פורום תמ"א 38  - חיזוק מבנים

הודעת פתיחה
אדריכלית חן אבגי - מנהלת הפורום

ברוכים הבאים לפורום תמ"א 38 - חיזוק מבנים

שלום לגולשים !

בשנת 2005 אושרה לראשונה תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. מטרת התכנית היתה לקבוע סטנדרטים לחיזוק המבנים, ועידוד לכך ע"י קביעת מסגרת סטטוטורית, ותמריצים בדמות תוספת בניה. במקביל ניתנו גם תמריצים מיסויים. בפועל, התכנית לא פשוטה ליישום, אם בעקבות חוסר התארגנות מצד הרשויות (ולחילופין התארגנות מעכבת), או עקב מו"מ ארוך מול הדיירים בדירות הקיימות אשר מבקשים להגן על זכותם הקניינית, או פשוט מסיבת חוסר כדאיות כלכלית (של כל אחד מהצדדים). גם אופיו של שוק הנדל"ן בשנתיים האחרונות (בניה חדשה ויד שניה) השפיע על השוק שנוצר סביב תכנית זו.
מתוך אינטרסים של כל הצדדים להביא ליישום התכנית: אינטרס ציבורי ממשלתי לחיזוק המבנים; אינטרס יזמי של הלוקחים על עצמם מימוש תכנית זו; ואינטרס של בעלי הדירות לשפר את נכסיהם, הפך השוק לדינאמי מאוד. הוראות שעה של הממשלה בנוגע למיסוי משפיעות על הכדאיות הכלכלית, תכניות בניין עיר חדשות בערים השונות, המגבות את התמ"א בתמריצים נוספים, משפיעות גם הן על היישום. כך גם תקנים חדשים מחמירים או מקלים הנוגעים לבטיחות ולמערכות אחרות.

אני שמחה לפתוח את הפורום המיועד לכל הנוגע בנושא - בעלי נכסים, ועדי בתים, יזמים, אדריכלים, מהנדסים, קבלנים וכו´. בפורום ננסה ללמוד אחד מהשני ולעשות קצת סדר באינפורמציה הרבה, ולעיתים הסותרת, הקיימת ברשת ובשאר מקורות המידע: פתרונות תכנוניים והנדסיים, תקנים הקשורים למערכות ובטיחות, תב"עות מגבות תמ"א, ומדיניות עירונית בערים השונות, שינויים במיסוי והשפעותיהם, פתרונות מו"מ שהתקבלו בין בעלי נכסים ליזמים וכו´. כמו כן, נריע בפורום לכל פרויקט שיצא לביצוע, וננסה ללמוד ממנו לקחים.
אשמח לקרוא אתכם...

אדר´ חן אבגי
עדי וחן אדריכלות
בניה רוויה, בניה פרטית, עיצוב פנים פרטי ומסחרי
office@adichenarch.com