עם AutoCAD 2002 תרגיש בבית...
(מה חדש באוטוקאד גרסה 2002)

המאמר תורגם על ידי דבי משיח - אחראית תחום אוטוקאד, קבוצת טלדור.


1. התרשמות ראשונית

ההתרשמות הראשונית היא החשובה ביותר, הבה "נציץ" אל עבר החידושים באוטוקד 2002 עבור משתמש הקצה:

* אוטוקד 2002 מגשים את חלומך - העבודה עם מס' קבצים באוטוקד 14 הייתה בגדר חלום.
אוטוקד 2002 מאפשר עבודה עם מספר קבצים. בעזרת תפריט ה- Window השליטה בממשק המסמכים הפתוחים קלה יותר.

* ציר ה- Z הגיע ל- Ucs, ניתן לשלוט על גודלו וצבעו של ה- Icon בעזרת אופציית ה- Properties שבפקודת UCSICON.

* סרגל הכלים, Object Properties,מכיל שתי רשימות נגללות חדשות, המאפשרות שינוי מהיר וקל של Lineweight ו- PlotStyle לאובייקטים.

* הפינה השמאלית התחתונה של המסך מכילה מס' לשוניות חדשות.
לשונית המודל, ולשוניות ה- Layout, המאפשרות מעבר חלק ביו מרחב המודל למרחב הנייר. הוספת גיליונות למרחב הנייר הנה אין סופית.
שכח מהגדרות ה- tilemode, פשוט בחר בלשונית הרצויה לך לעבודה במערך הגיליון, שבמרחב הנייר.

* שינויים נוספים נעשו ב- Status Bar, השימוש ב- Polar Tracking מאפשר עבודה מהירה עם זוויות בנוסף לזווית 90 מעלות האורטוגונלית. את זוויות הסיוע מגדירים ב- Settings, תיבת השיח של ה- Polar.
לחצן ה- Object Snap Tracking מאפשר מתן קווי עזר בעזרת אובייקטים קיימים.
לחצן ה- LWT קובע את תצוגת עוביי הקווים.

* אפשרויות המקש הימני בעכבר. קבלת תפריט עריכת אובייקטים, כאשר אובייקט מואר, יופיע תפריט עריכה. כאשר נקודת Grid דלוקה. יופיע תפריט עריכה נקודתי.
באוטוקד 2002, תרגיש מייד בבית לאחר התנסות בשיפורים ממשק המשתמש.

2. חסכון בזמן

לכל אותם משתמשי קצה, הנאמנים לקיצורי דרך, מס' טריקים הידועים כחסכוניים בזמן:


* פקודת ה- PURGE שהפכה למרכיב עיקרי בעבודה לטיהור שרטוט ממטען עודף. כולנו היינו קורבנות לשלבי העבודה בפקודה, הצורך לבדוק את עצמנו מס' פעמים, לבל נמחק בטעות אובייקטים חשובים ובעיקר חזרה על הפקודה שוב ושוב על מנת לטהר אובייקטים שונים מהשרטוט.
ובכן, אנו שמחים לבשר על תיבת ה- PURGE החדשה לטיהור השרטוט שלב אחר שלב!
ניתן בקלות לבחור אובייקטים, אותם רוצים להסיר או פשוט לבחור באופציה Purge All, לאחר שבדקת ווידאת שלא "הקרבת" אובייקטים בעלי ערך.
בחירת אופציה "Purge nested items" מבטיחה כניסה חד פעמית לתיבת הפקודה.

* לעתים נדמה כי לכל אובייקט יש אופן עריכה שונה. מאוד מתסכל ללמוד את אופן העריכה עבור כל אובייקט ואובייקט.
הקלקה כפולה על אובייקט קובעת את פקודת העריכה הנכונה עבור האובייקט שנבחר. אפיון חדש זה, מזרז את מהלך העבודה, אל תפספס!

