English Menu

קבע כעמוד הבית

הוסף אתר למועדפים

המליצו לחברים

ניוזלטר

חשיפה באתר

אודות האתר

פרסום באתר

יצירת קשר

 
  לוח המודעות   מערכת הפורומים   מדור לימודים וקורסים   Archifind - אינדקס אנשי מקצוע   מדריך חברות ומוצרים
 

Archijob Studio

טיפ אוטוקאד

עיצוב פנים

מאמרים

תחרויות ICN

בלוג

סקר שכר

חשיפת פרוייקטים

ראיונות

חדשות וארועים

ארכיג'וב ראשי

 

מגזין - עמוד ראשי

מגזינים 2018

מגזינים 2017

מגזינים 2016

מגזינים 2015

מגזינים 2014

מגזינים 2013

מגזינים 2012

2011

2010

Share | שתפו:

 רוצים לקבל את מגזין Archijob למייל ?

הצהרת
השולח:

עיסוק :

שם :

* דוא"ל:


מיחזור פסולת בנייה
חברת אקו-לוגי

פסולת הבניין נוצרת באזורי בנייה חדשים, באזורי הריסות של מבנים ישנים ובאזורי שיפוצים. לכך מתווספים גם עודפי עפר מאתרי בנייה לפני שלב
הקמת המבנים שמגיעים, בחלק ניכר מהמקרים, לשטחים פתוחים.
כיצד מפחיתים את המפגע הסביבתי?


המפעל
 


     


 


התהליך

 

 


  

 

פסולת בניין - מפגע סביבתי

כמות פסולת הבניין הנוצרת בישראל מוערכת בכ - 7.5 מליון טון בשנה (לשם השוואה כל כמות הפסולת הביתית בישראל הינה 4 מיליון טונות בשנה). מתוך הכמות הזו רק כ-20 אחוזים מגיעים לאתרי פסולת מוסדרים, שאר הפסולת מושלכת באופן פראי בשטחים פתוחים, בשדות ובצדי דרכים.

פסולת הבניין הפזורה בשטחים הפתוחים היא מפגע אסתטי וסביבתי, ומקור זיהום בכמה רמות. מי הגשמים השוטפים את פסולת הבניין, המורכבת בין היתר מחומרים כימיים הנפוצים בתעשיית הבניה, מחלחלים אל הקרקע ומזהמים אותה ואת מי התהום. במקרה של שריפות, נוצר זיהום אוויר. בנוסף, נוצרת פגיעה כלכלית עקב הורדת ערך הקרקע המזוהמת ופגיעה בערך קרקע שכנה. לבסוף, בעלי החיים שבאזור נפגעים. פסולת הבניין אחראית על כיעור אתרי הטבע והנוף. עם המעבר לחומרי בנייה מתקדמים יותר, נוספו לפסולת זו מקורות של חומרים מסוכנים המגבירים את הסיכונים כגון: תוספים לבטון ובלוקים, חומרי צבע ומדללי צבע וחומרי איטום.

החלטת הממשלה 2927 משנת 2003 קבעה כי משרד הפנים והמשרד לאיכות הסביבה ינחו את הרשויות המקומיות להכין תכניות מקצועיות להסדרת הטיפול בפסולת הבניין הנוצרת או המצויה בשטחן. בנוסף, הוחלט כי משרדי הממשלה יפעלו לפיתוח חלופות להטמנת הפסולת וחיוב השימוש בפסולת בניין ממוחזרת בפרויקטים של בניה ותשתית ציבוריים, בהיקף של לפחות 20%. אך אל המחזור נחזור בהמשך, ונתמקד עדיין בפסולת עצמה.

אחריות האדריכל
על אף החלטת הממשלה, כיום, אחריות גדולה על סילוק האשפה מוטלת על האדריכל. אמנם, נעשות פעולות פיקוח ואכיפה שונות לטיפול בבעיה. משליכי פסולת הבניין מאותרים, נהגי משאיות הפורקים פסולת באתר שאינו מורשה מקבלים קנסות (עד 5000 ₪), נעשות חקירות לאיתור מקור הפסולת , ונעשים מעקבים באתרי בניה, על מנת לוודא שהפסולת אכן מגיעה לאתרים מוסדרים. ובכל זאת, אין כיום פקחים ייעודיים לנושא והטיפול בבעיה זו מהווה חלק קטן מהפעילות של המשטרה הירוקה. כך כמויות האשפה הנזרקת בצידי הדרכים בפועל גדלה, והצהרת האדריכל בדבר כמויות הפסולת הצפויות וההוכחה בפועל בדבר פינויה לאתר מורשה המתנים את קבלת טופס האכלוס (טופס 4), הם מרכיבים בעלי חשיבות עצומה בתהליך הבטחת הטיפול הנאות בפסולת. במידה וכמויות הפסולת המוצהרות אינן נכונות, הסיכוי להמשך הזיהום הסביבתי עולה. עם זאת, ביכולתו של האדריכל אף להסביר ללקוח מה ניתן לעשות עם פסולת הבניין ולכוון את התהליך כולו לנתיבים ראויים.

