תל אביב- יפו ומורשתה.

בתים מבפנים מתקיים בהשראת הOpen House World Wide המתקיים בערים מרכזיות בעולם כמו ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי ואחרות. האירוע מציע לתושבות ולתושבי תל-אביב-יפו ולמבקרים בה חגיגה אורבנית ייחודית שגולת הכותרת שלה היא המבנים והבתים המסקרנים, המציעים הצצה חד פעמית ומאפשרים לקהל הרחב להתרשם מאספקטים שונים של עיצוב, היסטוריה, אמנות ותרבות.

דוגמאות אחדות לכמה מהסיורים והמבנים המסקרנים, שייפתחו השנה לקהל הרחב בפעם הראשונה במסגרת בתים מבפנים :
מהפכת התחבורה- השביל הזה מתחיל כאן
שמתם לב כמה שבילי אופניים נסללו ברחבי העיר בשנה האחרונה וכיצד משפיע השינוי על המרחב האורבני? יעל אנוך מעוז, מנהלת פרויקטים בכירה ברשות לתנועה ותחבורה בעיריית תל אביב-יפו, ממובילות מהפכת שבילי האופניים בעיר ומנהלת קהילת הנשים רוכבות בתל אביב יפו, תדריך את הסיור הרכוב בשביל האופניים החדש ברחוב הרצל, במהלכו תשתף בחזון שמאחורי הסלילה המואצת של שבילי אופניים, בנתונים על שבילי האופניים שנסללו כבר בעיר ואילו העתידים להיסלל, במסקנות התכנוניות שהוסקו מאז החלה תל אביב-יפו לסלול שבילי אופניים וכן תשתף במחקרים מהעולם על מהפכות תחבורתיות דומות והשלכותיהן על איכות חיי התושבים והפעילות בעיר.

המרכז לניהול ובקרת תנועה
על גג מינהל בינוי ותשתית של עיריית תל-אביב- יפו נמצא המרכז לניהול ובקרת תנועה שממנו מנוהל מערך התנועה של כל העיר. בביקור במרכז יסבירו מהנדסי התנועה ומפעילי מרכז הבקרה כיצד הם פותרים בעיות תחבורה שנוצרות כתוצאה משיבושים בתשתית, מתקלות שונות, עקב אירועי תנועה שונים ואף עקב אופיו של הנהג הישראלי. המרכז מנוהל בעזרת אמצעי חומרה סטנדרטיים, באמצעי תוכנה ותקשורת מתקדמים [שאנשי הצוות פיתחו בעצמם] ובאינטליגנציה, יצירתיות ותושייה מרשימות.


הצצה לתחנת רכבת אלנבי, באדיבות נת''ע

התחדשות עירונית- מרחב ציבורי תחילה
נקודת מפגש: בכניסה הצפונית למתחם התחנה מכיוון מגרש החניה.
הזדמנות לשמוע על תהליך ההתחדשות שעובר בימים אלה המתחם ההיסטורי של תחנת הרכבת ובית החרושת וילנד, כדי להפוך את מתחם הבילוי והמסעדות המנותק מהעיר לפארק נגיש המשולב במרקם העירוני, ולחולל מהפך בחיבור בין תל אביב, יפו והים. בסיור יוצגו מגוון הפעולות שכוללת התוכנית שמטרתן יצירת מרחב ציבורי מזמין: פתיחת מעברים לפארק המסילה, לתחנת הרכבת הקלה הסמוכה ולשכונת נווה צדק ויצירת חללי ישיבה מגוונים ומוצלים. הסיור בהדרכת אדריכלית הנוף בר וולקוביץ' אמיר ממשרד נחלת הכלל.

