שלוש תערוכות יחיד בגלריה העירונית רמת השרוןשלוש תערוכות יחיד בגלריה העירונית רמת השרון || ארועים

ארועים - נכתב ב: ‏יום שני ‏06 ‏דצמבר ‏2021
תאריך הארוע: 12.5.2021
כתב by Archijob6

שלוש תערוכות יחיד חדשות בגלריה העירונית לאמנות עכשווית ברמת השרון: אוהד מטלון מציג סדרה חדשה של עבודות צילום העוסקת ביחסים בין הפוזיטיב לנגטיב ובין צילום נוף לציור, רישום ותבליט; שי עיד אלוני בורא חלל פולחני על זמני באמצעות אלמנטים פיסוליים, ווידאו-פרפורמנס, ויצחק ליבנה עם סדרת ציורים חדשה שבה מופע השמיים משמש כרקע להתרחשויות אנושיות שונות.

ששת/ שי עיד אלוני
תערוכתו של שי עיד אלוני היא מיצב טוטאלי החולש על כל חלל התצוגה והופך אותו למקום של טקס, פולחן טרנספורמטיבי על זמני. המרחב שבונה אלוני מבקש לזקק ארכיטיפים וסמלים המהווים בסיס משותף לטקסים בתרבויות שונות, ומלווים את עבודתו לאורך שנים [חניתות, מסכות, מגנים, שריונים, כלי ציד או מלחמה שונים, לצד סמלים החוזרים כמו עיניים או דגים]. התערוכה מורכבת מעבודת וידאו ומכמה אלמנטים פיסוליים שנתפרו למידות הגלריה, והיא בוראת מרחב המבטל את גבולות הזמן והמקום, ונע ספק בין עבר קדום לעתיד מדומיין ובין מערה פגאנית להיכל כנסייתי מחופה ויטראז'ים.
האמן מופיע במרחב התערוכה כשמאן הנע בין זהויות ובין תפקידים שונים באמצעות בגדים, מסכות ופעולות גופניות שונות. בעוד שבמרחב הפיסולי הוא מותיר סימנים של תרבות פגאנית קדומה, בעבודת הווידאו הוא מופיע לבוש בסרבלי עבודה שונים, ספק סרבלי מעבדה ספק סרבלי טיסה או אסטרונאוטים, עטויים רישומים צפופים בשחור ולבן מעשה ידיו. כל סרבל מעוצב ומצויר אחרת ומגדיר בכך זהות אחרת, ובהתאם - את אופייה של הפעולה הגופנית שנוקטת הדמות.
בפתח התערוכה ניצבת מערה הנדמית לחור שחור, השואב אל קרבו את הצופים. זהו מבנה עץ מקושת הנדמה במאפייניו ובקנה המידה שלו למעין מקדש קטן או למבנה בסגנון אדריכלי המזוהה עם מבני כוח בתולדות התרבות האנושית. קשתות פנימיות מחלקות את המבנה למעין תאי וידוי אישיים העוטפים את המבקר כרחם, מזמינים אותו להשתהות בתוכם ולעבור תהליך רגשי או מחשבתי טרם היציאה אל חלל הטקס.

שי עיד אלוני. קרדיט צילום: שי עיד אלוני
שי עיד אלוני. קרדיט צילום: שי עיד אלוני

את התערוכה נועלת עבודת הוידאו 'ששת', המנכיחה את מסורת אמנות הפרפורמנס שממנה מגיע אלוני. בעבודה נראים דימויים שונים של האמן עטוי בסרבלים מצוירים פרי יצירתו, המגדירים דמויות שונות בעלות ממד פנטסטי, נע בתוכם בקצב ובתנועה משתנים במעין טראנס גופני אינטימי. בדומה לששת, ספק דמות אמיתית ספק פרטנר ספרותי מומצא ברומן 'רובינזון קרוזו', הוא מייצג מצב של חלום או הזיה, של חזרה אל טבע פראי ויצרי, ומעלה שאלות על היחסים בין טבע לתרבות, סדר חברתי ומיניות, חיי פולחן ויצר ועל משמעות החיים והמוות.