* אני בטוחה שהשכפול שבפקודת ה- Array מתבצעת לכם כהלכה בפעם הראשונה, אך רק לייתר בטחון אתם תאהבו את התצוגה המקדימה שבתיבת השיח החדשה של ה- Array. גם לאחר הגדרת השכפול הפולארי או ה- Rectangular, במידה והוא אינו מוצא חן בעינכם, לחצו על Modify ושנו את השכפול. התיבה מכילה אפיונים חדשים נוספים כגון, יכולת לבצע שכפול Rectangular בזוית.

* שלושה טיפים מהירים:

  • פקודת CLOSEALL הסוגרת את כל השרטוטים הפתוחים, לאחר שמירה, כמובן.
  • דרוש רק Escape אחד לניקוי Grips.
  • וכעת ניתן לקבל עד 9 שרטוטים ברשימת הקבצים אשר בתפריט ה- File.
3. עריכה מעולה !!

לעיתים נדמה שאנו מבלים יותר זמן בעריכה מאשר השרטוט. למעשה, פקודות ה- Properties (DDCHPROP ו- DDMODIFY) היו הפקודות היותר שימושיות באוטוקד 14. למרות ששינוי תכונות כגון: שינוי שכבות, צבע וסוג קו היו עניין של מה בכך, שינוי תכונות אחרות היו כבר סיפור אחר. לדוגמא: אם הצטרכתם לשנות רדיוס לשבעה עיגולים שונים הייתם צריכים להיכנס לפקודת DDMODIFY שבע פעמים.
פקודת ה- Properties של אוטוקד 2002 יותר קלה לשימוש מפקודת ה-Properties באוטוקד 14, והאפיונים החדשים רק הופכים אותה לחזקה יותר:

  • פקודת ה- Properties באוטוקד 2002, מופיעה כמעט בכל מקום: בתפריטי Modify ו- Tools, בתפריט ה- Standard ובמספר תפריטים המופיעים כקיצור דרך במקש הימני בעכבר. השיטה האהובה עליי, היא קיצור הדרך להדלקה וכיבוי חלון ה- Properties ע"י לחיצה ממושכת על לחצן Control ולחיצה על מקש 1.
    את חלון ה- Proprieties ניתן לעגן לצידי המסך או להזיזו כאוות נפשך.
  • לאחר בחירת אובייקט לעריכה, תוכל לשנות את כל הגיאומטריה הניתנת לשינוי, לדוגמא: אם בחרת בעיגולים, קשתות, תוכל לשנות את התכונות הסטנדרטיות כגון, צבע שכבה וכ"ו ובנוסף תוכל לשנות את רדיוס, נקודת המרכז וכ"ו. תוכל אפילו לבחור סוגי אובייקטים שונים ואח"כ להשתמש ב-רשימה הנגללת בחלקה העליון של התיבה על מנת לבודד כל אובייקט בנפרד. בקיצור האפשרויות הן אינסופיות, רק תנסה!
  • תוכל להשתמש בלחצן - Quick Select להגדרת מערך הבחירה.
  • דוגמא: תוכל להשתמש בפקודה זו לבחירת כל העיגולים שהרדיוס שלהם גדול מ- 2. או כל הטקסטים שגובהם קטן מ-1. או כל הקשתות האדומות והקווים הכחולים.
  • בעזרת לחצן ה- Select Object תוכל להשתמש בסוגי הבחירה הסטנדרטים כגון: Last, Previous, Fence וכיו"ב.

* מצא את הזמן ללמוד להכיר את פקודת ה- Properties החדשה והחזקה. עריכת האובייקטים מעתה והלאה תהפוך למהירה וקלה.

4. שינויים עצומים לפקודות יומיומיות

פקודות משופרות המדלגות על שלב אחד בעבודה בסופו של דבר חוסכות לנו בדרך כלל המון זמן בעבודה. הבה נביט אל עבר מס' פקודות המועדפות:

* שילוב בין פקודות Trim ו- Extend בעזרת מקש ה- Shift. כאשר אתה בפקודת ה- Trim תוכל לעבור לפקודת ה- Extend בקלות ע"י לחיצה ממושכת על מקש ה- Shift בזמן שאתה בוחר את האובייקטים אותם הנך רוצה להאריך. בנוסף תגלה שכעת ניתן לבצע את פקודות ה- Trim ו- Extend גם על בלוקים.