מכבי יפו
על חורבות מגרש מכבי יפו, לצד תחנת מטרו עתידית ופארק עירוני, נבנית בימים אלה שכונה חדשה המתפרשת על כ-160 דונם וכוללת כ-2,000 יחידות דיור. בסיור עם האדריכליות אורית מילבאואר ורוני סנדר ישראלי, יוצג מתחם א' של השכונה המתפרש על שטח של 17 דונם, עליהם 14 בנייני מגורים ומסחר עם 630 דירות [מחציתן במחיר למשתכן ומחציתן יימכרו בשוק החופשי]. באמצעות הדמיות ותוכניות יוצגו בסיור עקרונות הפרויקט ותוכנית הבינוי שלו: בנייה בהיקף המגרש עם קומת קרקע מסחרית המייצרת רחוב אורבני, חצרות פנימיות לשימוש הדיירים ועיצוב אדריכלי ששואב השראה מיפו. הפרויקט ביוזמת רמ'י ובביצוע צ.מ.ח המרמן, אלעד ישראל מגורים ומשולם לוינשטיין הנדסה וקבלנות.
נקודת מפגש: רחוב נס לגויים פינת היינריך היינה, יפו. אדריכלים: אורית מילבאואר אדריכלים, פרויקט בבנייה. צוות תכנון: אדריכלים רוני סנדר-ישראלי, יועד גודר, שיר גרינברגר, גמא גילת, ננסי סנדלוביץ, שי נעים, ברק הינדי, יובל ליטני ועמנואל סידס.


הדירה הפסטלית מטבח⁩, צילום איתי בנית ‎⁨

מחווה לדני קרוון במלאות שנה למותו
האומן והפסל הסביבתי דני קרוון, מחשובי היוצרים התל אביבים, שהלך לעולמו לפני שנה בדיוק, השאיר חותם משמעותי בנוף, בסביבה ובמרחב העירוני של תל-אביב-יפו. במלאות שנה למותו 'בתים מבפנים' מציע תוכנית סיורים ומפגשים להיכרות עם האיש המוכשר ויוצא הדופן הזה, ועם עבודותיו.
הסטודיו
הזדמנות נדירה לבקר בסטודיו של דני קרוון, שבו עבד ויצר מאז שנת 2000. במפגשים תספר נועה קרוון, בתו ומנהלת סטודיו קרוון ב-20 השנים האחרונות, על אביה, על ילדותו בתל אביב, על תפיסת עולמו המקצועית ועל האופן שבו שילב בעבודותיו ערכים הומניסטיים וסביבתיים. לכבוד המפגשים יוצגו בסטודיו סקיצות וצילומים של עבודות מתקופות שונות, בהם עבודות גרפיות ותפאורות שעיצב קרוון בתחילת דרכו, וכן תוכניות, סקיצות והמודלים ששימשו אותו בעבודתו.

אדמה, אדמתי
בלובי בניין ההנהלה של בנק הפועלים נמצא פסלו של קרוון 'אדמה אדמתי' [1995] שנוצר במיוחד לאוסף הבנק. אדריכלית נעה אורבך שליוותה את קרוון וסייעה לו בביצוע הפסל תדריך את הסיור שבו יוצג הפסל הבנוי מ-16 קוביות עשויות מפלקסיגלס ובכל אחת מהן אדמה שנאספה במקום אחר בארץ, מהנגב ועד הגליל העליון. לאורך הקוביות התלויות על קיר הלובי גדול הממדים עובר סיב אופטי. מצידן השני של הקוביות ניצב עץ. העבודה משתפת פעולה עם הארכיטקטורה שמקיפה אותה, של משחקי אור וחול.


לזכרו של דני קרוון, צילום אן טמיזייה

כיכר לבנה
בסיור המודרך שיתקיים ביצירה האייקונית שנודעה בכינוי ''הפנטהאוז של תל אביב'', תציג אוצרת האומנות עדי אנגלמן, שעבדה לצידו של קרוון בשנים האחרונות, את מקורות ההשראה והרקע ליצירת הפסל הייחודי שעבודות שיקומו עומדות להתחיל בקרוב. הפרויקט בתמיכת קרן תל אביב.


האירוע ''בתים מבפנים'' יתקיים ימים חמישי - שבת, 28-26 במאי 2022

בנוסף, יתקיימו שלל סיורים במבנים ציבורים, בתים פרטים ודירות שיציעו הצצה אקסקלוסיבית וחד פעמית מבפנים.

''בתים מבפנים'' נערך בשיתוף עיריית תל-אביב-יפו. תושבי תל-אביב-יפו מחזיקי כרטיס 'דיגיתל' יוזמנו ליהנות מסיורים ייחודיים.