מיחזור – הפיכת הפסולת למשאב חיוני

פסולת הבניין נוצרת באזורי בנייה חדשים, באזורי הריסות של מבנים ישנים ובאזורי שיפוצים. לכך מתווספים גם עודפי עפר מאתרי בנייה לפני שלב הקמת המבנים שמגיעים, בחלק ניכר מהמקרים, לשטחים פתוחים.

המכון הלאומי לבנייה בטכניון ביצע הערכה של כמות האגרגטים שניתן להפיק מפסולת הבניין, והגיע למסקנה שכמות זו מוערכת בכשלושה מיליון טונות של אגרגטים ממוחזרים בשנה, היכולים לחסוך באופן משמעותי במשאבים ובעלויות שגובות פעולות הכרייה והחציבה. כלומר – פסולת הבניין יכולה לשמש כמשאב חיוני ויעיל, אם לא תושלך בשטחים פתוחים ותעבור מיחזור נכון. בכך משמעות המושג "בנייה ירוקה" מקבלת רבדים נוספים.

השימוש בפסולת הבנייה על ידי הפרדת הברזלים והחומרים השונים, גריסת הבטונים וחומרי הבנייה ומיחזורם לשימוש כמצעים לכבישים וחומרים לתעשיית הבנייה, מאפשרים את צמצום הפגיעה הסביבתית וחוסכים למשק משאבים רבים: חסכון בשטחי הטמנה, צמצום הצורך בכריה וחציבה וייצור חומרי גלם לכבישים ולבנייה, חסכון בעלויות הובלת הפסולת ועוד. בנוסף, פעילות זו מגבירה את המודעות הציבורית לאיכות הסביבה. מלבד בטון, ניתן כמובן למחזר גם אבן, ברזל, עץ, זכוכית וכדומה במפעלי מיחזור.

ראשית חקיקה לשימוש בחומרי בנייה ממוחזרים החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, פרסם בתחילת חודש מרץ השנה הוראה המחייבת שימוש בחומרי בניה ממוחזרים בהתקשרויות משרדי הממשלה ובמכרזי תשתית גדולים שעורכת המדינה בהיקף של 20% לפחות. בהוראה זו, המעגנת בחוק את ההמלצה משנת 2003, משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה מקדמים את פיתוחו של שוק מחזור פסולת בניין בישראל ומעודדים גם את המגזר הפרטי לפעול באופן דומה.

חברת אקו-לוגי
www.ecologi.co.il

חברת אקו-לוגי טכנולוגיות עתידיות א.ס. בע"מ היא החברה הראשונה בישראל אשר קיבלה זיכיון למחזור פסולת בניין ולהפיכתה לאגרגטים ולחומרים ממוחזרים המשמשים לתעשיית הבנייה בישראל. אקו-לוגי בעלת 2 תקני איזו 9001:2000 ו- 14001-2004, ולה מפעל מחזור מורשה מטעם המשרד לאיכות הסביבה, אשר מייצר בין היתר חומרים המשמשים להקמת פארק אריאל שרון.

חברת אקו-לוגי, חברת בת של "סולל בונה" בבעלות "שיכון ובינוי" מקבוצת אריסון וקבוצת ההשקעות האוסטרלית "רימטק" אחזקות בע"מ, עוסקת בייזום, השקעה וניהול עסקים בתחום הטיפול בפסולת מוצקה בישראל. בכך היא לוקחת חלק פעיל בשמירה על סביבה ירוקה ומאפשרת חיסכון אדיר במשאבים. פעילות החברה מהווה אלטרנטיבה ירוקה לקבלנים, כתחליף להשלכת פסולת הבניין בשטחים פתוחים, ומצמצמת את היקף הכרייה של המחצבים הנדרשים לייצור חומרי בנייה.