* פקודת Fillet מורחבת, באוטוקד 2002, ניתן כעת לבצע העגלת פינות גם לקווים משוכללים שונים. בנוסף אוטוקד 2002 לא יזרוק אותך "החוצה" מהפקודה לאחר הגדרת הרדיוס לבצוע הפקודה. לאחר הגדרת ערך לרדיוס, תישאר בפקודה ולבצע את פקודת ה- Fillet!
כמה פעמים נכנסת ויצאת לפקודת PEDIT בכדי לערוך מס' קווים משוכללים? פקודת ה- PEDIT המשופרת באוטוקד 2002 מאפשרת שינוי במס' Polylines בו זמנית. בנוסף תגלה שאופציית ה- Join עברה מהפך, היא מאפשרת לנו חיבור קווים משוכללים שאינו מחוברים בקצותיהם, כך תוכל להבטיח מילוי Hatch ללא דליפה!

5. מידות חדישות !

בזמן הקפיצה שהנך עושה מאוטוקד 14 אל עבר אוטוקד 2002 תבחין בהרבה מידות חדשות ומשופרות, לפניך מס' חידושים:

* פקודת ה- Quick Dimension החדשה (QDIM) המאפשרת לך מתן מידות מגוונות בשלב עבודה אחד. בחר בפקודה, בחר באובייקט לאחר מכן בחר בסוג המידות שהנך רוצה (continuous, Radial, Ordinate) ולבסוף מקם את המידות ביחס לאובייקט. זה מה זה פשוט !

* סופסוף נוספה תצוגה מקדימה לתיבת סגנון במידה, המאפשרת תצוגת השינויים באופן דינמי.

* New Associative Dimension, מתן מידות חכמות הקשורות את עצמן לאובייקט ללא נקודות ה-defpoints הנצמדות לאובייקט.
כעת ניתן להשתמש ב- Grips לשינוי הגיאומטריה של האובייקט ללא בזבוז זמן יקר במתן מידות מהתחלה.
לשימוש באפיון זה, בדוק שבתיבת ה- Options , אופציית Associative Dimensions with Object דלוקה.

* האם משתמשי ה- Paper Space שלך שמעו על מילת המפתח של אוטוקד 2002: Trans-spatial Dimensioning? כעת מידות במודל מקושרות למרחב הנייר, כל שינוי במידות שנעשה במודל מתעדכן במרחב הנייר, גדול!!!

6. אטריביוטים מדהימים !

הגדרת אטריביוטים הנה שורת מידע של טקסט שאותה ניתן לשתול בנקודת שתילה. היתרון של האטריביוט מתבטא בקישורו לבלוק. כמו כן ניתן לייצא מידע מהאטריביוטים לקובץ חיצוני, לצורך רשימות חומרים וכיו"ב.
חברת אוטודסק בצעה "שיפוץ כללי" לאטריביוטים באוטוקד והפכה אותם לקלים לשינוי ולייצוא.


* BATTMAN Block Attribute Manager
פקודה חדשה המאפשרת שינוי בהגדרת האטריביוטים באופן גלובלי.
בעזרת פקודה זו תוכל להגדיר מחדש את סדר שאלות האטריביוטים בקלות ע"י הזזת התגים ללמעלה ולמטה ברשימה.
תוכל לשנות כמעט כל דבר הקשור להגדרת האטריביוט, כולל מצבים שונים, גובה טקסט, תכונות אובייקטים, שאלות וערכים בברירת מחדל.

* על מנת להבטיח של שלכל בלוקי האטריביוטים מספר זהה של הגדרת אטריביוטים, פשוט לחץ על לחצן ה- Sync לסנכרון בין הבלוקים.

* לשינוי תכונות וערכים של אטריביוטים בודדים, ניתן להשתמש בתיבת השיח Enhanced Block Edit במקום לשנות גלובלית את ערכי הבלוק.