ימים ירחיים /אוהד מטלון
בגוף עבודותיו החדש של אוהד מטלון הוא ממשיך לחקור את גבולותיו של מדיום הצילום, להרחיב אותם ולבחון את יחסי הגומלין של המדיום עם סוגי מדיה שונים בתחום האמנות, ובעיקר עם ציור, רישום, תחריט ותבליט. ביסוד הצילומים בסדרה, פעולה טכנית של הנחת פוזיטיב הצילום על הנגטיב שלו בחפיפה מלאה, עד שהם מבטלים אחד את השני. הביטול יוצר משטחים אפורים חלקים ואטומים לחלוטין. הסטה מזערית של אחת השכבות מבטלת את החפיפה המלאה, וחושפת את הדימוי האצור בתוך המשטחים, לרוב דימוי של נוף. פעולה זו מבטלת את עומקו של הנוף אך גם מחזירה שבריר ממימד העומק שאבד בפעולת הצילום:הצילומים מייצרים אשליה של תבליט על הנייר, כמעט כזה המפתה להעביר עליו אצבע ולחוש את מרקמו התלת ממדי.

אוהד מטלון. קרדיט צילום: אוהד מטלון
אוהד מטלון. קרדיט צילום: אוהד מטלון

העיוורון מתפקד כציר נלווה בתערוכה, המסמל את מות הראיה, ויחד עמה את מות הצילום. בתהליך העבודה על הסדרה יש מחיקה וביטול של הדימוי המקבילים לעיוורון, והדימוי מפציע בעדינות מתוך מה שנראה כאפלה. הצילומים בסדרה מתפענחים באמצעות ראיה,שנדמית כהזמנה למגע: העבודות נדמות כאילו אינן זקוקות לראיה כדי להתפענח, שכן לכאורה ניתן למשש אותן כמו כתב ברייל. אך המרת הראיה במגע, במישוש, אינה מתקיימת בפועל, היא נותרת כאשליה.
פעולות של חבלה או של אלימות חוזרות ומופיעות בתערוכה, הן כחלק מאקט הצילום, והן כחלק מהפעולה האנושית שקדמה לו. הנוף בצילומיו של מטלון, לרוב נוף ישראלי, רווי בסימני הפרעה, התבצרות או ניתוץ. מבעד לנופים הירחיים, הקסומים למראה, נגלים מרחבים מוגנים, שטחי אימונים, שיירים של מחסה ארעי בשוליו של כפר בדואי. מטלון מעמת את הנוף עם הפעולות הפוליטיות שנתנו בו סימנים ומייצגות את מציאות חיינו בארץ, אך הוא גם משיב לו יופי רב.
הפעולה של מטלון מייצרת יחסים מגוונים ומורכבים בין הנוף הממשי לזה המצויר, המצולם או המשתקף מבעד לפתחים או למראות. לעתים הנופים מתלכדים או נמהלים אלה באלה, כשם שסוגי המדיה השונים מוטחים ומותכים זה בזה. לעתים הם משיקים זה לזה או ממסגרים זה את זה. מטלון מבקש לשהות בדיאלוג בין סוגי המדיה השונים וביחסם לייצוגי נוף ולתפקידם בתרבות. הוא בוחן את היחסים בין אופנים שונים של ייצוגי נוף כשהאבחנות בין תבליט, רישום, השתקפות-מראה או ציור מתמוססות, ומזמינות לחשיבה מחודשת על היחסים בין סוגי המדיה השונים ועל היחסים האמביוולנטיים בין הנוף לייצוגיו השונים.