המפעל המאושר על ידי כל הרשויות, מחזיק ברשיון עסק המאפשר פעילויות של תחנת מעבר, מיון ומחזור פסולת בניין, והוא ממוקם במיקום מרכזי בגוש דן - בכניסה לפארק אריאל שרון באתר חירייה (כביש גהה, ליד מחלף מסובים). זהו גם יתרונו הגדול של המפעל על פני מפעלים אחרים: הוא הקרוב ביותר לתל אביב ולערים העוטפות רמת גן, פתח תקווה, גבעתיים, בני ברק, יהוד, ראשון לציון, חולון, אור יהודה ועוד.

שירותי חברת אקו-לוגי
1. הנפקת הסכמי התקשרות לטופס 4.
2. קליטה, טיפול ומיחזור פסולת בניין: פוטנציאל קליטה של כ- 2,000 טונות ליום.
3. מכירת חומרי מילוי ממוחזרים ותקניים במחירים מצוינים: נברר A-2-4 ,(חומר מילוי), מצע ב', מצע ג', חול מנופה.
4. השכרת ציוד לביצוע מחזור וניפוי פסולת / חול בשטח הלקוח – נפה, באגר , שופל וכדומה.

לקוחות פרטיים/ עסקיים/ קבלנים - טופס התקשרות
בנייה או שיפוץ מחייבים התקשרות עם אתר מורשה לטיפול בפסולת בניין בעת הצגת הבקשה לעירייה. על האדריכל/ קבלן הבניין/ קבלן פינוי הפסולת/ חברה לעבודות עפר להצהיר על כמות הפסולת המיועדת, וחברת אקו-לוגי דואגת להצגת אישור קליטה עתידי של הפסולת. במועד תחילת העבודה מונפק אישור המעיד על ביצוע ההתקשרות הספציפית, ובסיומה - מונפק אישור הכולל את כמות הפסולת המדויקת שהועברה לאתר. על סמך הסכם ההתקשרות והאישור הסופי העירייה מנפקת את טופס 4.

בין יתרונות חברת אקו-לוגי ניתן למנות את היות החברה חברת בת של סולל בונה – יציבות המאפשרת עוגן כלכלי ושקט נפשי ללקוחות, ומעמד בכיר כזרוע ביצועית של סולל בונה במתן וקליטת חומרים. בנוסף, המיקום באתר חירייה הוא המענה הנוח ביותר לפרויקטים של בנייה או שיפוץ בתל אביב ובערים העוטפות אותה.

ליאור גברעם, מנהל השיווק והמכירות של החברה, מספר כי לאקו-לוגי שוק מפותח של מאות לקוחות שמורכב מחברות בניין, קבלני בניין, קבלני פינוי והריסות ועוד, המשנעים למפעל פסולת בניין על בסיס יומי מאתרי בנייה שונים באזור המרכז ולוקחים חומרים ממוחזרים כמו נברר, מצע ב', חומרי מילוי או חול מנופה.

בעתיד, מוסר גברעם, אקו-לוגי מתכננת להקים אתרי קליטה, מיון ומחזור נוספים במקומות שונים ברחבי הארץ, התפתחות טבעית שהמציאות תייצר עם הגברת המודעות הציבורית לנושא מחזור פסולת הבניין. במקביל למודעות הציבורית, נראה כי הממשלה מקדמת כעת את הנושא מצידה. בימים אלה, במקביל לפרסום הוראת החשב הכללי המחייבת שימוש בחומרי בניה ממוחזרים בהתקשרויות משרדי הממשלה ובמכרזי תשתית גדולים, מתגבש במשרד להגנת הסביבה תיקון חוק שיעביר את האחריות על הטיפול בפסולת הבנייה מהקבלנים לרשויות המקומיות. התושבים הבונים או המשפצים ישלמו אגרה לעירייה במקום לקבלן בכדי לממן את איסוף פסולת הבניין, והעירייה תפקח על הקבלנים.

אקו-לוגי רואה בהגברת המודעות לחשיבות מחזור פסולת הבניין והאכיפה מצד הרשויות נתיב חיוני לשיפור סביבת החיים שלנו.


 

אתר המחזור חירייה - פארק אריאל שרון
כביש גהה (4) - ליד מחלף מסובים
כתובת למשלוח דואר - ת"ד 9182, רמת אפעל   52190

טל: 03-6318771/2

אתר הבית  http://www.ecologi.co.il/


חזרה לניוזלטר

 

כל הזכויות שמורות - איתי אלמוג, אדריכל-יוצר האתר
All rights reserved - Itay Almog, Architect-Site creator
© 2000-2009 [www.Archijob.co.il, www.Archijob.com, www.Archijob.biz]
האתר מנוהל באמצעות ארכיג'וב עסקים בע"מ
Archijob Business ltd operates the Archijob website

webmaster@archijob.co.il

03-7467780
+972-3-7467780