* אין צורך יותר להלחם בקבצי אבי טיפוס לייצוא אינפורמציה מאטריביוטים.

אשף ה- Attribute Extract Wizard הידידותי למשתמש, מוליך אותך שלב אחרי שלב בהליך ייצוא האינפורמציה.

7. אל תגידו לא ל- Paper Space

עבודה עם מרחב נייר הנה קשה לתפיסה אך חיונית לתהליך העבודה.
הגדרות משתנים מסורבלות והגדרת קנ"מ יכולים לשגע, בזמן שלבי העבודה הסופיים.
אוטוקד 2002 החליף את הקשיים בשלבים קלים וידידותיים למשתמש בעבודה עם מרחב נייר.

* מייד בתצוגת השרטוט באוטוקד תבחין בשתי הלשוניות של ה- Layout בחלקו שמאלי התחתון של המסך. לשוניות אלו הופכות את המעבר לקל ממרחב המודל למרחב הנייר. נתין לשנות להוסיף, למחוק את ה- Layout (מערכי גיליונות).
לחיצה על אחת הלשוניות, תפתח בפנים תיבת שיח להגדרת הגיליון המיועד להפקת בתווין או במדפסת.

* לכל אוהבי החלונות הלא מלבניים. אוטודסק הוסיפה אופציית לחלון פוליגוני בפקודת MVIEW ובסרגל כלים Viewports, בעזרת אופציה זו, ניתן לשרטט חלון בכל צורה.
בנוסף ניתן להפוך אובייקטים לחלון בעזרת אופציית Convert Object to Viewport. לאחר יצירת חלון, הקלקה כפולה בתוך החלון מאפשרת עבודה במרחב מודל.

* בד"כ קביעת קנ"מ לחלון, הנה משימה לא פשוטה, כעת הקלקה כפולה על מסגרת החלון תפתח את תיבת ה- Properties, בה תוכל לקבוע את קנ"מ ב- Custom Scale או לחלופין בסרגל הכלים Viewports ברשימת הקנ"מ הנגללת.

* כולנו יודעים כמה קשה לעבוד עם Zoom לאחר קביעת קנ"מ, בכל Zoom או Pan, קנ"מ שקבענו משתנה. כעת ניתן לאחר קביעת הקנ"מ לנעול את קנ"מ, פשוט בחר את החלון בו הנך מעוניין לנעול את קנ"מ, לחץ על המקש הימני בעכבר, בחר באופציה Display Locked - Yes. ניתן לעשות כן גם דרך תיבת ה- Properties.

אלו הם רק חלק מהשיפורים שנעשו באוטוקד לעבודה עם מרחב נייר, אם בעבר ניסית להתחמק מעבודה במרחב הנייר, אוטוקד 2002 יפתה אותך לתת הזדמנות נוספת ל- Paper Space.

8. עוברים לאינטרנט !!!

המון שינויים נעשו ב-Web העולמי מאז גרסת אוטוקד 14, חברת אוטודסק עבדה קשה להדביק את הקצב עם הטכנולוגיה המתקדמת.
הבה נביט אל עבר מס' אפיונים קלים שיעזרו לך בתהליך התכנון והשיתופיות בעבודה:

* שליחת קבצי DWG יכולה להיות לעיתים משימה לא פשוטה, שליחת הקובץ הכוללת צירוף סוגי קווים, גופנים, קבצים חיצוניים משויכים, תמונות, יכולה להוות בעיה.
E-transmit נחלץ לעזרתך! ה- E-transmit בודק את הקובץ ואוסף את כל הקבצים המקושרים שהמקבל יצטרך לעבודה עם הקובץ. מאוד קל להוסיף קובץ למערך השידור של ה- E-transmit. מערך השידור יישלח את הקובץ כקובץ .exe או כקובץ מכווץ (zip) או בתוך ספריה למיועד למשלוח. הוא אף מסוגל לבצע שמירה של הקובץ לגרסה 14 של אוטוקד.
בתיבת השיח של ה- E-transmit ישנה אופציה "Remove paths from Xref and Images" המסיר את כל עבודת הניירת שעל המקבל לעבור בזמן שהאוטוקד מנסה לפענח את "Path" של כל התמונות וה- Xrefs.