שבר ענן/ יצחק ליבנה

התערוכה מציגהעבודות משתי סדרות ציור חדשות בעקבות שיטוטיו של יצחק ליבנה על שפת הים. חוף הים הוא לדידו של ליבנה רצועה צרה בין העיר לטבע, אקס-טריטוריה שבה קוד הלבוש, ההתנהגות ותפיסת הזמן שונים מאלה שבעיר. בשתי הסדרות הים והשמים הם לכאורה המישור האחורי של ההתרחשות, אך שטחם כה גדול עד שמתעורר הספק שמא הם אלה גיבורי הציור האמיתיים. בסדרה אחת נראים דימויי ילדים המושלכים בידי אביהם לשמיים במעין פעולה משחקית. בסדרה השניה נראים 'מחפשי אוצרות' על שפת הים, סורקים את החוף בעזרת גלאי מתכות, עטויים אוזניות הקשובות לרחשי המכשיר ומבודדות אותן מן העולם. לצדן מוצגות עבודות מוקדמות יותר המתכתבות עם צילום - בהן סדרת ציאנוטייפים מוקדמת הלוכדת על הנייר בצבעים תכלכלים צללי עצים שהוטלו על המדרכה, המייצרים מראית עין של עננים בשמיים.
הצבע השולט בתערוכה הוא כחול - לכאורה צבע המבשר חופשה, פנאי ורוגע. הוא מזוהה עם שמיים בהירים, עם מזג אוויר צלול ועם אתרי נופש על גדות המים. אלא שבתערוכה זו הכחול הוא עד לפעילות שיש בה גם צדדים טורדי מנוחה. הילד המושלך בידי אביו אל השמים והאיש המחפש מטבע או תכשיט אבוד המסתתרים בחול הופכים את החוף לאתר של פעילות שיש בה גם סכנה וחיפוש קדחתני.
מראה האב – תמיד אב - המניף את ילדו לאוויר, תמים לכאורה או מקושר עם בילוי או משחק, אך טמונה בו הזמנה לפרשנות פסיכולוגית או לקריאה אלגורית. זוהי פעולה משחקית לכאורה, שיש בה יותר משמץ אלימות, רגע של עצירת נשימה שבסופו אנחת רווחה. ואכן, הילדים המושלכים מעלה נראים ספק משועשעים ספק מבועתים. לרגע הם באוויר, מאתגרים את כוח הכבידה, ואז נכנעים לו ונופלים חזרה אל תוך ידיו המושטות של האב. אולי מדובר בטקס חניכה 'אבהי', מציע ליבנה, מעין אימון הכנה מחשל לחיים. ואולי זהו משל על דדלוס המשגר את בנו איקרוס אל מעופו הראשון, מזהיר אותו מפני התקרבות יתרה אל השמש; או שמא אלגוריה על אברהם המגיש את בנו העקוד יצחק לשמיים.

איציק ליבנה, קרדיט צילום: איציק ליבנה
איציק ליבנה, קרדיט צילום: איציק ליבנה

בציורים אחרים נראה ''מחפש אוצרות'' סורק את החוף לכל אורכו ורוחבו מצויד במגלה מתכות באוזניות ובמוט חיפוש הנראה כמקל נחייה לעיוורים. למעשה, הוא מתנהל כעיוור לאתר המקיף אותו, לים, לשמיים. מבטו מושפל אל החול, אוזניו אטומות לרחשים המקיפים אותו. כל כולו שקוע בפעולת חיפוש פרטית המבודדת אותו מן העולם. ואולי שני הגיבורים, 'מחפש האוצרות' והאב המשגר את בנו לשמיים, הם דיוקנאות עצמיים של אמן, אלגוריה לפעולת הצייר בסטודיו. פעולה המתחילה בחיפוש ובחקירה פנימיים, ומסתיימת בהנפה מטפורית של יצירת האמנות מעלה, בשאיפה המוכרת אל הנשגב ואל הנצחי.


