לן קרפטי קצב

lankarpatikazav@walla.co.il

מעצבים בבית הספר - תאור חויתי

10.3.2003

המעצב שחר קליין ותלמידים

סדנה בעיצוב מכוניות

סדנה בהנחיית המעצב בועז

מודל בעיצוב חלל

סדנה עם הגר ארד

סדנה לעיצוב חללים עם לן

סדנה למכונות דמיוניות

סדנה להמצאות ופטנטים עם עוזי

מחזור חומרים

סדנה עם טלילה

סקיצות ראשוניות

הצגת מודל מכונית מחימר

הצגת הפרוייקט

בית הספר - חצר אחורית

יום ה' 13.2.2002, 5:45 בבוקר, חיכינו 5 מעצבים, בשדה דוב לטיסת הבוקר לאילת. בשעה 7:30, כבר נחתנו באילת. מהשדה המשכנו הישר אל בית ספר היובל , בו חיכו לנו בכיליון עיניים כ- 200 תלמידי כיתות ד' - ה' , מורים ויוזם האירוע, המעצב שחר קליין.
"מעצבים בביה"ס" - יום עיצוב ואדריכלות בביה"ס "היובל" באילת" ,אשר התקיים ב- 13.2.2003, הנו אירוע וולנטרי ייחודי אותו הגו שחר קליין , מעצב תעשייתי ומנהל פורום עיצוב תעשייתי, ויעל מזרחי , מנהלת ביה"ס "היובל". את האתגר הציג שחר לפני מספר חודשים בקריאה למעצבים ואנשי מקצוע מתחומי העיצוב השונים, בפורום אתר ארכיג'וב .ליישום הרעיון נענתה קבוצה קטנה של מעצבים, מתחומי העיצוב השונים, אשר הגיעו ממרכז הארץ ותרמו בהתנדבות מזמנם ומניסיונם האישי :
בועז קידר - מעצב מוצר, בעל סטודיו"בועז קידר" לעיצוב רהיטים , מרצה בטכניון בתחום עיצוב המוצר.
הגר ארד - אדריכלית ומעצבת פנים, עובדת במשרד לאדריכלות בר"ג.
טלילה יחיאל - מנחה מורים לאומנות מטעם משרד החינוך.
עוזי מלימובקה - מעצב תעשייתי , מפתח מוצרים במגוון תחומים ( צעצועים , חקלאות , מיכשור רפואי ועוד ) , מרצה ב"בצלאל".
לן קרפטי קצב - בעלת משרד לעיצוב פנים ותכנון אדריכלי, כותבת בעיתוני אדריכלות בנושאי עיצוב, מנחה פרוייקטים ומרצה במכללות בתחום העיצוב והשרטוט הממוחשב.
שחר קליין - מעצב תעשייתי, מרצה בעברו במכללת "מימד" , מנהל פורום עיצוב תעשייתי בארכיג'וב, בעל משרד עצמאי לעיצוב בנושאים שונים ( עיצוב כסאות משרדיים , כסאות תחבורה, ציוד צבאי ועוד ), הוגה הפרוייקט והיוזם העיקרי.

בית ספר היובל באילת הינו בית הספר הגדול ביותר בעיר ומכיל כ- 730 תלמידים וכ- 60 אנשי צוות . ייחודיותו של בית הספר נובעת מהתפיסה החינוכית שלו , המיישמת את תיאוריית "ריבוי אינטלגנציות" של הווארד גארדנר ( עפ"י תפיסה זו לכל אדם קיים פרופיל אינטלגנציות הייחודי לו ) ובכך בהתמקדות בפרופיל האישי הייחודי של הלומד וביצירת אפשרויות להצלחה בדרכים שונות.
מפאת מספרם הרב של התלמידים ומיעוט המעצבים שנענו לאתגר, כללה הפעילות את כיתות ד' - ה' בלבד. משך הפעילות נקבע כיום לימודים מלא , החל משעה 8:00 ועד השעה 13:30, כאשר תוכן הפעילות ואופן הסדנאות נקבע ע"י כל מעצב , לפי תחומו הוא.
להצלחת האירוע חברו גורמים רבים מבית ספר "היובל":
יעל מזרחי - מנהלת בית הספר, רונית בית הלחמי - מורה למדעים, איריס נוסבאומר - מורה לאומנות , רענן גולדברג - מורה לטכנולוגיה , יו"ר ועד ההורים - יוסי אני ורודד רומר , וכמובן כל מחנכי הכיתות והמורים המקצועיים. כולם כאחד שיתפו פעולה, נרתמו לעזור בסדנאות , ואף סייעו בהפעלת התלמידים בהתאם להנחיות המעצבים. - וכל הכבוד על כך!!!!

הסדנא לעיצוב מכונות - בהנחיית בועז קידר
בסדנא למדו הילדים על תהליכי התכנון, שלבי הפיתוח ואופן גיבוש ובניית מוצר חדש. מבחינה יצירתית , הביעו הילדים מעוף ודימיון רב. ניתנה להם הזדמנות לחשוב בצורה מופשטת ולהתנסות בהוויתו של מוצר חדש , החל משלב המעוף הדימיוני ועד למציאות!
בועז קידר מסכם את היום ומתאר את הפרוייקט כבעל חשיבות מיוחדת ,בעיקר, בשל האפשרות הניתנת לילדים לבטא עצמם ותחושותיהם באופן לא קונבנציונאלי.