לכל סיורי אירוע 'בתים מבפנים': https://www.batim-il.org


חדשות - כותרות
מוזיאון הפליטים החדש בדנמרקמוזיאון הפליטים החדש בדנמרק

פסטיבל אמנות בראשון לציוןפסטיבל אמנות בראשון לציון

תערוכה קבוצתית NFT במוזיאון תל אביב לאמנות  תערוכה קבוצתית NFT במוזיאון תל אביב לאמנות  

ראיון עם האדריכלית נילי פורטוגליראיון עם האדריכלית נילי פורטוגלי

בלורן בתערוכת אירוקוצינה 2022 - באנו. ראינו. הבאנו!בלורן בתערוכת אירוקוצ'ינה 2022 – באנו. ראינו. הבאנו!

פתרונות הבידוד של אורבונדפתרונות הבידוד של אורבונד

תערוכות בוגרים ובוגרות מחלקות אומנות ועיצוב ברחבי הארץתערוכות בוגרים ובוגרות מחלקות אומנות ועיצוב ברחבי הארץ

חנות משקפיים חוויתית ביפןחנות משקפיים חוויתית ביפן

מרימים את השאלטר 4 אמנים מתארחים במתחם נגה''מרימים את השאלטר 4'' אמנים מתארחים במתחם נגה

תערוכה קבוצתית במוזיאון פתח תקווהתערוכה קבוצתית במוזיאון פתח תקווה

קול קורא: מבצע חילוץ לאנושות במוזאון תרבות הבדואיםקול קורא: מבצע חילוץ לאנושות במוזאון תרבות הבדואים

תערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה רוטשילדתערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה רוטשילד

מתחילים מחדש - שיפוץ דירת פנטהאוז II חשיפת מעצביםמתחילים מחדש - שיפוץ דירת פנטהאוז II חשיפת מעצבים

סיפור כיסוי תערוכת יחיד של דפנה בירגר''סיפור כיסוי'' תערוכת יחיד של דפנה בירגר

קניון ומרכז חינוכי לנוער בסינגפורקניון ומרכז חינוכי לנוער בסינגפור


לכל כותרות החדשות
החדשות הנצפות ביותר בחודש האחרון
קניון ומרכז חינוכי לנוער בסינגפורקניון ומרכז חינוכי לנוער בסינגפור

סיפור כיסוי תערוכת יחיד של דפנה בירגר''סיפור כיסוי'' תערוכת יחיד של דפנה בירגר

תערוכות בוגרים ובוגרות מחלקות אומנות ועיצוב ברחבי הארץתערוכות בוגרים ובוגרות מחלקות אומנות ועיצוב ברחבי הארץ

ראיון עם האדריכלית רבקה כרמיראיון עם האדריכלית רבקה כרמי

מפעל רהיטים ופארק בתוך היער, בנורבגיהמפעל רהיטים ופארק בתוך היער, בנורבגיה

כל פתרונות קיר אמיר : חיפוי חזיתות חוץ באריחי פורצלן בעיגון-סמוי לכל שיטות הבניהכל פתרונות ''קיר אמיר'' : חיפוי חזיתות חוץ באריחי פורצלן בעיגון-סמוי לכל שיטות הבניה

תערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה רוטשילדתערוכת יחיד ושיח גלריה בגלריה רוטשילד

בלורן בתערוכת אירוקוצינה 2022 - באנו. ראינו. הבאנו!בלורן בתערוכת אירוקוצ'ינה 2022 – באנו. ראינו. הבאנו!

תערוכה של איגוד אדריכלי הנוףתערוכה של איגוד אדריכלי הנוף

שבוע העיצוב ירושלים 2022שבוע העיצוב ירושלים 2022

מיצב וידאו וסאונד בבריכת הקשתות ברמלהמיצב וידאו וסאונד בבריכת הקשתות ברמלה

אוקיאנוגרפיקה תערוכה בגלריית החווה חולון''אוקיאנוגרפיקה'' תערוכה בגלריית החווה חולון

חברת פנל פרוייקטים השיקה את אתר האינטרנט החדש שלהחברת פנל פרוייקטים השיקה את אתר האינטרנט החדש שלה

מרימים את השאלטר 4 אמנים מתארחים במתחם נגה''מרימים את השאלטר 4'' אמנים מתארחים במתחם נגה

מתחילים מחדש - שיפוץ דירת פנטהאוז II חשיפת מעצביםמתחילים מחדש - שיפוץ דירת פנטהאוז II חשיפת מעצבים


‎Archijob‎