הגלריה העירונית לאמנות עכשווית רמת השרון מציגה שלוש תערוכות יחיד חדשות :
שי עיד אלוני / ששת
אוהד מטלון/ימים ירחיים
יצחק ליבנה/ שבר ענן
אוצרת: רווית הררי
פתיחה: 5.12.2021
נעילה : 15.3.2022


בגלריה העירונית לאמנות עכשווית רמת השרון
שדרות ויצמן 29 , רמת השרון
חדשות - כותרות
מקצבי תהודה קבועה תערוכת יחיד חדשה''מקצבי תהודה קבועה'' תערוכת יחיד חדשה

פתיחת חנות ספרי האמן הראשונה בישראלפתיחת חנות ספרי האמן הראשונה בישראל

תערוכה 23 בגלריית מרכז הבמה גני תקווה''תערוכה 23'' בגלריית מרכז הבמה גני תקווה

קול קורא למעבדה בהרצל תל אביב 2022-23קול קורא למעבדה בהרצל תל אביב 2022-23

תערוכה וספר רטרוספקטיבי על יצירתו של משה גרשוניתערוכה וספר רטרוספקטיבי על יצירתו של משה גרשוני

תערוכה קבוצתית טרנזיט בגלריה אלפרדתערוכה קבוצתית ''טרנזיט'' בגלריה אלפרד

פיתוח חקלאי ותיירות אקולוגית בארמניהפיתוח חקלאי ותיירות אקולוגית בארמניה

פרויקט מתוצרת קמליט לפנל פרויקטיםפרויקט מתוצרת קמליט לפנל פרויקטים

HPL ננו העיצובים המיוחדים, מבית בלורןHPL ננו העיצובים המיוחדים, מבית בלורן

דירת גג בסגנון קלאסי II חשיפת אדריכליםדירת גג בסגנון קלאסי II חשיפת אדריכלים

תערוכה זוגית בנסימה לנדאותערוכה זוגית בנסימה לנדאו

ראיון עם האדריכל איל יוסינגרראיון עם האדריכל איל יוסינגר

היתר תו ירוק לתקרות עץ שילוביתהיתר תו ירוק לתקרות עץ שילובית

מבעד לסטודיו תערוכת פסיפס בגלריה חנקין''מבעד לסטודיו'' תערוכת פסיפס בגלריה חנקין

אנרגיה תמידית תערוכת יחיד בבית האמנים חיפה''אנרגיה תמידית'' תערוכת יחיד בבית האמנים חיפה


לכל כותרות החדשות
החדשות הנצפות ביותר בחודש האחרון
פרויקט בית מגורים שזכה בזהב בטקס פרסי Loeriesפרויקט בית מגורים שזכה בזהב בטקס פרסי Loeries

היתר תו ירוק לתקרות עץ שילוביתהיתר תו ירוק לתקרות עץ שילובית

ראיון עם האדריכל איל יוסינגרראיון עם האדריכל איל יוסינגר

תכנון ועיצוב מערכות הסעדה בחברת אלביטתכנון ועיצוב מערכות הסעדה בחברת אלביט

תערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשוויתתערוכות חדשות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

דירת גג בסגנון קלאסי II חשיפת אדריכליםדירת גג בסגנון קלאסי II חשיפת אדריכלים

2021 השנה שהייתה בקריקטורות, בבית אריאלה2021 השנה שהייתה בקריקטורות, בבית אריאלה

תכנון ועיצוב משרדי Sapienship  חשיפת אדריכליםתכנון ועיצוב משרדי Sapienship חשיפת אדריכלים

דיסצנזוס Dissensus תערוכה במוזיאון תל אביבדיסצנזוס Dissensus תערוכה במוזיאון תל אביב

תערוכת לחם ושושנים 16 תערוכת לחם ושושנים 16 

מוזיאון האינסטגרם הראשון בישראלמוזיאון האינסטגרם הראשון בישראל

רגולציה מול בירוקרטיה מאמר מאת האדריכל בני פרירגולציה מול בירוקרטיה מאמר מאת האדריכל בני פרי

אירוע מיצגים לקירוב חברתיאירוע ''מיצגים לקירוב חברתי''

תערוכות חדשות בגלריה רוזנפלדתערוכות חדשות בגלריה רוזנפלד

חנות טבע בעיצוב מיוחד בברזילחנות טבע בעיצוב מיוחד בברזיל


‎Archijob‎