סדנא בעיצוב מוצרים ופטנטים בהנחיית עוזי מלימובקה
תלמידים אשר השתתפו בסדנת הפטנטים של המעצב עוזי מלימובקה , הקשיבו להרצאתו המעניינת בנושא העיצוב התעשייתי , בהתמקדות על נושא הפטנטים וההמצאות. לאחר תירגול ו"סיעור מוחין" ( BRAINSTORMING ) , הועלו רעיונות והחלו ביצירת סקיצות ראשוניות ברמה בסיסית.
הילדים נהנו מאוד מנושא הפטנטים ומהצורך להעלות פתרונות יצירתיים.

סדנא בעיצוב כלי תחבורה בהנחיתו של שחר קליין
לאחר הצגת המושג "מעצב" - מיהו מעצב? מהות תפקידו וגיבוש הבנה לגבי עבודתו , עברו התלמידים לגלישה משותפת באתר עיצוב רכב. משם המשיך התהליך באופן יחידני לכל תלמיד ותלמיד . החל מהעלאת רעיונות בסקיצות ראשוניות וניסיון להבין את תהליכי עבודותו של המעצב ועד לאופן גיבוש המוצר . בסיומו של התהליך בנו התלמידים את המודלים מחימר. התלמידים הביעו חופשיות מוחלטת באשר להוויתו של המוצר המוגמר ויצרו דגמים שונים של כלי תחבורה, למרות הקושי שבהתנתקות מוחלטת מדגמים הקיימים בשוק כלי התחבורה כיום.

סדנא בעיצוב חללים בהנחיית לן קרפטי קצב
הפעילות בסדנא החלה בהצגת נושא "עיצוב חלל" , פירוש מילולי למילים אלו וכן שיחה על "המעצב הראשון" בתקופה הפלאוליתית.
בהמשך העבודה ניתנה הכרות קלה עם אומנים ידועי שם ( פיקסאו, מונה, קנדינסקי , מירו, ואן גוך ועוד ) והתמקדות בתמונות המייצגות אותם. התלמידים חוו את תהליך עיצוב החלל , החל מגיבוש רעיון כללי , הפיכתו לסקיצות , פריסת קירות , שימוש בחומרים מתאימים ליישום והצגת "פרזנטציה ללקוח" במודל תלת מימדי ברמה בסיסית.
בין העבודות המייצגות ניתן למצוא : עיצוב חלל הכיתה , סקיצות ומודל בהשראת היצירה "חמניות" של ואן גוך. בניית מוגל בהשראת ציוריו המופשטים של קנדינסקי . עבודות נוספות בהשראת ציורים של מירו, מונה ופיקסאו.

סדנא בבניית פינות הסבה בהנחיית הגר ארד
את הסדנא פתחה המעצבת הגר בשתייה משותפת של טרופיות ולאחריה העלאת רעיונות לשימוש חוזר בשקיות הריקות. בהמשך הפעילות צפו הילדים בתמונות העוסקות בתחום של עיצוב ומיחזור , דוגמאות לבנייה ועיצוב ריהוט בחומרי "פסולת".
מטרת העבודה - יצירת אלמנטים משוחזרים מפחיות , שימורים , קנקלים ועוד.
בסיומו של התהליך התקבלו מספר רהיטים מוצלחים : ספסל מקנקלים, הדום מפחיות שתייה, כוננית מפחיות ולוחות קרטון, מזרון עיסוי מתבניות ביצים , קערה מנייר עיתון. הילדים הבינו את משמעותו של חומר הגלם ואופן העבודה עמו ומימוש הפוטנציאל הגלום בתוך החומרים עצמם .


בסיום הפעילויות בסדנאות , התקבצו התלמידים והמנחים אל קומת הכניסה , לרחבת הלובי ,שם החלו בסידור היצירות להצגת תערוכה . לאחר יום מתיש של הרצאות ועבודה , החלו לראות את ניצני ההשקעה . החוויה הנספחת לאירוע ייחודי זה , הייתה מהנה במיוחד בעבודה עם קהל נכון ונלהב , אשר איננו טעון ,עדיין , בדעות קדומות כלפי חומרים שונים ,מוכן להתנסות , לחוות ולתת מעוף לדמיונו.
שאיפתו של יוזם אירוע "יום המעצבים" , שחר קליין, לא להסתפק באירוע בודד זה , אלא ליצור המשכיות ולהכניס את נושא העיצוב על כל גווניו אל תוכנית הלימודים בבתי הספר היסודי, כחלק ממערכת הלימוד, אם כי כנושא בתוכנית "קרן קרב" ואם כי תוכנית לימודים מלאה.

ולסיום מספר מילים:
כל הכבוד לשחר קליין על האירוע, היוזמה והאירגון.
בשמי ובשם שאר המשתתפים המון תודות וכל הכבוד גם לצוות בית ספר "היובל" , שתרם , עזר ואירח אותנו . וכמובן תודה רבה ל"קרן קרב" על מימון הטיסות והציוד לפעילות , ותודה חמה לי"ור ועד ההורים על הסיוע והארוחה הנפלאה בתום האירוע.


 

כתבה:
לן קרפטי קצב
עיצוב פנים ותכנון אדריכלי 064-535442

לתגובות: lankarpatikazav@walla.co.il

ניתן להגיב על מאמר זה ב פורום עיצוב תעשייתי

 

 

כל הזכויות שמורות - איתי אלמוג, אדריכל-יוצר האתר
All rights reserved - Itay Almog, Architect-Site creator
© 2000-2001 [WWW.Archijob.com,WWW.Archijob.co.il]

webmaster@archijob.co.il

legal statement

Click Here!