* האם אתה רוצה להציב את שרטוטיך בדף Web, אך אין לך מושג מה לעשות? גם אם אינך ממוחה בדפי ,HTML אשף ה- Publish to the Web ייעשה זאת עבורך.
התחל בפתיחת כל הקבצים שברצונך להציב בדף. בחר בתצוגה על פני כל המסך, וודא שכל השכבות דלוקות. כעת אתה מוכן ליצור אץ הדף בעזרת ה- Publish to the Web.
בעת הפעולה תתבקש לתת שם לדף, לבחור בפורמט הקובץ כגון: DWF, JPEG, או PNG, אח"כ לבחור תבנית וצבעים לדף. ניתן בנוסף ליצור דף עם I-drop המאפשר לאחרים גישה לשרטוטים שלך מהדף.

9. שמירה על סטנדרטי העבודה שלך !

רובנו מדי פעם, נדרשים לעבוד עם סטנדרטי עבודה בשרטוטי אוטוקד. בין אם זה לקחת שרטוט חיצוני מלקוח והתאמתו לסטנדרטי העבודה שלך, וההיפך, אפיון ה- CAD Standards החדש של אוטוקד 2002, יהפוך את ההיבט התכנוני לקל ופשוט:

* תחילה יש לקחת קובץ ולהגדירו כקובץ סטנדרטי לעבודה (*.dws) על הקובץ להכיל את מערך השכבות הסטנדרטי, סגנון מידות, סגנון טקסט וכ"ו.
לאחר יצירת הקובץ הנך מוכן לבדוק את הקבצים שלך.

* בחר מתוך תפריט Tools-CAD Standards-Configure להוספת הקובץ הסטנדרטי לבדיקה. לחץ על לחצן ה- Check Standards על מנת להתחיל את תהליך הבדיקה.
האוטוקד משווה בין שני הקבצים ומעלה כל אי התאמה בכל פעם.
ניתן לבחור ב-Fix בתיקון אי ההתאמה או לבחור ב- Ignore forever או לבחור ב- Ignore for now להתעלמות עכשווית. לאחר בדיקת השרטוט, אוטוקד מספק דוח אינפורמטיבי על התוצאה הסופית. אפיון חדש זה הנו התגשמות חלומו של כל מנהל CAD !

* במידה ויש לך מס' שרטוטים לבדיקה, תוכל להשתמש ב- Batch Standards Checker החדש לבדיקת כל הספריות המכילות קבצים אותם רוצים להשוות לקבציי הסטנדרט. גם בסוף הבדיקה הזו, יתקבל דוח בו יצוינו אלו קבצים הלא תואמים לקבציי הסטנדרט.

* Layer Translator החדש מאפשרת מיפוי קל של קונפיגורציה שכבה לשכבה אחרת. יעיל במיוחד למי שעובד מול לקוח בעל סטנדרטים שונים. ניתן לקחת את שרטוט הלקוח עם מערך השכבות ולתרגם אותם למערך שכבות סטנדרטי בקלות. בנוסף תבחין על תצוגת האובייקטים של כל שכבה בעת בחירת שכבה.

10. לסיכום

מקווה שנהניתם לקרוא את כל הטיפים ולחלוק את התלהבותי מהגרסה החדשה של אוטוקד.


דבי משיח
טלדור מערכות מחשבים (1986) בע"מ,
היצירה 13 פ"ת
טל':9298306-03 פקס:9298319-03
Email: forum@taldor.co.il

 

 

 

 

כל הזכויות שמורות - איתי אלמוג, אדריכל-יוצר האתר
All rights reserved - Itay Almog, Architect-Site creator
© 2000-2001 [WWW.Archijob.com,WWW.Archijob.co.il]

webmaster@archijob.co.il

legal statement